آب دریاچه ارومیه 60 میلیون مترمکعب افزایش یافت

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه میزان آب این دریاچه به بیش از سه میلیارد و 410 میلیون مترمکعب رسیده است، گفت: آب دریاچه ارومیه طی یک هفته گذشته 60 میلیون

آب دریاچه ارومیه 60 میلیون مترمکعب افزایش یافت
رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه میزان آب این دریاچه به بیش از سه میلیارد و ۴۱۰ میلیون مترمکعب رسیده است، گفت: آب دریاچه ارومیه طی یک هفته گذشته ۶۰ میلیون مترمکعب افزایش یافت.

فرهاد سرخوش اظهار داشت: اقدامات ستاد احیا در لایروبی رودخانه‌ها سبب شده است که آب حاصل از بارندگی‌ها با هدررفت کمتری به سمت دریاچه ارومیه سرازیر شود.

وی با بیان اینکه تراز دریاچه نیز نسبت به هفته گذشته افزایش یافته‌است، گفت: تراز نگین آبی آذربایجان به یک‌هزار و ۲۷۱ متر و ۲۹ سانتی‌متر رسیده‌است که در مقایسه با هفته گذشته ۲ سانتی‌متر افزایش دارد.

وی با بیان اینکه وسعت دریاچه ارومیه به بیش از ۲ هزار و ۸۲۱ کیلومتر مربع رسیده‌است به این نکته هم اشاره کرد که وسعت این دریاچه نسبت به هفت روز گذشته ۱۴ کیلومتر مربع بیشتر شده‌است.

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی اضافه کرد: هنوز طرح‌های مهم انتقال آب به پیکره دریاچه ارومیه به بهره‌برداری نرسیده است  اما در صورت بهره‌برداری از طرح انتقال آب از جنوب استان به دریاچه، شاهد تحقق وعده رییس جمهوری و افزایش یک متری تراز نگین آبی آذربایجان خواهیم بود.

وی ادامه داد: درصورت تخصیص به موقع اعتبارات هیچ مشکلی در اتمام طرح‌های انتقال آب به دریاچه ارومیه وجود ندارد.

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان‌غربی بیان کرد: آخرین وضعیت طرح‌های انتقال آب به دریاچه ارومیه به زودی در اختیار رسانه‌ها قرار می گیرد.

قبل از تشکیل این ستاد تراز دریاچه سالانه به طور متوسط ۴۰ سانتی‌متر کاهش می‌یافت اما در سایه برنامه‌ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش دولت تدبیر و امید برای احیای این دریاچه، روند خشک شدن آن متوقف شد و بارندگی‌ها هم به کمک دریاچه آمد.

هرچند تراز یک‌هزار و ۲۷۴ متر به عنوان ارتفاع اکولوژیک دریاچه ارومیه اعلام شده‌است ولی این دریاچه در تراز یک‌هزار و ۲۷۲ متر هم شرایط مطلوب خواهد داشت و بیش از ۹۵ درصد کانون‌های ریزگرد آن رفع خواهد شد.

تا پایان سال ۱۳۹۷ بیش از ۳۵ هزار میلیارد ریال برای احیای دریاچه هزینه شد؛ امسال نیز با وجود مشکلات اقتصادی دولت، بیش از هفت هزار و ۲۴۰ میلیارد ریال برای احیای نگین آبی آذربایجان اختصاص یافت.

دریاچه ارومیه در قالب طرح‌های ستاد احیا قرار است ظرف مدت ۱۰ سال /از ۱۳۹۴/ به تراز اکولوژیک خود برسد که حدود یک‌ونیم سال از برنامه عقب است؛ این دریاچه از اواسط دهه ۱۳۸۰ شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین‌المللی تا سال ۲۰۱۵ میلادی حدود ۸۰ درصد از مساحت آن خشک شد.

همه کارشناسان داخلی و خارجی بر این عقیده هستند که مشارکت جوامع محلی در کنار اجرای طرح‌های مختلف، نقش مهمی در احیای نگین آبی آذربایجان خواهد داشت.

منبع :