پروژه‌های ساخت مدارس و کتابخانه‌های بنیاد قلم‌چی در سال 99

پروژه ساخت و تکمیل 25 مدرسه و کتابخانه توسط بنیاد قلم‌چی در 13روستا و 10 شهر از کشورمان در سال 1399 در حال اجرا است.

پروژه‌های ساخت مدارس و کتابخانه‌های بنیاد قلم‌چی در سال 99

پروژه ساخت و تکمیل ۲۵ مدرسه و کتابخانه توسط بنیاد قلم‌چی در ۱۳روستا و ۱۰ شهر از کشورمان در سال ۱۳۹۹ در حال اجرا است.


در سال‌جاری ساخت و تکمیل ۲۱ مدرسه با ۱۰۷ کلاس درس در استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان، ایلام، کهگیلویه و بویراحمد، کردستان، لرستان، هرمزگان، سمنان و خراسان جنوبی و ۴ کتابخانه در استان‌های اصفهان، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان و کردستان توسط بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی(وقف عام) در حال انجام است.

بر اساس این گزارش، در استان خوزستان ۳ مدرسه شامل مدرسه ۱۵ کلاسه در شهر شوش، مدرسه ۱۲ کلاسه در خرمشهر و مدرسه ۲ کلاسه در روستای شیخون برون شهرستان اندیکا در حال ساخت است؛ بنیاد قلم‌چی، در این استان همچنین طرح  ۱۰۰ کلاس درس جدید با هدف حذف کلاس‌های مدارس سنگی مناطق عشایری را امسال در برنامه دارد که در مردادماه جاری ۴ مدرسه پیش ساخته به دانش آموزان روستایی شهرستان ایذه اهدا شد و تا یک ماه آینده ۱۰ کلاس به سایر روستاها اهدا خواهد شد.

همچنین در هر یک از استان‌های سیستان و بلوچستان، لرستان، هرمزگان و خراسان جنوبی به ترتیب، تکمیل ساخت یک مدرسه ۶ کلاسه در سراوان و مدرسه ۱۲ کلاسه در هرکدام از شهرهای خرم آباد، میناب و بیرجند در حال اجراست.

از دیگر پروژه‌های در حال اجرا در سالجاری میتوان به ۶ مدرسه روستایی در استان کردستان شامل مدارس ۳ کلاسه روستاهای کماله در شهرستان سروآباد و خاندانقلی در شهرستان بیجار، مدارس ۲ کلاسه روستاهای تراق‌تپه در شهرستان مریوان، طاله‌وران در شهرستان کلاترزان و روستای کانی‌نیاز در شهرستان سقز و همچنین مدرسه یک کلاسه روستای طیطاق در شهرستان دیواندره اشاره کرد.

در استان ایلام نیز ساخت یک مدرسه ۹ کلاسه در شهرستان دره شهر و مدرسه ۲ کلاسه روستای میدان خلف بخش ماژین در این شهرستان و همچنین مدرسه یک کلاسه در روستای دره چپی بخش زاگرس شهرستان چرداول در حال انجام است.

از دیگر پروژه‌ها می‌توان به ساخت دو مدرسه ۴ کلاسه در استان سمنان یکی در روستای معلمان شهر امیرآباد از توابع شهرستان دامغان و دیگری در روستای گلستان شهر حسین‌آباد از توابع شهرستان میامی و در استان کهگیلویه و بویراحمد، به دو مدرسه ۲ کلاسه یکی در روستای پنبه زاری چنارستان در شهرستان بویراحمد و دیگری عزیزی از توابع بخش سرفاریاب شهرستان چرام اشاره کرد.

همچنین بر اساس این گزارش، تکمیل و توسعه ۴ کتابخانه در سال‌جاری توسط بنیاد قلم‌چی در حال انجام که شامل یک کتابخانه در هر یک از استان‌های خراسان جنوبی، اصفهان، سیستان و بلوچستان و کردستان به ترتیب در شهرهای فردوس، کاشان، زاهدان و قروه است.

طبق پیش‌بینی به عمل آمده، از میان پروژه‌های اشاره شده، مدرسه میناب و کتابخانه‌های لتحر کاشان و فردوس در پاییز ۹۹ افتتاح و بهره‌برداری خواهد شد.

علاوه بر موارد یاد شده، پروژه ساخت ۴ مدرسه در روستاهای پیراشکفت استان فارس، طبس و طبسین سفلی در استان خراسان جنوبی و همچنین شهر گنبد کاووس در استان گلستان و کتابخانه ارسک در شهرستان بشرویه خراسان جنوبی، در اواخر سال ۹۸ توسط بنیاد قلم‌چی به اتمام رسید که به دلیل محدودیت های بوجود آمده در حوزه سلامت، افتتاح آن به مهرماه امسال موکول شده است.

منبع :