پرورش تفکر خلاق در ذهن کودکان

بهترین زمان برای پرورش تفکر خلاق، کودکی است و ما در جایگاه پدر و مادر، وظیفه داریم بستر رشد خلاقیت در ذهن فرزندانمان را فراهم کنیم.

پرورش تفکر خلاق در ذهن کودکان

بهترین زمان برای پرورش تفکر خلاق، کودکی است و ما در جایگاه پدر و مادر، وظیفه داریم بستر رشد خلاقیت در ذهن فرزندانمان را فراهم کنیم. پنج روش کوتاه زیر را بخوانید و درباره‌ی هر کدام تحقیق کنید تا بتوانید با به‌کارگیری یک یا چند روش، در دوره‌ی دبستان ذهن فرزندتان را به تفکر خلاق عادت دهید.

1. به‌همراه فرزندتان در محیط‌های خلاقانه‌ی ادبی و هنری و علمی حاضر شوید. مشاهده‌ی رفتار انسان‌های ایده‌پرداز و خلاق و شرکت در بازی‌های خلاقانه‌ی گروهی بسیار کمک‌کننده است. بسیاری از مهارت‌ها در گروه آموخته می‌شود.

2. به فرزندتان یاد بدهید که ایده‌هایش را اجرایی کند. شروع‌کردن بسیار ارزشمند است، حتی اگر نتیجه‌ی مطلوبی به‌همراه نداشته باشد. اگر ایده‌ی نوشتن داستانی را در ذهن دارد، کافی است شروع کند.

3. او را به عضویت گروه‌های متعدد درآورید. حضور در گروه و مواجه‌شدن با افکار و ایده‌های متفاوت، راهکار بسیار خوبی است. گاهی جسارت یکی از افراد گروه برای اجرایی‌کردن ایده‌ها، به سایر اعضا نیز جسارت لازم را برای عملگرابودن می‌دهد.

4. عکاسی کنید و بنویسید. با فرزندتان قرار بگذارید که هر جا رفتید، از هر چیز جدید  و خلاقانه‌ای عکس بگیرید و ایده‌های جدیدی را که به ذهنتان می‌رسد، بنویسید. در روزهای تعطیل، ایده‌ها و عکس‌ها را بازبینی کنید تا بتوانید نکات جالب‌تری از آن‌ها استخراج کنید.

5. به کودکتان اجازه‌ بدهید ایده‌هایش را اجرایی کند و او را در این زمینه تشویق کنید. اگر می‌خواهد کاردستی بسازد یا آشپزی کند، شما تنها مشوق و ناظر باشید. لازم نیست نتیجه‌ی نهایی بی‌نقص باشد. همین که ایده‌ای داده و آن را اجرایی کرده، به‌خودی‌خود ارزشمند است.

منبع: https://collegepuzzle.stanford.edu/