طراحی صندلی برای برطرف کردن خطرات ناشی از نشستن طولانی مدت

یک شرکت انگلیسی اعلام کرد نوعی صندلی برای خودرو طراحی کرده است که خطرات ناشی از نشستن طولانی‌مدت را برطرف می‌سازد. نشیمنگاه این صندلی که محرک‌های کوچکی در آن تعبیه شده، در هنگام رانندگی این تصور را به

طراحی صندلی برای برطرف کردن خطرات ناشی از نشستن طولانی مدت

یک شرکت انگلیسی اعلام کرد نوعی صندلی برای خودرو طراحی کرده است که خطرات ناشی از نشستن طولانی‌مدت را برطرف می‌سازد. نشیمنگاه این صندلی که محرک‌های کوچکی در آن تعبیه شده، در هنگام رانندگی این تصور را به مغز منتقل می‌کند که فرد در حال راه رفتن است.

به گزارش روزنامه دیلی میل، نشستن طولانی‌مدت خطرات فراوانی همچون ابتلا به چاقی، دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی، ترومبوز وریدهای عمیق و سندرم متابولیک را به دنبال دارد. اما محققان شرکت خودروسازی انگلیسی «جگوار لندرور» که این صندلی به اصطلاح «تغییر شکل‌دهنده» را طراحی کرده‌اند، خطرات ناشی از نشستن طولانی‌مدت را از بین می‌برد. در داخل نشیمنگاه این صندلی‌ها، محرک‌های کوچکی تعبیه شده که با نوسان استخوان لگن، ریتم راه رفتن را شبیه‌سازی می‌کند.   

طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی، حدود ۱.۴ میلیارد نفر در سراسر جهان اکنون به اندازه قابل توجهی شیوه زندگی نشسته دارند. شیوه زندگی بی‌تحرک و نشسته به کوتاه شدن عضلات پاها، ماهیچه‌های سرینی یا عضلات گلوتئال و باسن منجر شده و نهایتا باعث کمر درد و افزایش خطر آسیب‌دیدگی ناشی از غش کردن می‌شود. 

اما این صندلی‌های تغییر شکل‌دهنده با استفاده از ریز محرک‌ها پیوسته در حال جنبش هستند و برای هر فرد یا بدنی مناسب خواهند بود. در نتیجه این ساز و کار، سیستمی پدید می‌آید که نوسان استخوان لگن را به گونه‌ای شبیه‌سازی می‌کند که مغز تصور کند بدن در حال حرکت است.

دکتر استیو ایلی، رئیس بخش پزشکی JLR می‌گوید: بهتر زندگی کردن خریداران و کارمندان ما محور تمرکز همه پروژه‌های پژوهشی ما را تشکیل می‌دهد. با بهره‌گیری از کارشناسان مهندس خود در پی این هستیم تا با استفاده از فناوری‌های نوآورانه‌ای که پیشتر در صنعت خودرو دیده نشده، صندلی‌هایی در آینده را ابداع کنیم که خطر ابتلا به بیماری‌ها و خطرات ناشی از نشستن طولانی‌مدت پشت فرمان خودرو را برای مردم به کمترین حد ممکن برسانند.

منبع :