به شهر ما بیایید: اصفهان شهرِ تاریخِ ایران

اصفهان شهرِ تاریخ ایران است. در جای‌جای شهر، اثری از دوره‌ای تاریخی پابرجاست و دل و جان را با خود همراه میکند.

به شهر ما بیایید: اصفهان شهرِ تاریخِ ایران

اصفهان شهرِ تاریخ ایران است. در جای‌جای شهر، اثری از دوره‌ای تاریخی پابرجاست و دل و جان را با خود همراه می‌کند. در قلب شهر، زاینده‌رود جاری است که در کنار زیبایی طبیعی‌اش، پل خواجو و سی‌وسه پل بر روی رودخانه جا خوش کرده‌اند. منارجُنبان و آوازه‌ی معماری‌اش در جهان، برای همه‌ی تاریخ‌دوستان و کسانی که به اصفهان سفر کرده‌اند، آشناست.


 کمتر کسی است که نام اصفهان را شنیده باشد و وصف میدان نقش‌جهان را نشنیده باشد. اصلاً اصفهان را با این میدان و بناهای اطرافش می‌شناسند؛ میدانی مستطیلی‌شکل! که تاریخ اصفهان را در دل خود جای داده است. میدان نقش‌جهان میدان بزرگ مستطیل‌شکلی در شهر اصفهان است که به‌وسیله‌ی بناهایی از دوره‌ی صفوی محصور شده‌ است. 


بناهای تاریخی دورتادور میدان شامل کاخ عالی‌قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ‌لطف‌الله و سردر قیصریه است. علاوه بر این بناها دویست حجره‌ی دوطبقه پیرامون میدان قرار دارد که عموماً جایگاه عرضه‌ی صنایع دستی اصفهان است. اين ميدان محل برگزاری مسابقات و بازي‌هاي معمول دوره‌ی صفویه، مثل چوگان و قاپوق‌اندازي، بوده است. 


چهار طرف ميدان، چهار بازار قرار دارد كه با مغازه‌هاي داخل ميدان، به ميدان مربوط مي‌شوند و زرق و برق صنایع دستی زیبای آن‌ها چشمتان را می‌نوازد. در مرکز شهر، باغ زیبا و عمارت چهل‌ستون خودنمایی می‌کند و هنر معماری سنتی ایرانیان را به رخ می‌کشد. باغ پرندگان و باغ گل اصفهان نیز در نوع خود کم‌نظیرند و می‌توانند تا ساعت‌ها شما را به خود مشغول کنند. این‌ها همه گوشه‌ای کوچک از زیبایی‌های اصفهان است و اگر راهیِ این شهر شدید، می‌توانید جاذبه‌های دیگر آن را هم انتخاب و از آن‌ها دیدن کنید.

در صفحه‌ی 44  از کتاب مطالعات اجتماعی هفتم، درس 9 (من کجا زندگی می‌کنم؟) از دانش‌آموزان می‌خواهد تا شهر خود را معرفی کنند.


منبع :