سخت‌کوشی یعنی فصل مشترک بهترین‌ها

سخت‌کوشی روحِ واحد در جسم همه‌ی موفقیت‌هاست. چندین و چند نقل قول از بزرگان عرصه‌های علمی در مورد سخت‌کوشی شنیده و خوانده‌ایم؛ اما چرا سخت‌کوشی تا این اندازه مهم است؟ جادوی حیرت‌انگیز سخت‌کوشی چیست؟

سخت‌کوشی یعنی فصل مشترک بهترین‌ها

سخت‌کوشی روحِ واحد در جسم همه‌ی موفقیت‌هاست. چندین و چند نقل قول از بزرگان عرصه‌های علمی در مورد سخت‌کوشی شنیده و خوانده‌ایم؛ اما چرا سخت‌کوشی تا این اندازه مهم است؟ جادوی حیرت‌انگیز سخت‌کوشی چیست؟

سخت‌کوشی به دلیل تعهد و علاقه‌‌ای که به فعالیتِ در حال انجام به وجود می‌آورد عنصر حیاتیِ موفقیت‌های ماست. بدون سخت‌کوشی باید دنیای شیمی آلی را بدون کربن تصور کنیم.

«موفقیت‌خواهی» همگانی است. همه‌ی ما شیفته‌ی موفقیت هستیم. هرچند در زمان توجه به احساس‌های مشترکمان به این قضیه فکر نمی‌کنیم، اما نیاز به موفقیت و کامیابی در همه‌ی ما مشترک است. وجه تفاوت در این میان، نوع موفقیتی است که در جست‌وجوی آن هستیم. بعضی از ما چیزی بیش‌تر از موفقیتی مانند ازدواج و تشکیل خانواده‌ی موفق و آرامش در زندگی نمی‌خواهند. گروهی دیگر موفقیت را در جابه‌جا کردن رکوردهای مختلف شخصی‌شان می‌جویند و برای آن شبانه‌روز تلاش می‌کنند. برای بعضی‌ها موفقیت در مقیاس آموزشی ترسیم می‌شود و فرد با طی کردن مدارج تحصیلی گوناگون به هدف‌های خود رنگ واقعیت می‌بخشد. تعداد زیادی از ما نیز بر ارتقای شغلی تمرکز کرده و موفقیت را در این نکته می‌دانند.

موفقیت می‌تواند مثل یک فرضیه‌ی نسبی، به تعداد افرادی که هر روز می‌بینیم شکل و ظاهری متفاوت داشته باشد و نتایج متفاوتی نیز برای افراد رقم بزند. قدرتی که خواهیم داشت، پولی که به دست خواهیم آورد، دانشی که به آن خواهیم رسید یا زیبایی‌هایی که ترسیم می‌کنیم، نتایج متفاوتی از دنبال کردن موفقیت برای هر کدام از ماست. وقتی مقصد متفاوت باشد، راه‌های رسیدن به آن نیز متفاوت خواهد بود؛ اما همه‌ی جست‌وجوگران موفقیت در یک اصل هم کلام‌اند: «سخت‌کوشی»؛ چیزی که برای پیمودن هر راهی به سمت موفقیت، یک همراه بی‌همتاست.

وقتی هسته‌ی مرکزی چند فعالیت همسان باشد، با وجود تفاوت در روش‌های اجرا، همگرایی واحدی در این روش‌ها شاهد خواهیم بود. تلاش سخت‌کوشانه برای رسیدن به موفقیت، همه‌ی آن‌چه برای موفقیت لازم است، از انگیزه و تلاش تا برنامه‌ریزی و جدیت را همگرا می‌کند و این‌جاست که نقش بی‌نظیر آن برای ما واضح می‌شود.

موفقیت تحصیلی نیز یک خواسته‌ی همگانی برای دانش‌آموزان است؛ اما آیا همه‌ی دانش‌آموزان برای دست‌یابی به آن خود را برای سخت کار کردن آماده کرده‌اند؟ برای پاسخ به این سؤال باید انگیزه‌ی اولیه‌ی بچه‌ها را بررسی کنیم. گاهی این ذهنیت وجود دارد که این نوع از موفقیت فقط وابسته به استعداد است. برای درک درستی یا نادرستی این ذهنیت نیز باید عملکرد افرادی را بررسی کنیم که از نمرات پایین شروع می‌کنند اما نتایجِ نهاییِ شگفت‌انگیزی خلق می‌کنند. سخت‌کوشی می‌تواند برای شما یک استعداد ویژه باشد برای رسیدن به هر چیزی که آن را موفقیت می‌دانید.

منبع: www.scholaradvisor.com