سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 27 دی 98 + فایل صوتی

چکیده ای از سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 27 دی 98 در این مقاله آمده است:

سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 27 دی 98 +  فایل صوتی

موضوعات جلسه:

موضوع اول: آزمون امروز(27دی) آزمون مهمی بود.

موضوع دوم: برای آزمون 11 بهمن آماده شوید : سکوی مقایسه برای دروس پایه

موضوع سوم: آزمون 20 دی نتایج مهمی داشت.

موضوع چهارم: نیم سال دوم آغازی مهم تر است، برای نیم سال دوم هدف گذاری و برنامه ریزی کنید.

انتهای جلسه، پرسش و پاسخ

آزمون 27 دی

آزمون امروز ، آزمون مهمی بود و شما تا 15 فروردین با کارنامه این آزمون سروکار دارید. شما در پایان امتحانات مدرسه در این آزمون شرکت کردید . بنابراین در اوج آمادگی هستید. مباحث آزمون ، از درس هایی است که در نیم سال اول خوانده اید بنابراین همه در شرایط یکسانی قرار دارید . درشرایط یکسان و در اوج آمادگی، یک آزمون جامع از درس های نیم سال اول دادید . آزمون امروز اولین جمع بندی امسال شما و اولین سکوی مقایسه شما از درس های نیم سال اول است .

چهار ویژگی این آزمون ها:

ما برای این آزمون و آزمون 11 بهمن چند عنوان داریم:

 اول این که جامع هستند.

دوم این که این آزمون ها یک ایستگاه جبرانی هستند، کسانی که در آزمون های طول سال گاه عقب افتاده اند می توانند در این آزمون ها جبران کنند. البته باز هم ایستگاه جبرانی خواهیم داشت.

سوم این که این آزمون ها سکوی مقایسه ای هستند. برای درس های نیم سال اول این آزمون اولین سکوی مقایسه ای است و ما قبلا نمی توانستیم سکوی مقایسه ای داشته باشیم چون درس های نیم سال اول تازه تمام شده است. آزمون 11 بهمن نیز یک سکوی مقایسه است. آزمون 11 بهمن سومین سکوی مقایسه است: اولی 21تیر و دومی 5 مهر بود و سومی 11بهمن می باشد. به این جهت به این آزمون ها می گوییم سکوی مقایسه چون شما در عید و بعد از آن عین همین مباحث را آزمون خواهید داد و شما می توانید چند از ده این آزمون ها را با هم مقایسه کنید.

چهارم این که عنوان دیگر این آزمون ها بی بهانه است. شما قبلا ممکن بود بهانه بیاورید که مثلا از مباحث عقب هستید و در آزمون شرکت نکنید ولی در این آزمون همه دانش آموزان مباحث را خوانده اند و درنتیجه بهانه ای نداشته اید به ویژه شما دانش آموزان کلان شهرها.

اما... مثل همه ی آزمون های دیگر ممکن است از نتیجه ی آزمون امروزتان هم راضی نباشید .

آیا از نتیجه تان در همه ی درس ها راضی هستید ؟

آیا از بعضی درس ها یتان راضی هستید ؟ ( کدام درس ها؟) آن ها را مشخص کنید.

آیا از بعضی درس هایتان ناراضی هستید ؟ ( کدام درس ها ؟)

نکته ی خیلی خوب و خبر امیدوارکننده برای برنامه ریزی شما این است که یک سکوی مقایسه در 15 فروردین خواهید داشت و شما می توانید یک بار دیگر همین درس ها و همین مبحث های آزمون امروز را در دوران طلایی نوروز مطالعه کنید .اگر نمره های شما خیلی خوب شده باشد در فروردین خیلی دیگر جایی برای پیشرفت ندارید و اگر نتیجه شما خیلی خوب نشده باشد بهتر است و می توانید رشد خودتان را در این ایام ببینید. درواقع در آزمون های نوروز شما کارنامه ی سکوهای مقایسه ای را هم دریافت خواهید کرد . در هر درس متوجه خواهید شد نمره ی چند از 10 شما در مقایسه با آزمون امروز چقدر تغییر کرده است ؟

آیا چند از 10 شما در درس های هدف گذاری شده تان بهتر شده ؟ ثابت مانده ؟ یا افت کرده است .

در کارنامه ی سکوی مقایسه ی نوروز ، نمره ی چند از 10 مهم تر از نمره ی تراز است ، زیرا معمولا در آزمون های نوروز دانش آموزان جدی تر شرکت می کنند و به همین دلیل نمره ی تراز عموم دانش آموزان کمتر می شود .برخی از دانش آموزان عید خوب می خوانند ولی می بینند که ترازشان افت کرد. ما تاکید می کنیم که در آزمون های عید و بعد عید غیبت نکنید ولی چون خیلی ها غیبت می کنند و سخت کوش ها شرکت می کنند ترازها افت می کند.

هر چقدر به آخر می رسیم ترازهای بالاتر بیشتر شرکت می کنند و کسانی که شرکت می کنند بهتر نتیجه می گیرند. حساس ترین پروژه، پروژه ی هفتم است که بعد از عید است و خطرناک ترین پروژه است. بیشترین تصادف ها آخر مسیر رخ می دهد و نزدیک مقصد و این کار مشابه کار کسانی که کوه رفته  اند است که گاه ممکن است بگویند می خواهم به تنهایی بروم و از گروه جدا شوند که ضربه می بینند. هر سال هم می گوییم ولی این گرایش های آماری وجود دارد و برخی جدا می شوند. از طرفی هم یادتان باشد به خاطر این که در عید می خواهید درس بخوانید الان را دست کم نگیرید هم الان خوب تلاش کنید هم در دوران طلایی نوروز. هم چنین توصیه ما این است که عید مسافرت نروید اگر هم رفتید حداقل آزمون های عید را بروید در نمایندگی کانون امتحان دهید.

آزمون 11بهمن

برای آزمون 11 بهمن آماده شوید : سکوی مقایسه برای درس های پایه

این آزمون سومین سکوی مقایسه ای است برای کسانی که از تابستان در آزمون ها شرکت کرده اند. باز با این آزمون هم سروکار دارید تا 7 فروردین.

آزمون 11 بهمن هم که آزمون بعدی شماست ، آزمون جمع بندی است : یک آزمون جمع بندی از درس های پایه . البته آزمون 11 بهمن ، برای دانش آموزانی که از تابستان در آزمون های کانون شرکت کرده اند سومین سکوی مقایسه ای است . اولین آزمون تابستان (21تیر)، اولین آزمون مهر(5مهر ) و آزمون 11 بهمن هر سه ، سکوهای مقایسه و مربوط به سال های پایه هستند . اگر شما از مهرماه در آزمون ها شرکت کرده اید ، این آزمون دومین سکوی مقایسه ای پایه و اگر دیرتر ثبت نام کرده اید ، اولین سکوی مقایسه ای پایه برای شماست . ویژگی آزمون های کانون و برنامه ی راهبردی آزمون ها این است که از هر زمان شروع کنید می توانید یک برنامه ی جامع و کامل داشته باشید و اگر گاهی در مسیرتان ، کم کاری و تعلل داشتید می توانید در ایستگاه های جبرانی ، کم کاری ها و عقب ماندگی ها را جبران کنید . نیازی نیست به عقب برگردید . ایستگاه های جبرانی در ادامه ی مسیر وجود دارند .البته کسانی که از ابتدا شروع می کنند یک امتیاز بزرگ دارند ، آن ها می توانند چندین بار مسیر را طی کنند و زیر پایشان را محکم کنند و با آرامش و اطمینان بیشتر به راهشان ادامه دهند .

برای آزمون 11بهمن به چند نکته ی مهم اشاره می کنم :

1-برای اکثر دانش آموزان چالش های آزمون های پایه بیشتر از چالش های آزمون امروز است . پدرمادرهای عزیز، دانش آموزان عزیز، اگر کسی از شما پرسید معجزه ی کانون چیست؟ این است که یک آینه در مقابل شما قرار داده است و دائم اول وضعیت خود شما را به خود شما نشان می دهد. هر دانش آموزی با دیگری متفاوت است. برای برخی چالش اصلی درس های پایه است که اکثریت هستند و برای بقیه درس های سال چهارم. ما برای همه این سلیقه ها برنامه را هماهنگ کرده ایم.

 این یک موضوع طبیعی است که چالش اکثر شما درس های پایه باشد. شما هم اکنون به مدرسه می روید و اگر هم فارغ التحصیل هستید ، تمرکزتان روی درس های سال دوازدهم بیشتر است . نگران نباشید اگر در آزمون 11 بهمن در بعضی درس ها به نتیجه ی دلخواه نرسیدید ، آزمون 7 فروردین ایستگاه جبرانی و سکوی مقایسه ی دیگری است و شما از 23 اسفند تا 7 فروردین دوهفته فرصت دارید تا درس های پایه ای را که نیاز بیشتری به تقویت دارید با دقت مطالعه کنید . در دو هفته اول پایه را می خوانید،  فقط باید جدی بگیرید و برای عید فقط یک روز یا حداکثر دو روز تعطیل کنید. سر سفره هفت سین هم هنگام سال تحویل حضور داشته باشید، اگر این کار را نکنید، بعدها بارها و بارها تاوان یک ساعتی را که سر سفره هفت سین نبودید را خواهید داد. پدر و مادرها هم لطف کنند مسافرت نروند و نگویند فرزندشان نزد دیگران می مانند. اگر محیط گرم و طبیعی خانواده وجود نداشته باشد بچه ها درس نخواهند خواند.

2- اگر تاکنون کتاب جمع بندی پایه را تهیه نکرده اید هم اکنون تهیه کنید . این کتاب شامل شش آزمون جمع بندی است : دو آزمون جمع بندی از درس های دهم ، دو آزمون جمع بندی از درس های یازدهم و دو آزمون جمع بندی جامع از درس های دهم و یازدهم ( مجموعا شش آزمون )

3- در آزمون های آنلاین سایت طبق تقویم منتشرشده شرکت کنید و کارنامه ی دهکی خود را هم دریافت کنید . کارنامه ی دهکی مشخص می کند شما در کدام درس ها نیاز به تلاش بیشتر و جبران نواقص کارتان دارید.

در کتاب جمع بندی جواب ها در انتهای کتاب است. ما جمع بندی را یک بار با کتاب جمع بندی، یک بار با کتاب نوروز، یک بار هم با کتاب های زرد تکرار می کنیم.

 در این کتاب ها شما جواب ها را دارید ولی نگاه نمی کنید. جواب ها را نگاه نکنید. از خودتان امتحان می گیرید و اطلاعات را وارد می کنید و کارنامه دهکی دریافت می کنید. هنگامی که به 100 نفر برسد کارنامه دهکی را می دهیم. ما به شما ابزار می دهیم. بدون ابزار شما در ابهام و فضای غبارآلود حرکت می کنید ولی با ابزار می دانید روی کدام قسمت ها باید کار کنید. کارنامه دهکی به شما می گوید در هر درس در کدام دهک هستید. وقتی این ها را مقایسه می کنید متوجه می شوید کجا قوی هستید و کجا ضعیف و می روید روی آن ها کار می کنید. در آن جا هم همه شرکت نمی کنند بلکه جدی تر ها شرکت می کنند، از بین تمام شهرها در حال حاضر رتبه اول را قروه دارد و کلان شهرها ندارند. گاهی اوقات در شهرهای بسیار کوچک از جمله سراوان، دهکلان، بندپی اجرای این امور جدی تر است و نتیجه هم می گیرند. لزوما در کلان شهرها نیست که استقبال بیشتر است و آن وقت تعجب نکنید که چرا در شهرهای کوچک بسیاری از بچه ها نتیجه می گیرند.

برای آزمون هدیه، مدارس خوبمان در تهران شرکت نکردند ولی در سراوان مدرسه شهید مطهری (یک مدرسه شبانه روزی که از دانش آموزان از روستاها می روند و آن جا درس می خوانند، همان مدرسه ای که از آن مدرسه عبداله رئیسی رتبه دو شد) برای تمام دانش آموزانشان اقدام کردند، آقای اربابی از این مدرسه، امسال 14 قبولی پزشکی داشتند و سال گذشته 17 قبولی پزشکی و من برایم خیلی جالب بود که برخی از مدارس خوب ما در تهران شرکت نکردند ولی آن جا همه شرکت کردند و در کامنت های سایت آقای اربابی تشکر کردند که با این کار که بچه ها روی ریل برنامه قرار گرفتند.

4-شما در زوج درس ها می توانید به یکی از هر دو درس پاسخ دهید مثلا به شیمی دهم یا به شیمی یازدهم . اگر به یک درس یا هر دو درس پاسخ دهید تعداد سوال مساوی و برابر 30 سوال است . اگر به هر دو درس پاسخ دهید هر درس پانزده سوال و اگر به یک درس پاسخ دهید آن درس سی سوال خواهد داشت . اما توصیه ی جدی ما این است که به سوال های هر دو درس پاسخ دهید . در آزمون های 21 تیر و 5 مهر هم به هر دو درس پاسخ داده اید . اگر در آزمون 11 بهمن هم به هر دو درس پاسخ دهید کارنامه ی سکوی مقایسه ای شما کامل تر و مفیدتر خواهد بود و متوجه خواهیدشد طی شش ماه گذشته ( از تابستان تاکنون ) و طی چهار ماه گذشته ( از مهرماه تاکنون ) چقدر و در کدام درس ها پیشرفت یا ثبات یا افت داشته اید . وقتی به این آگاهی و ارزیابی از خودتان رسیدید می توانید برای سکوی مقایسه ای بعدی در 7 فروردین بهتر برنامه ریزی کنید . در آزمون 7 فروردین هم به هر دو درس از هر زوج درس پاسخ خواهید داد و می توانید تغییرات خود را تا آن زمان تشخیص دهید و سپس برای دوران جمع بندی برنامه ریزی کنید .این یک موضوع چالشی است. اول این کار را برای گروه انسانی طراحی کردم بعد ریاضی و تجربی. شما در نیم سال اول، مثلا در شیمی، یا به دهم یا به یازدهم جواب داده اید، الان ممکن است بگویید من آن یکی را نخوانده ام چرا جواب دهم چرای آن به این دلیل است که اگر الان یکی را امتحان دهید ولی در عید دو تا را امتحان دهید امکان مقایسه ندارید ولی اگر هر دو را امتحان دهید در عید می توانید با هم مقایسه کنید. رکوردها مهم هستند و آن ها را باید نگه دارید. الان در دنیا علم داده داریم که خیلی هم مورد توجه و پردرآمد است، دانشمندان داده. شما به کمک داده می توانید بدانید وضعیتتان چگونه است. این برنامه ریزی به روش قلمچی است و صلاح شما این است که هر دو را امتحان دهید. اگر نخواستید از همان یک درس 30 سوال دارید ولی اگر جواب دهید در فروردین امکان مقایسه دارید و در دوران جمع بندی هم به شما کمک می کند. آینه چو نقش تو بنمود راست، خود شکن آینه شکستن خطاست.  

آزمون 20دی نتایج مهمی داشت

دانش آموزان جدی در آزمون 20 دی شرکت کردند. افراد جدی در دوران طلایی نوروز هم در آزمون ها شرکت می کنند. در این گونه آزمون ها به تراز زیاد دقت نکنید بلکه به چند از ده توجه کنید. در کامنت ها برخی مطرح کرده بودند که چرا تراز نمی دهید. در آزمون 20 دی تراز آماده بود ولی ارائه نکردیم چون در این آزمون ها که دانش آموزان جدی تر شرکت می کنند تراز ها جابه جا و افت می کنند. اگر ما نمره تراز را محاسبه نکرده بودیم که نمی توانستیم به شما رتبه بدهیم ولی ما گفتیم اگر به شما ترازها را بدهیم چون ترازهایتان کمتر شده است ممکن است برخی به هم بریزند. این آزمون یک توفیق اجباری برای شما شد. قدر این آزمون را بدانید و از کارنامه آن استفاده کنید اولین باری بود که سوال طراحی شده و شناسنامه دار کنار هم برای شما تهیه کردیم.

آزمون 20دی نتایج مهمی داشت .نتایج آزمون 20 دی برای خود ما هم دور از انتظار و عجیب بود . نتایج این آزمون یک اصل مهم را به خوبی و دقت اثبات کرد.

در آزمون 20 دی ، برای هر درس دو نوع سوال طراحی جدید و شناسنامه دار، ارائه شده بود وقتی نمره های همه ی درس ها را استخراج کردیم . متوجه شدیم بین نمره های دو نوع سوال فقط یکی دو درصد اختلاف وجود دارد . همه تصور می کردیم حداقل ده درصد تفاوت بین نمره های طراحی شده و شناسنامه دار وجود داشته باشد زیرا سوال های شناسنامه دار آشنا هستند و به همین دلیل شاید دانش آموزان به این سوال ها بهتر پاسخ دهند . درسه رشته ی ریاضی و تجربی و انسانی فقط در دو درس تفاوت بیش از سه درصد بود یکی شیمی برای رشته ی تجربی و دیگری فلسفه برای رشته ی انسانی که تفاوت ها ی میانگین نمره ها به ترتیب پنج درصد و هفت درصد بود. نتایج این آزمایش که در مقیاسوسیع انجام شد برای انتخاب منابع و تصحیح منابع در نیم سال دوم به شما کمک می کند وقتی با سوال های شناسنامه دار و استاندارد کار می کنید می توانید مطمئن باشید که از عهده ی سوال های طراحی جدید نیز برخواهید آمد در نتیجه منابع خودتان را در نیم سال دوم تنظیم کنید و از منابع استاندارد استفاده کنید.

شما وقتی سوال استاندارد کار کنید سوال تالیفی را هم می توانید پاسخ دهید. وقتی که عمق دانش شما بیشتر می شود خلاقیت شما هم ایجاد می شود. خلاقیت را که با خلاقیت یاد نمی دهند. اول باید مهارت یاد بگیرید بعد خلاقیت بروز می کند، برخی می گویند قبل از تسلط بر سوالات استاندارد و شناسنامه دار، بروند جدیدها را کار کنند که این کار اشتباه است. درنتیجه برای نیم سال دوم منابعتان را اصلاح کنید. منابع استاندارد کار کنید. این موضوع مثل توجه به دروس عمومی است. به درس های عمومی کم توجهی نکنید و مطالعه ی آن ها را به تاخیر نیندازید. در طول زمان در درس های عمومی جلو بیایید. پس درس را یاد بگیرید چه برای مدرسه باشد چه برای تست، به درس های عمومی هم کم توجهی نکنید، اول هم سوال های شناسنامه دار را کار کنید.

نیم سال دوم آغازی مهم تر است

اکنون در پایان نیم سال اول نگاهی به گذشته داشته باشید . دستاوردهای خودتان را در نیم سال گذشته کشف کنید . ممکن است به برخی اهدافتان نرسیده باشید اما حتما دستاوردهای مهمی دارید . این دستاوردها را بنویسید و در جلسه ی پنج نفره با یک پاورپوینت یا یک مقاله ی کوتاه ارائه کنید. بهتر است ابتدا این دستاوردها را در منزل و برای پدر و مادر ارائه کنید . می توانید برای دوستان و پشتیبان خودتان هم دستاوردهایتان را بیان کنید . از ارائه ی خودتان یک فیلم یک تا سه دقیقه ای تهیه کنید و در جلسه ی پنج نفره به نمایش بگذارید . راهکارهای موفقیت خود را هم بیان کنید و توضیح دهید . مهم نیسست دستاوردها کوچک یا بزرگ باشند . اینده را با همین قدم های کوچک می توان ساخت و هموار کرد .

نیم سال دوم به اندازه ی دو نیم سال فایده دارد به شرطی که بتوانید برنامه ریزی کنید و از تجربیات نیم سال اول استفاده کنید. برای نیم سال دوم هدف گذاری کنید . چند هدف دست یافتنی را در نظر بگیرید وبرنامه ای که برای رسیدن به هدف ها یتان دارید در جایی بنویسید . حسن نیم سال دوم این است که دوران طلایی نوروز در آن است و می توانید از این ایام هم نهایت بهره را ببرید. برای دوران طلایی نوروز از هم اکنون فکر کنید . تابلوی دوران طلایی نوروز ابزاری است که برای برنامه ریزی به شما کمک می کند . با کمک پشتیبان با هم فکری با دوستان و با مشورت مداوم با پدر و مادر و سایر اعضای خانواده موفقیت های خودتان در نیم سال اول را جشن بگیرید وبرای نیم سال دوم هدف گذاری و برنامه ریزی کنید . جلسه های پنج نفره و جشن های پیشرفت درسی مکان مناسبی برای تقدیر از شما و احترام به تلاش های شماست.

  1. .....................................................................

در میان تمام حاضران این جلسه فقط سه نفر در تمام درس ها در آزمون امروز، از خودشان راضی هستند. صحبت های آن ها در زیر آمده است:

امیرحسین حاجتی: 

من در آزمون های قبلی ضعف جدی داشتم ولی این آزمون آن درس ها را توانستم 8 از 10 بزنم.

تراز شما چند است؟ 6500 هستم.

.......................................

علیرضا طالبیان با میانگین تراز 6800:

 با توجه به این که دوران دی بود و زمان امتحانات همه برای امتحانات مدرسه خواندند و همه آماده بودند ولی من بهترین استفاده خودم را از این ایام کردم و به همین دلیل هم راضی هستم. من ساعت مطالعه ام را بالا بردم و به تمام مباحث رسیدم و توانستم تمام تست هایش را بزنم و با تسلط کافی امروز سر جلسه آمدم. من دفتر برنامه ریزی دارم و در این ماهی که گذشت هر هفته 60 ساعت درس خواندم.

شما چگونه بین درس خواندن برای آزمون جمع بندی و امتحانات مدرسه تلفیق ایجاد کردید؟ چقدر تشریحی خواندید و چقدر تستی؟

مشاور ما می گفت برای امتحان ها تشریحی هم که بخوانید برای تستی هم آماده هستید. البته در برخی از درس ها باید خیلی به متن کتاب مسلط بود و به همین دلیل من هم در دینی سعی کردم متن کتاب را با تمرکز بهتر بخوانم و برایش تست بزنم.

کاظم قلم چی: اگر کسی سوال شناسنامه دار و استاندارد را یاد بگیرد قادر به پاسخ به سوال تالیفی هم خواهد بود. آزمون 20 دی هم این موضوع را ثابت می کند.

.......................................

پارسا جعفری فارغ التحصیل نظام قدیم:

من آزمون ها را با تراز 6100 آغاز کردم و الان 6500 هستم. قبلا بیشتر درس ها را خوانده بودم ولی تست هایش مانده بود این تست ها را کار کردم و کتاب جمع بندی را کار کردم و آزمون های سال های قبل کانون را هم کار کردم.

کاظم قلم چی: حسن شما توجه به منابع درست است، یکی از ویژگی های نوابغ قدرت تشخیص اولویت هاست و شما درست انتخاب کرده اید.

 .....................................................................

سوال های حاضران و پاسخ کاظم قلم چی به آن ها:

 سوال: پایه یازدهم هستم برادرم دوازدهم هستند تازه ثبت نام کرده اند من دومین آزمونی است که شرکت کرده ام و هر چقدر می خوانم ترازم تغییر نمی کند.

کاظم قلم چی: این سوال اکثر بچه هاست، این جلسات را مرتب شرکت کنید  و در این جلسات به مرور نکات زیادی را یاد خواهید گرفت، فعلا فقط یک نکته را به شما می گویم و آن این که هر آزمون برای آزمون بعدی برای بهبود در یک یا دو درس هدف گذاری چند از ده کنید. در درس هایی که در آن ها خوب نیستید به احتمال آن ها را خوب خوانده اید ولی خراب کرده اید، در آن ها اشتباه هایتان را نگاه  کنید خواهید دید که چون خوب خوانده بودید به احتمال به تعداد زیادی از سوال ها هم جواب داده اید و تعداد غلط هایتان افزایش یافته است. شما درس را خوانده اید ولی یادگیریتان ناقص است، آن را کامل کنید. پس اشتباهاتتان را در آن درس ها بررسی کنید و خواهید دید در اغلب دام ها افتاده اید، سواد داشته اید ولی یادگیری شما ناقص بوده است. برای دو درس سعی کنید یک واحد از 10 تا افزایش دهید.

.................................................

سوال: پشتیبان ویژه چه کار خاصی می تواند کند؟

کاظم قلم چی: پشتیبان های ویژه که خودشان دانش آموز برتر کانون هم بوده اند یک حسن بزرگ دارند این که جوان هستند، هم سن شما یا یکی، دو سال بزرگ تر از شما هستند و خودشان نخبه بوده اند و به جای نصحیت و حرف های کلیشه ای که بقیه بلدند می توانند مشاوره درسی دهند مثلا می توانند روش های مطالعه خودشان را به شما ارائه دهند. جوان بودن این ها از نظر من حسن است ولی از نظر برخی ممکن است عیب باشد.

.................................................

سوال پدر یکی از دانش آموزان: دخترم تغییر محسوسی در رتبه نکرده است.

کاظم قلم چی: تراز شما چند بود؟

دانش آموز: از 4100 به 4700 رسیده ام.

کاظم قلم چی: 600 واحد افزایش تراز داشته اید ولی پدر شما سخت گیر است. می دانید اگر سخت بگیرید چه اتفاقی رخ می دهد (خطاب به پدر دانش آموز)، فرزندتان سوال های بیشتری را پاسخ می دهد و آن ها را غلط جواب می دهد. چطور شد در این جلسات شرکت کردید؟

دانش آموز: پشتیبانم به دلیل پدر و مادر پیگیرم به من گفت در این جلسات شرکت کنم.

کاظم قلم چی: در هر آزمون اولین کاری که می کنید این باشد که اشتباهاتتان را پیدا کنید و آن ها را رفع کنید. رشد هم باید واقعا آرام آرام صورت بگیرد. اگر شما همین مسیری را که تا الان داشتید ادامه دهید نتیجه می گیرید.

.................................................

سوال: لطفا مشابه آزمون هدیه 20 دی، سه آزمون برای ما بگذارید ما بدانیم از کدام درس ها بیشتر از سوال های شناسنامه دار کار کنیم حال با هزینه یا غیر هزینه. من در درسی که نقطه ضعفم بود، چند از ده هایم در سوال های شناسنامه دار به تالیفی نزدیک بود درصورتی که در نقطه قوتم این طور نبود.

کاظم قلم چی: شما خیلی عاقل هستید که به این نکته توجه کردید. ما هم در حال بررسی این موضوعات هستیم.

سوال: به نظر شما در درسی که نقطه قوت من است باید به 10 از 10 برسانم بعد روی ضعفم کار کنم؟ من چون از ریاضی به تجربی آمده ام همیشه در زیست ضعیف هستم ولی در ریاضی هم قبلا خیلی قوی تر بودم ولی الان نه خیلی.

کاظم قلم چی: چون رشته شما تجربی است زیست را باید تقویت کنید. فیزیک و ریاضی، زیست و شیمی شما را جبران نمی کند. در رشته ریاضی هم شیمی نمی تواند ریاضی و فیزیک را جبران کند. نباید ریاضی و فیزیک شما افت کند ولی تمرکز شما باید روی زیست و شیمی باشد. تراز شما چند است؟

دانش آموز: حدودا 6000 هستم و همیشه همین بودم. 4 سال است که کانونی هستم و تغییر رشته ای هستم از رشته ریاضی به تجربی. سال قبل فقط 9 آزمون شرکت کردم امسال ولی همه را شرکت کردم.

کاظم قلم چی: بهتر بود حتی وقتی نخوانده اید امتحان را بدهید.

.................................................

سوال: اینکه برای آزمون 11 بهمن گفتید باید به دو درس توجه کنیم آیا من که فارغ التحصیل نظام قدیم هستم و امسال دارم نظام جدید امتحان می دهم و یازدهم را اصلا ندیده ام هم باید دو درس را امتحان دهم؟

کاظم قلم چی: بالاخره که باید بخوانید، بله شما هم هر دو درس را امتحان دهید.

.................................................

سوال: کدام آزمون ها هستند که قدرت پیش بینی دارند آیا این آزمون است؟

کاظم قلم چی: قدرت پیش بینی کنندگی آزمون های جامع زیاد است با نتیجه نهایی کنکور. ما هر آزمون در بالای سوال های نظرخواهی می نویسیم که کسانی که رتبه یک رقمی آورده اند در آزمون مشابه چه رتبه ای کسب کرده اند. اگر رتبه های سه رقمی را بخوهید که در سایت نوشته ایم کسانی با شرایط مشابه شما موفق به کسب چه رتبه هایی شده اند. آن چه مهم است این است که هیچ کدامشان کار غیرعادی نکرده اند و اگر دنبال راه میانبر هستید که چند پله را یکی کنید نتیجه نمی گیرید. تراز شما چند است؟

میانگین 6300 هستم و از 6000 به 6500 رسیدم.

کاظم قلم چی: قبلا درس خوان نبودید درست است؟ شما خیلی خوب فکر می کنید باید خیلی زحمت بکشید با این کار حتما پیشرفت می کنید.

سوال: من بعدش می خواستم این را بگویم که کسانی که افت می کنند چرا افت می کنند؟

کاظم قلم چی: آن ها کسانی هستند که از برنامه جدا می شوند. سماجت و استمرار در کار تعیین کننده است. قانون ده هزار که بارها به آن اشاره کرده ام تعیین کننده است. در دانشگاه هم خیلی ها دنبال تفریح می روند و از مسیر اصلی دور می شوند ولی کسانی موفق می شوند که در مسیر هدفشان سماجت دارند. آن چه انسان ها را متمایز می کند شدت احساسات نیست استمرار آن است. کسانی که افت زیادی می کنند از برنامه جدا می شوند. ستار وکیلی باید می شد رتبه 1 کشور در سال 86 ولی نوید نادری علی زاده رتبه یک شد. علت او هم این بود که بعد عید از برنامه جدا شد. نقطه برعکس او هم مجید عابدی ثمرین است که از مدرسه جدا نشد و از هم کلاسی هایش که قبلا از او جلوتر بودند پیشی گرفت.

دانش آموز: من گاهی زیاد می خوانم ولی کمی که درس را رها می کنم هم استرس می گیرم و هم نتیجه مطلوبی نمی گیرم.

کاظم قلم چی: هر زمان که آزمونی را خراب کردید اشتباهاتتان را بشناسید و روی رفع آن ها کار کنید. معمولا کسی که خراب می کند ممکن است بگوید بدشانس هستم ولی دچار خرافه نشوید و یادگیری ناقص را به کامل تبدیل کنید.

.................................................

سوال: یک تناقض برای من ایجاد شده، رتبه های برتر و حتی ما خودمان هم می توانیم برای خودمان برنامه بنویسیم ولی طی بررسی ای که انجام دادم دیدم همه آن ها مشاور و پشتیبان داشته اند. می خواهم بدانم پشتیبان چه کاری می تواند کند؟

کاظم قلم چی: تراز شما چند است؟

من 6600 هستم و از 6400 شروع کردم، سال قبل میانگین ترازم 5900 بود.

کاظم قلم چی: پس پیشرفت کرده اید دیگر، نقش پشتیبان در موفقیت شما مثل نقش پدر و مادر است. اثر مشورت و شنیدن نظر دیگران.  برترین ورزشکاران هم نیاز به مربی دارند، به ویژه اگر پشتیبان ویژه به شما کمک کند، ایده هایش را به شما می گوید این که ما فکر کنیم تنهایی می توانیم همه ی کارها را انجام دهیم خطاست حتما باید استفاده کنید. ما در سایت کانون و صفحات مجازی کانون برنامه ها را می گذاریم و شما متوجه می شوید که برای همه فقط یک روش نیست که نتیجه می دهد بلکه شما باید روش خاص خودتان را پیدا کنید. آیا همه افراد به مشاور نیاز دارند از نظر من همه به کمک فکری نیاز دارند ولی بقیه این کار را نمی کنند.

سوال: آیا می توانیم از کسی که در اطراف ما موفق بوده است کمک بگیریم؟ نه این که لزوما مشاور از بیرون باشد.

کاظم قلم چی: بله می تواند باشد. شما هم می توانید از معلم، مشاور یا دوست خودتان کمک بگیرید که افکار شما را نظم دهد و اگر کسی باشد که تجربه موفقی داشته باشد مثل پشتیبان ویژه خیلی بهتر است، من از حرف شما متوجه می شوم که شما متکی به خود هستید. به مرور که در این جلسات شرکت می کنید، مسیر شما واضح تر و شفاف تر می شود. امروز از این جلسه چه چیزی یاد گرفتید؟

مهم بودن هدف گذاری را یاد گرفتم و این که در این آزمون ها تراز ها را نگاه نکنیم و چند از ده را نگاه کنیم.

کاظم قلم چی: شما باید زحمت زیادی بکشید گاهی انقدر کسی زیاد فکر می کند که کار نمی کند. تعادلی باید بین کار و فکر باشد. تنهایی در موقعیت های مهم تصمیم نگیرید، هر چه قدر موقعیت مهم تر، با چند نفر به ویژه پدر و مادر مشورت کنید.

.................................................

سوال: در مورد نحوه انتخاب مشاور توضیح می دهید؟

کاظم قلم چی: مشاور خوب کسی است که سوالات خوبی از شما بپرسد نه این که راه حل خوبی بدهد. هر رتبه برتری با یک روش یک درس را می خواند و دیگری با روش دیگر مهم این است که شما بتوانید روشی را که بیشترین نتیجه را برای شما داشته را پیدا کنید.

تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

فایل های ضمیمه

کاظم قلم چی : برای آزمون 11بهمن آماده شوید (قسمت اول - 30 دقیقه)
کاظم قلم چی : برای آزمون 11بهمن آماده شوید (قسمت دوم - 30 دقیقه)
کاظم قلم چی : برای آزمون 11بهمن آماده شوید (قسمت سوم - 15 دقیقه)
نکات بیان شده توسط حاضران جلسه (15 دقیقه)