گفت و گوی کاظم قلم‌چی با مریم اسماعیلی، رتبه 2 انسانی کشور98

دراین مطلب مصاحبه کاظم قلمجی با مریم اسماعیلی رتبه 2 انسانی کنکور98 را باهم می‌خوانیم...

گفت و گوی کاظم قلم‌چی با مریم اسماعیلی، رتبه 2 انسانی کشور98

لطفا خودتان را معرفی کنید.

سلام من مریم اسماعیلی رتبه 2 انسانی هستم.


چند سال کانونی بودید؟و در چند آزمون شرکت کرده­ اید؟

4 سال کانونی بودم و مجموعا در 38 آزمون شرکت کرده­ ام.


در آزمون­ ها با چه چالشی مواجه بودید؟برای مثال اینکه نمره خوبی کسب نکنید،نمره خیلی خوبی کسب کنید و یا انگیزه خودتان را از دست بدهید.می­توانید آن ها را بیان کنید؟

از آنجایی که همیشه در زمینه درس خواندن فرد موفقی بودم خاطراتی که دوستان بیان کردند که دورانی باشد که ناموفق بوده باشم را ندارم.


یعنی همیشه موفق بودید؟

خیر،بحث این است که قبل از سال دوازدهم که همه چیز جدی شود دانش ­آموز موفقی بودم و رتبه­ های خوب و ترازهای عالی ­ای داشتم.


شما از کی در درس خواندن تان جدی بودید؟

از همان اول.یعنی از دوران ابتدایی جدی بودم.


یعنی هیچ موقع از این جدیت کم نشد؟

به سال دوازدهم که رسیدم از این جدیت کم شد و همه چیز برعکس شد چون پایه قوی­ ای داشتم توانستم با این پایه قوی رتبه­ های خوبی به دست آورم.با اینکه کم درس می ­خواندم اما تا نیم­ سال اول توانستم رتبه ­های خوبم را حفظ کنم.


چند ساعت درس می­ خواندید؟

خیلی کم و دقیق نمی­دانم.تا نیم­ سال اول خیلی بی­ برنامه و رندوم درس می­ خواندم و در نیم­ سال اول در یک آزمون رتبه خیلی بدی به دست آوردم و این تجربه را دارم.


کی این اتفاق افتاد؟

اگر اشتباه نکنم در یکی از آزمون ­های دی ماه بود دقیق به خاطر ندارم.


شما می ­گویید در نیم ­سال اول خیلی جدی نبودید آیا بعد از آن تغییر کردید؟

بعد از آن تغییر کردم.برنامه کلی ­ام این بود که بعد از عید بخوانم چون شرایط دروس انسانی با ریاضی و تجربی متفاوت است.من به همین دلیل آرامش خودم را حفظ کردم و به خودم گفتم که تو در دور آخر این ماراتن شرکت کن ولی متاسفانه خانواده­ ام بابت این کم درس خواندن مضطرب بودند و در عین حال نمی­ توانستند به من فشار بیاورند و این کار را نیز نمی­کردند اما خب در درون مضطرب بودند و می­ گفتند که اگر مقایسه کنیم تو رقیبانی داری که ساعت ­ها بیشتر از درس می­ خوانند و احتمالا خیلی جلوتر هستند اما من به آن ها می­ گفتم که شما آرامش خودتان را حفظ کنید و من این مسئله را بعد عید درست خواهم کرد و خب خوشبختانه درست هم شد.


بعد از عید چه کردید؟

بعد از عید ساعت مطالعاتی ­ام را به 7 ساعت رساندم و بعد از آن نیز تا 8-9 ساعت ادامه دادم و برایم دوران جمع ­بندی خیلی مهم بود و معجزه کرد.


اینکه می­ گویید معجزه کرده یعنی چه کردید؟

من برای دوران جمع­ بندی چند منبع داشتم و تک منبع نبودم و هر روز یک کنکور را حل می­کردم که ساعت بیولوژیک بدنم را با کنکور هماهنگ کنم و صبح زودتر بیدار شوم و کنکور را با دقت و به خوبی حل کنم.


شب ­ها چه هنگامی می­ خوابیدید؟و صبح ­ها چه هنگامی بیدار می ­شدید؟

شب­ها دیر می ­خوابیدم اما اواخر سعی کردم صبح را واقعا زود بیدار شوم یعنی تا 7 کامل بیدار شده باشم.


آیا یک منبع را کامل امتحان می ­دادید یا درس به درس این کار را می­کردید؟

خیر به طور کامل حل می­کردم برای مثال اگر منبع کنکور زرد قلم­چی بود کنکور اول را به طور کامل حل می­کردم و تصحیح کردنش خیلی زمان می­گرفت.


آیا میان حل کنکور شده بود که به کار دیگری بپردازید؟

وسط این کنکور یک آنتراکت داشتم و برای صحیح کردنش که خیلی مهم است از کتاب­ های درسی جواب را پیدا می­کردم و سعی می­کردم صفحات کتاب درسی را بخوانم. وسواس نیز به خرج نمی ­دادم.


آیا پاسخ­ ها را می ­دیدید؟یا قبل از دیدن کلید به سراغ کتاب درسی می­رفتید و جواب را پیدا می­کردید؟

بستگی داشت؛سوالاتی هست که دوستان نیز به آن اشاره کردند و گفتند که گاهی مطمئن هستی که این سوال را خوانده­ای و جوابش را می­دانی اما آن را در این زمان خاص فراموش کرده ­ای.برای این سوالات مستقیم به سراغ کتاب درسی می­ رفتم.


پس برای بررسی آزمون ­ها به سراغ کتاب درسی یعنی متن اصلی می ­رفتید؟

بله،نمی­خواستم طوری باشد که فقط همان یک بند را بخوانم و می­خواستم یک بند بالاتر و پایین­تر را نیز پوشش دهم.


چقدر در دوران جمع­ بندی فرق کردید؟و پیشرفت داشتید؟

به طور کلی بخواهم بگویم در یکی از روزهای قبل از کنکور به پدر و مادرم گفتم که من نتیجه گرفته ­ام. کنکور سه مرحله دارد.مرحله اول آن یادگیری و جواب دادن به سوالات است بدون اینکه محدودیت و فشار زمانی­ای را حس کنی و فقط بتوانی مطالب را یاد بگیری.خیلی ­ها این مرحله را رد می­کنند و 90 درصد در آن موفق می­شوندواما مرحله دوم اینست که بتوانی زمانت را مدیریت کنی و آن آرامشی که من داشتم این بود که هر چقدر سوالات سخت باشد من در عمومی یک ربع وقت اضافه می ­آورم و نیازی نیست مضطرب باشم و باید سوالات را با آرامش حل کنم و این مرحله را نیز گروهی رد می­شوند.اما مرحله سوم این است که بتوانی فکر طراح را بخوانی و یک مرحله خاص است که به نقطه ­ای می ­رسی و می­ گویی طراح از من این را می­ خواهد و باید این جواب را پیدا کنم و فقط با تکرار و تمرین به دست می­ آید.

شما در جلسه کنکور آرامش داشتید؟

بله،کاملا.


پدر و مادرتان چطور؟

آنها اصولا نمی­ خواهند نشان بدهند که مضطرب هستند ولی به نظرم مادرم مضطرب بودند.


چه کسی با شما به جلسه کنکور آمد؟

هر دوی آنها همراه من بودند.


شما سر جلسه نیز آرامش داشتید؟

آن حسی که من اینکار را بیست بار انجام داده­ام خیلی کمک کرد چون در دوران جمع ­بندی خیلی اینکار را کرده بودم و به خودم می­گفتم که اشکالی ندارند و تو وقت زیاد داری پس از سوالاتی که نمی­دانی عبور کن و این آرامش همراهم بود.تنها یک سوال اقتصاد اذیتم کرد و هنوز هم به نظرم مشکل داشت.


شاید به این خاطر این فکر را می­کنید که به آن سوال که رسیدید یک مقدار بهم ریختید؟

فشار اینکه تو از خودت انتظار داری که یک سری درس ­هایی را صد در صد بزنی با تو هست و وقتی که من سر جلسه کنکور نشستم انتظار داشتم ریاضی و اقتصادم را خیلی خوب حل کنم و خب نتیجه خوبی نیز داد.


ریاضی و اقتصاد را چند درصد زدید؟

اگر اشتباه نکنم 97 درصد زده­ ام.


هدف تان برای رشته دانشگاهی ­تان چیست؟

حقوق دانشگاه تهران.


ویژگی ­های خودتان که شما را تا اینجا آورده و به نظرتان ضروری می ­آید چیست؟

کنکور سالی است پر از منفی بافی،استرس،مشاوران و دوستان و همکلاسی­ های مضطرب و افرادی که انرژی­ های منفی دارند و خیلی­ های شان تو را دوست دارند اما ناخودآگاه به تو انرژی منفی منتقل می­کنند و باید همه آن انرژی منفی ­ها را کنار بزنی و وقتی سر درس نشستی اعتماد به نفس داشته باشی و درسی را که می­خواهی خوب بزنی را به اعتماد به نفس خاصی پاسخ دهی.


خودتان به دیگران کمک کرده­اید؟

من همیشه سعی می­کردم همکلاسی­ هایم را آرام کنم که واقعا می­توانیم و این هیچ کار خارق العاده ­ای نیست و نیاز ندارد که 14 ساعت درس بخوانیم و نفس نکشیم و بیرون نرویم و می­توانیم به عنوان یک دانش ­آموز پایه دوازدهم زندگی کنیم و لذت ببریم و آن موقعی که باید عمل کنیم.


* برای مشاهده فیلم مصاحبه کاظم قلم‌چی با مریــم اسماعیلی و سایر رتبه های برتر کنکور98، بر روی لینک زیر کلیک کنید:

فیلم مصاحبه با رتبه های برتر کنکور98

فایل های ضمیمه

گفت و گوی کاظم قلم‌چی با مریم اسماعیلی، رتبه 2 انسانی کشور98