قلعه‌ی پرتغالی‌ها در هرمز

اگر از کنار دریا قدم‌زنان به قلعه نزدیک شوید، از دور قلعه‌ای نظامی را می‌‌بینید که با اینکه سال‌هاست حفاظت نشده، گذر زمان هنوز نتوانسته است آن‌چنان‌که باید از پای درش آورد.

قلعه‌ی پرتغالی‌ها در هرمز

اگر از کنار دریا قدم‌زنان به قلعه نزدیک شوید، از دور قلعه‌ای نظامی را می‌‌بینید که با اینکه سال‌هاست حفاظت نشده، گذر زمان هنوز نتوانسته است آن‌چنان‌که باید از پای درش آورد و دیوارهایش همچنان ابهت قلعه‌ی نظامی را به رخت می‌‌کشد.


قلعه‌ی پرتغالی‌های هرمز سال‌هایی نه‌چندان دور که پرتقالی‌ها پا به خاک ایران نهادند، به دستور دریانوردی پرتغالی ساخته شد. این قلعه چهار برج در چهار گوشه با توپ و منجنیق‌هایی مستقر در آن داشته است که مسئولیت دفاع از این قلعه‌ی مهم را عهده‌دار بودند. الان هم اگر گشتی در قلعه بزنید، می‌‌توانید در گوشه و کنار آن، توپ‌ها و قطعاتی از مهمات آن زمان را بیابید. اگر در فصل‌های پربازدید به هرمز بروید و راهنما در قلعه حضور داشته باشد، می‌‌توانید از آب‌انبار و کلیسا و موزه‌ی کوچکی که از وسایل به‌جای‌مانده‌ی آن دوران تشکیل شده است، دیدن کنید و نقشه‌ی دیدنی‌های جزیره را هم بخرید. درست در مرکز بنا کلیسای زیرزمینی اسرارآمیز و دیدنی وجود دارد. سقف مرجانی و ستون‌های رنگی‌اش که با الهام از نخل‌های جنوب ایران ساخته شده، تلفیقی زیبا و غریب از هنر معماری پرتغالی و ایرانی است.


آب‌انباری بزرگ برای تأمین آب قلعه، اتاق‌های اسکان، سیاه‌چال و انبار نیز در این قلعه وجود دارد که همگی دیدنی‌اند؛ اما بهترین محل برای لذت‌بردن، پشت‌بام قلعه است؛ ‌جایی که بلندترین صدا، صدای موج و باد است وتا چشم کار می‌کند، نیلی مواج خلیج‌فارس است. در جلوی در ورودی، قاب‌های نقاشی زیبایی حاصل هنر زنان هنرمند جزیره را خواهید دید که با خاک صدرنگ شگفت‌انگیز جزیره طراحی شده است و می‌‌توانید سوغات سفر قشم را از قلعه‌ي هرمز تهیه کنید.


در کتاب مطالعات اجتماعی نهم، در صفحه‌ی 62 و 63 راجع به حضور پرتغالی‌ها در خلیج فارس و قلعه‌ی پرتغالی‌ها در جزیره‌ی هرمز مطالبی ذکر شده است.