کاظم قلم چی :یک پیشنهاد برای نوروز،تقسیم درس هایتان به سه گروه

مساله‌ی اصلی حجم زیاد درس هایی است که باید بخوانید. چگونه می‌توان از عهده‌ی همه‌ی درس‌ها و همه‌ی مبحث‌ها بر آمد ؟

کاظم قلم چی :یک پیشنهاد برای نوروز،تقسیم درس هایتان به سه گروه

یک پیشنهاد برای نوروز : درس هایتان را به سه گروه تقسیم کنید

 

مساله ی اصلی  حجم زیاد درس هایی است  که باید بخوانید. چگونه می توان از عهده ی همه ی درس ها و همه ی مبحث ها بر آمد ؟ برای نیم سال دوم و به ویژه برای دوران طلایی نوروز یک پیشنهاد  برایتان داریم : درس هایتان را به سه گروه تقسیم کنید

گروه اول : درس ها و مبحث هایی که مسلط تر هستید و نیاز به تثبیت  و رفع اشکال دارید

گروه دوم : درس ها و مبحث هایی که نیاز دارید به طور کامل مطالعه کنید

گروه سوم : مبحث هایی است که فعلا می خواهید کنار بگذاریدو در زمان های بعدی  و در ایستگاه های جبرانی  مطالعه کنید

 

به نظر می رسد تعداد درس ها و مبحث های گروه اول ، بیشتر از گروه دوم باشند. علت هم معلوم است . شما بارها و بارها در امتحانات مدرسه شرکت کرده اید و این درس ها را مطالعه کرده اید بنابراین بیشتر نیاز به رفع اشکال دارید .البته ممکن است بعضی درس ها را خیلی کم خوانده باشید یا فراموش کرده باشید .این مبحث ها را یا کامل مطالعه کنید یا این که برای ایستگاه جبرانی بعدی بگذارید .

ممکن است بگویید من می خواهم همه ی مبحث ها را بخوانم  و نمی خواهم هیچ درسی را نخوانده کنار بگذارم . تصمیم با خود شماست . اماتوجه کنید که به ویژه ، تعداد مبحث ها و درس های پایه زیاد است و شما برای آزمون 7 فروردین که جمع بندی درس های پایه است ، دو هفته فرصت دارید .  در مورد درس ها و مبحث هایی که نمی رسید به طور کامل مطالعه کنید نگران نباشید .پارسال برای آزمون 7 فروردین سه هفته فرصت داشتیم یعنی یک هفته بیش از امسال . علیرضا سخایی که  امسال ،  رتبه ی یک کشور شد می گفت من نرسیدم همه ی مباحث آزمون  را بخوانم .  (دقت کنید رتبه ی یک کشور هم همه ی مبحث ها را مطالعه نکرد و بقیه را برای نوبت های بعدی گذاشت) . پرسیدم در آن آزمون ، رتبه تان چند شد ؟ پاسخ این بود : در آن آزمون رتبه ام 2 شد . علیرضا می گفت من آن چه را توانستم مطالعه کردم وبقیه را برای نوبت های بعدی گذاشتم . وقتی رتبه ی یک کشور  هم   برخی مبحث ها و درس ها را برای نوبت های بعدی می گذارد شما هم با آرامش درس هایتان  را انتخاب کنید و هر چه را نمی توانید در ایام نوروز بخوانید برای هفته های بعد و به ویژه برای دوران جمع بندی بگذارید .

 

درس های گروه اول : رفع اشکال و تثبیت

درس های گروه اول ، درس هایی هستند که شما  آن ها را مطالعه کرده اید و اکنون نیاز به مطالعه ی کامل و مفصل ندارید و  می خواهید آن ها را رفع اشکال و تثبیت کنید.

برای رفع اشکال به سراغ اشتباه های آزمون ها ی گذشته بروید . کارنامه ی مبحثی می تواند به شما کمک کند .در این کارنامه می توانید همه ی اشتباه های گذشته ی خود را در هر مبحث به صورت یک جا ببینید . علاوه بر این ممکن است در کتاب خود آموزی ، اشتباه های خود را نوشته باشید  یا این که ممکن است در کتاب های تست ، برخی سوال هایی  را که اشتباه زده اید  نشان دار کرده باشید .یک منبع هم جزوه ی هوشمند است . جزوه ی هوشمند را تهیه کنید و تمام سوال های اشتباه را بررسی کنید و هم چنین سوال های ساده ای که قبلا پاسخ نداده اید یاد بگیرید .

در درس های گروه اول به تثبیت هم نیاز دارید . برای تثبیت به سراغ سوال هایی می روید که قبلا هم درست پاسخ داده اید اما  آن موارد نیاز به یاد آوری و تثبیت  دارند ممکن است با گذشت زمان ، آن ها را فراموش کنید . کتاب نوروز که شامل آزمون های مجموعه ای است به شما کمک می کند همه ی آن چه  را در گذشته یاد گرفته اید ، تثبیت کنید. امتحان دادن اولین و مهم ترین روش برای تثبیت مطالب است . موقع امتحان دادن آن چه را قبلا یاد گرفته اید با روش دیگری  مجددا  یاد می گیرید و در ذهن خود تثبیت می کنید.


درس های گروه دوم : درس هایی که نیاز به مطالعه ی کامل و اساسی دارند

امسال   برای آزمون 7 فروردین که  آزمون جمع بندی پایه ( یعنی دهم و یازدهم است ) دو هفته وقت دارید . بدیهی است که در این دو هفته نمی توان همه ی درس ها و مبحث ها را به طور کامل و اساسی مطالعه کرد . بنابراین باید چند درس و مبحث را برای مطالعه ی کامل انتخاب کنید . بلندپروازی نکنید و درس ها و مبحث هایی را انتخاب کنید که واقعا فرصت می کنید به طور کامل آن ها را مطالعه کنید . به سراغ دفتر برنامه ریزی تان بروید و ببینید توان مطالعه و زحمت کشی شما چقدر است و در طی هفته چقدر می توانید مطالعه کنید . متناسب با زمانی که می توانید درس بخوانید درس ها و مبحث ها را برای مطالعه ی اساسی و کامل گزینش کنید.  در مورد همین درس ها هم  تمام وقت خود را صرف درس خواندن نکنید بلکه پس از مقداری مطالعه زمان کافی برای حل مساله و تست زدن درنظر بگیرید . با امتحان دادن مطالب را بهتر یاد می گیرید و از آموخته هایتان مطمئن می شوید و متوجه می شوید بهتر است کدام قسمت ها را بهتر بخوانید .


برنامه ریزی برای نوروز را از امروز آغاز کنید

آزمون امروز ( 11 بهمن ) یک سکوی مقایسه برای آزمون 7 فروردین است . در آزمون امروز شما همه ی درس های پایه ( شامل دهم و یازدهم ) را امتحان دادید . می توانید با بررسی نتایج آزمون امروز سه نوع درس را برای دوران طلایی نوروز  مشخص کنید . گروه اول ،درس هایی که نیاز به تثبیت و رفع اشکال دارند ، این ها درس هایی هستند که امروز در حد انتظارخود یا کمی کمتر از حد انتظار خود پاسخ داده اید .  گروه دوم ، درس هایی که نیاز به مطالعه ی اساسی و کامل دارند ، این ها درس هایی هستند که امروز پاسخ نداده اید یا خیلی کمتر از درس ها و مبحث های دیگر پاسخ داده اید  . درس های گروه سوم را هم از بین درس ها و مبحث هایی که سفید گذاشته اید یا خیلی کم پاسخ داده اید و برایتان اولویت کمتری دارد انتخاب کنید .


تابلوی نوروز ابزاری برای برنامه ریزی دوران طلایی

تابلوی نوروز ابزاری موثر و ساده است که ذهن شما را منظم می کند . همه ی مبحث های آزمون را یک جا می بینید . همه ی سوال های کتاب نوروز مربوط به  همان مبحث ها و تعداد پیمانه های مربوط به هر مبحث را در مقابل هر مبحث مشاهده می کنید . با مارکر یا مدادرنگی مشخص کنید در هر مبحث چقدر مسلط هستید .  هم چنین  با توجه به نتیجه ی آزمون امروز مشخص کنید برای آزمون 7 فروردین هدف گذاری تان چند از 10 است و می خواهید نمره ی خود را تثبیت کنید یا چند از 10 خود را افزایش دهید . در هدف گذاری واقع بین باشید و توان زحمت کشی  و تلاش خود را در نظر بگیرید . تابلوی نوروزی در انتهای کتاب نوروز و هم چنین در سایت کانون قابل دانلود است .


منابع مطالعه برای دوران نوروز

با کتاب نوروز آغاز کنید . کتاب نوروز مثل بقیه ی کتاب های برنامه ای شامل آزمون های جامع و مجموعه ای است . 5 آزمون پایه و 5 آزمون نیم سال اول . شما می توانید طبق برنامه ی پیشنهادی هر سه روز یک بار  ابتدا یک مجموعه را امتحان بدهید و سپس به سراغ درس هایی که می خواهید رفع اشکال کنید یا به طور کامل مطالعه کنید ، بروید . این یک روش است : شروع مطالعه با امتحان دادن . شاید هم بخواهید درس به درس امتحان بدهید یا این که بخواهید پس از پایان هر سه روز مطالعه ، یک مجموعه را امتحان بدهید . در سایت کانون ، این امکان برای شما وجود دارد که پس از امتحان دادن ، کارنامه ی دهکی خود را دریافت کنید .

برای درس های عمومی می توانید از کتاب زرد عمومی پایه و زرد عمومی دوازدهم استفاده کنید  

برای رفع اشکال و تثبیت به سراغ جزوه ی هوشمند بروید . اگر جزوه ی هوشمند را تهیه نمی کنید از سایت کانون کارنامه ی بازیابی ( کارنامه ی سوال محور ) و کارنامه ی مبحثی را از صفحه ی شخصی خود دانلود کنید .

سوال های نشان دار  خودتان در میان تست ها ی کتاب ها  و قسمت هایی که در جزوه ها و کتاب هایتان برجسته کرده اید ( های لایت کرده اید)  و دست نوشته ها و یاد داشت های خودتان از جمله در کتاب خود آموزی جزء منابع اصلی شماست . اما دقت کنید که  هدف گذاری و منابع  وبرنامه ی شما باید متناسب با زمان دو هفته ای برای آزمون 7فروردین و فرصت یک هفته ای تا آزمون 15 فروردین باشد . مهم ترین ها و ضروری ترین ها را  انتخاب کنید و در ایام نوروز یک گام مطمئن به جلو بردارید .


یاد آوری یک نکته

معمولا در آزمون های دوران نوروز برخی دانش آموزان به مسافرت می روند و در گیر برنامه های نوروز می شوند . نتیجه این است که دانش آموزان جدی تر در آزمون های نوروز شرکت می کنند .  بنابراین اگر نمره ی ترازتان در آزمون های نوروز کمی پایین آمد نگران نباشید . آزمون دادن در میان دانش آموزان جدی تر و با انگیزه تر  ممکن است نمره ی تراز شما را کمی پایین بیاورد برای هدف گذاری بهتر است  روی نمره های چند از 10 خود تمرکز کنید و کارنامه های سکوی مقایسه ای را با آزمون های مشابه امروز( 11بهمن ) و 5مهر و 21 تیر مقایسه کنید .


نکته ی پایانی

در آزمون امروز و در آزمون های دوران طلایی نوروز اگر در بعضی درس ها و حتی در کل آزمون نمره تان کم شد و به نتیجه ی دلخواه نرسیدید  مایوس نشوید و ادامه دهید . آن ها که ادامه می دهند حتما موفق می شوند . از پیروزی ها مغرور نشوید و سست نشوید  و در شکست ها  مایوس نشوید ومیدان را رها نکنید .  در هر صورت ادامه بدهید . شما موفق هستید  و موفق تر هم خواهید شد زیرا  کار خود و هدف خود را رها نمی کنید .


کاظم قلم چی

فایل های ضمیمه

کاظم قلم چی :یک پیشنهاد برای نوروز،تقسیم درس هایتان به سه گروه ( قسمت اول )
کاظم قلم چی :یک پیشنهاد برای نوروز،تقسیم درس هایتان به سه گروه ( قسمت دوم )
کاظم قلم چی :یک پیشنهاد برای نوروز،تقسیم درس هایتان به سه گروه ( قسمت سوم )