دانشمندان مغز را رنگ‌افشانی کردند

دانشمندان برای به دست‌آوردن تصاویر سه بعدی با تفکیک‌پذیری بالا از سیستم عروق مغزی، از نوعی رنگ درخشان به نام The Lem-PHEA استفاده کردند.

دانشمندان مغز را رنگ‌افشانی کردند

دانشمندان براي به دست‌آوردن تصاوير سه بعدي با تفکيک‌پذيري بالا از سيستم عروق مغزي، از نوعي رنگ درخشان به نام The Lem-PHEA استفاده کردند.

 اين رنگ محصول جديد گزينش‌شده از بهترين رنگ‌هاست و در لابراتوار شيمي دانشگاه کلود برنارد فرانسه با همکاري چند موسسه علمي ديگر ساخته شده است.

تکنيک‌هاي تصويربرداري مغزي مختلف از قبيل ميکروسکوپي دو فوتوني يا تصويربرداري رزونانس مغناطيسي (MRI) در درک ما از چگونگي عملکرد مغز سالم يا بيمار کمک مي‌کند.

يکي از مشخصه‌هاي اساسي اين ترفندها، تفکيک‌پذيري فضايي‌شان و به عبارت ديگر، بعد کوچک‌ترين جزئيات قابل‌مشاهده توسط هر تکنيک است.

نوعاً براي MRI، تفکيک‌پذيري به چندين ميلي‌متر محدود است، که اين امر امکان به دست‌آوردن تصاويري با تفکيک‌پذيري يک ميکرومتر را فراهم نمي‌کند.

براي به دست‌آوردن تصاوير دقيق‌تر از سيستم عروقي مغز يک موش، استفاده از رنگ فلورسنت ضروري است.

اين رنگ چندين ويژگي را در هم ادغام مي‌کند: تابناکي در مادون قرمز نزديک، حل‌پذيري در واسطه‌هاي زيستي، ارزان‌بودن، غيرسمي بودن و مناسب‌بودن براي تصويربرداري سه بعدي (جذب دو فوتوني) از اين دست هستند.

محصول جديد تحت نام Lem-PHEA اين ويژگي‌ها را ترکيب مي‌کند و همچنين ساخت آن آسان است.

به دليل درخشندگي افزايش‌يافته در مقايسه با رنگ‌هاي معمولي (مانند Rhodamine-B و مشتقات cyanine)، هنگامي که اين رنگ به درون شريان‌هاي خوني يک موش تزريق شد، جزئيات سيستم عروقي آن را با دقت بي‌سابقه‌اي آشکار کرد.

با اين رنگ، محققان به تصاوير مقايسه‌اي بيشتري (از لحاظ درخشندگي) در مقايسه با رنگ‌هاي استاندارد دست يافتند.

در نهايت، اين محصول به آساني توسط کليه‌ها حذف شد و هيچ رسوب سمي در کبد نيز مشاهده نشد.

اين نتايج راه را براي درک بهتر چگونگي کارکرد مغز هموار مي‌کند.

منبع :