اصول تغذیه کودک یک تا دو ساله

در مورد وزن متعال برای کودک 2 ساله و تغذیه لازم برای رشد کافی چه موارد و غذاهای باید استفاده کرد؟پرسش: در مورد وزن متعال براي کودک 2 ساله و تغذيه لازم براي رشد کافي چه موارد و غذاهاي بايد استفاده کرد؟

 

پاسخ: بر عکس سال اول که توصيه مي شد تغذيه با شير مادر مقدم بر غذاي کمکي باشد در سال دوم با توجه به اهميت بيشتر غذاهاي جامد، توصيه مي شود که حتي المقدور شير مادر بعد از غذا داده شود.

دفعات تغذيه کودک (به غير از شير مادر) هنوز 5 تا 6 بار در روز است.

 

بين يک تا 1.5 سالگي زمان انتقال تغذيه کودک از غذاهاي کمکي به غذاهاي سفره خانواده است.

 

توصيه مي شود تا 18 ماهگي بسته به تحمل کودک و به تدريج، غذاهاي سال اول زندگي به سفره خانواده تبديل شود. لذا هفته اي 2 تا 3 بار از همان غذاهاي کم حجم، مقوي و پر انرژي سال اول زندگي مانند سوپ گوشت و سبزيجات مخلوط با کمي آرد و شير و شکر و يا کته نرم که با آب گوشت پخته شده است براي او تهيه شود.

 

نياز به کلسيم و پروتئين عمدتا از طريق شير مادر و ماست پاستوريزه اي که در روز مي خورد تامين مي شود.

 

سفيده تخم مرغ را مي توان همانطور که در مورد زرده آن شروع شده بود، يعني کم کم و به صورت کاملا پخته و سفت از مقدار کم شروع کرد و بتدريج به يک سفيده کامل رساند. بدين ترتيب کودک مي تواند يک روز در ميان يک تخم مرغ کامل به صورت نيمرو، املت يا آب پز بخورد؛ اما هر روز هم مي تواند از سفيده تخم مرغ استفاده نمايد.

 

از گروه چربي و شيريني ها نيز بايد استفاده نمود. استفاده کردن از اين گروه به صورت غني کردن غذاي کودک با روغن نباتي يا کره تا حدي که جاي مواد غذايي ديگر را نگيرد و سبب کاهش اشتهاي او نشود و استفاده از مواد نشاسته اي به صورت نان، برنج، ماکاروني و سيب زميني است تا انرژي مورد نياز کودک را فراهم نمايد.

 

حبوبات، غني از مواد پروتئيني و املاح هستند که معمولا از اواخر سال اول زندگي به رژيم غذايي کودک اضافه مي شوند. در سال دوم نيز بتدريج بر تنوع آن افزوده و به صورت کاملا پخته شده (بعد از خيس کردن و جداکردن پوست آن) همراه با سيب زميني و روغن زيتون مي تواند مورد استفاده قرار گيرد.

کودک متفکر

اگر شروع غذا يک باره و به صورت آنچه که در سفره خانواده است به کودک داده شود، پذيرش و هضم آن براي او مشکل مي شود. لذا در ابتدا بايد تغييراتي در آن داد مثلا در سفره خانواده اگر برنج (پلو) به صورت کته يا کاملا نرم شده نيست مي توان آن را با پشت قاشق و کمي آب خورش، نرم و له نمود يا اگر خوراک سيب زميني و گوشت و ... وجود دارد کمي نان را در آب خوراک نرم کرده همراه با گوشت و سيب زميني که با پشت قاشق له و نرم شده است به کودک داد.

 

هنوز هم معده کودک کوچک است و نبايد آن را با آب يا آب ميوه و يا خود ميوه پر کرد. آب ميوه در حجم کم به عنوان يک نوشيدني خنک از ميوه هاي تازه يا از شربت هاي خانگي مانند شربت آب ليمو (با ليمو ترش تازه)، شربت به ليمو و ... بعد از بازي و تقلاي کودک در يک روز گرم بسيار مطبوع و لذت بخش است.

 

مصرف ميوه هاي مختلف، دو تا سه بار در روز به مقدار توصيه شده، هم بخشي از نياز هاي کودک به ويتامين هاي a و c را تامين مي کند و هم به علت داشتن فيبر، کار دستگاه گوارش او را تسهيل مي نمايد.

 

دادن غذاهاي خيلي شيرين و يا نوشيدني در حجم زياد در فاصله دو وعده غذا معمولا سبب کاهش اشتها شده و ممکن است کودک را ازخوردن غذاي اصلي باز دارد.

 

در برنامه غذايي کودک يک تا دو ساله تنقلاتي مثل پفک، چيپس، شکلات و نوشابه جايي نداشته و در صورتي که فعاليت کودک زياد باشد، استفاده از ميان وعده هاي انرژي زا مانند: خرما، کشمش، مربا، کمپوت، ژله، بيسکويت، بستني پاستوريزه، بادام و پسته بو نداده (ولي ريز و پودر شده مخلوط با ماست) به شرطي که جاي وعده اصلي غذا را نگيرد مفيد است.

توصيه مي شود تا 18 ماهگي بسته به تحمل کودک و به تدريج، غذاهاي سال اول زندگي به سفره خانواده تبديل شود. لذا هفته اي 2 تا 3 بار از همان غذاهاي کم حجم، مقوي و پر انرژي سال اول زندگي مانند سوپ گوشت و سبزيجات مخلوط با کمي آرد و شير و شکر و يا کته نرم که با آب گوشت پخته شده است براي او تهيه شود.

کودکان يک تا دو ساله هنوز هم در معرض خطر خفگي هستند و موادي مانند تکه هاي سوسيس، دانه انگور، سبزي هاي خام، فندق، بادام، ذرت بو داده، آب نبات و غيره نبايد در دسترسشان باشد. همچنين وقتي دراز کشيده اند و يا در حال دويدن هستند نبايد به آنان غذا داد.

 

ميوه هاي آلرژي زا مانند کيوي، خربزه، و نيز موادي که هضم آنها مشکل است مثل پوست حبوبات هنوز هم در برنامه غذايي کودک جايي ندارند.

 

در طول سال دوم زندگي، مصرف قطره ويتامين هاي آ و د يا مولتي ويتامين و قطره آهن به همان مقدار قبلي بايد ادامه داشته باشد و اين مطلب که آهن موجب سياهي دندان ها مي شود نبايد مانع مصرف آن شود بلکه بايد قطره را در عقب دهان کودک ريخت و متعاقب آن به کودک آب يا کمي آب ميوه داد و يا دندان ها را مسواک زد.

 

رعايت نکات ايمني هنگام غذا خوردن کودک

کودک را هنگام غذا خوردن تنها نگذاريد. هميشه يک نفر بايد (حتي تا 3 سالگي) بر غذا خوردن کودک نظارت داشته باشد.

ماکاروني خوردن

او را بنشانيد و غذا بدهيد. مراقب جويدن غذا و بلعيدن او باشيد.

 

همزمان با افزايش دندان هاي کودک، غلظت و سفتي غذا را بيشتر کنيد و غذاهايي بدهيد که قابل جويدن باشد.

مواد غذايي که احتمال دارد باعث خفگي کودک شود مانند سوسيس، شکلات، آب نبات، تخمه و آجيل، انگور و تکه هاي درشت گوشت را در دسترسش قرار ندهيد.

 

هنگام دندان در آوردن اگر براي بي حسي لثه از دارو استفاده مي کنيد، سعي کنيد نزديک زمان غذا خوردن نباشد چون باعث بي حسي ماهيچه هاي گلو مي شود و بلعيدن غذا را مشکل مي کند.

 

اگر کودک در اتومبيل يا در کالسکه در حال حرکت است به او غذا ندهيد.

 

تغذيه کودک از 2 تا 5 سالگي

در سالهاي اوليه زندگي، افزايش قد و وزن کودک دو تغيير اساسي در رشد و تکامل اوست. در يک سالگي، کودک توانايي ايستادن را پيدا مي کند، در 2 سالگي راه رفتن را تجربه مي کند و در سه سالگي با اطمينان و اعتماد کامل، حرکات جهشي انجام مي دهد. در اين دوران استخوانها رشد طولي مي کند و بر حجم ماهيچه ها افزوده مي شود به طوري که کودک روزانه 6 گرم افزايش وزن خواهد داشت.

 

نياز انرژي

بعد از دو سالگي با کند شدن رشد، اشتهاي کودک هم کاهش مي يابد. پس بر اساس روند رشد کودک، تقاضا براي دريافت غذا نيز تغيير مي کند. هر چند ميزان دريافت انرژي از يک غذا تا غذاي ديگر متفاوت است، اما کل غذاي دريافتي روزانه کودک ثابت است. البته نياز انرژي کودکان بر اساس ميزان فعاليت فيزيکي آنها متفاوت است. براي تأمين کليه مواد مغذي مورد نياز کودک، برنامه غذايي آنها بايد شامل ترکيبي از غذاهاي مختلف در گروه هاي اصلي غذايي باشد.

منبع :