گفت‌وگو با پدر و مادر سمیرا جاویدی، رتبه‌ی 9 نقشه‌کشی معماری

مادر: همسرم خودش معلم نمونه‌ای بود و دوست داشت بچه‌هایش هم در آینده نمونه باشند.

گفت‌وگو با پدر و مادر سمیرا جاویدی، رتبه‌ی 9 نقشه‌کشی معماری

علاقه‌ی فرزندم برایمان مهم بود


لطفاً خودتان را معرفی کنید.

پدر: من فرهنگی بازنشسته هستم.

مادر: من هم آموزگار و بازنشسته هستم.

کمی از خودتان بگویید. همسرتان چه سهمی در تربیت بچه‌ها داشته است؟

مادر: همسرم خودش معلم نمونه‌ای بود و دوست داشت بچه‌هایش هم در آینده نمونه باشند. رفتار خوبی با بچه‌ها دارد و آن‌ها را به‌خوبی تربیت کرده‌ است و هم از نظر اخلاق و هم دانش نمونه هستند. خیلی از او راضی هستم.

پدر: برای من همسرم نمونه بوده است و از تلاش و برنامه‌ریزی برای خانواده کم نگذاشته است. وقت را طوری تنظیم می‌کرد که نیازهای خانواده برطرف شود. ما هر دو تصمیم گرفتیم برای موفقیت بچه‌هایمان همت کنیم. وقتی من بازنشسته شدم، همسرم هم پیش از موعد خودش را بازنشسته کرد و هر دو هم‌ّْ و غم خود را برای بچه‌‌ها گذاشتیم. ما چهار فرزند داریم. یکی از آن‌ها مهندس عمران است و در دانشگاه کرمان درس خوانده است. فرزند بعدی‌مان هم در دانشگاه کرمان دانشجوست. آخرین فرزند ما هم دانشجوی دانشگاه کرمان است.

اینکه سمیرا می‌خواست به هنرستان برود، مخالفتی نکردید؟

پدر: همان اول کمی مقاومت کردم؛ چون استعداد رشته‌ی پزشکی را در او می‌دیدم. وقتی دیدم خودش به هنرستان گرایش دارد، دست از اصرارم برداشتم و می‌دانستم که رمز موفقیت در انتخاب خودش است.

مادر: برای من هیچ فرقی نداشت که چه رشته‌ای را انتخاب کند. علاقه‌ی خودش برایم مهم بود.


حالا از زبان خودتان بگویید که برای سمیرا چه‌کار کرده‌اید؟

پدر: سعی کردم در او انگیزه ایجاد کنم. همیشه به او می‌گفتم باور داشته باشد که می‌تواند و این جمله‌ی «من می‌توانم» را در اتاقش چسبانده بود و جلوی چشم داشت. فضای درس‌خواندن را در خانه برایش فراهم کرده بودم تا تنش و سروصدا اذیتش نکند. گاهی او را به کتابخانه‌ی شهر می‌بردم تا در مکان مطالعه‌اش تنوع ایجاد شود. گاهی با هم به کوه و طبعیت می‌رفتیم.

فکر می‌کنید تا چه زمانی او را همراهی خواهید کرد؟

مادر: این چند وقت که از ما دور شده است، خوش‌حالم که روی پای خودش ایستاده و اعتمادبه‌نفس خوبی دارد؛ بنابراین اگر از ما دور باشد دیگر برایم مهم نیست و دوست دارم مسیر موفقیت را ادامه دهد.

حرفی مانده که بخواهید بگویید؟

پدر: مهم‌ترین نقش برای موفقیت دانش‌آموزان، تشویق است. این تشویق هم فقط نباید از ناحیه‌ی خانواده باشد. نهادهای آموزشی هم سهم بسزایی در این زمینه دارند. کانون فرهنگی آموزش در این زمینه بسیار خوب عمل کرد و پشتیبان سمیرا بود.


منبع :