ملایر شهر خوشه‌های طلایی

هر شهر ویژگی‌های خاص خودش را دارد و در این میان برخی از سرزمین‌ها با محصولات کشاورزی خاص و جذاب به شهرت می‌رسند.

ملایر شهر خوشه‌های طلایی

هر شهر ویژگی‌های خاص خودش را دارد و در این میان برخی از سرزمین‌ها با محصولات کشاورزی خاص و جذاب به شهرت می‌رسند: مانند پسته‌ی رفسنجان یا زعفران خراسان. می‌خواهم شهری را معرفی کنم که لقب شهر جهانی انگور را به دست آورده است. این شهر جایی نیست جز ملایر که به داشتن باغ‌های انگور و کشمش و شیره‌ی انگور معروف است.


ملایر یکی از شهرهای خوش‌آب‌وهوای استان همدان است که سرسبزی و طراوات در کل شهر به چشم می‌خورد و فضای سبز و پارک‌های طبیعی با درختان فراوان در آن دیده می‌شود. ملایر شهرتش را مدیون دو ویژگی مهم است: شهر مبل و منبت و شهر انگور.


ملایر زادگاه انگور و فرآورده‌های آن یعنی کشمش و شیره‌ی انگور است. همچنین از شیره‌ي انگور نوعی شیرینی به‌نام باسلوق درست می‌کنند که بسیار لذیذ است. روزهای اول پاییز آنچه بر جذابیت این شهر می‌افزاید، ریسه‌هایی از انگور است که در برخی از اتاق‌های خانه‌های قدیمی به تیرک چوبی سقف می‌بندند. 


انگورها از این ریسه‌ها آویزان می‌شود تا در سایه خشک شود. به این انگورها سایه‌خشک می‌گویند. اگر در فصل برداشت انگور به ملایر بروید، در هر گوشه و کناری خوشه‌های انگور می‌بینید: از ویترین‌های پرزرق و برق مغازه‌ها گرفته تا درز خانه‌های خشتی که انگور را از آن‌ها آویزان می‌کنند تا خشک شود. روزهای پایانی تابستان طعم طبیعی و خوشمزه‌ی انگور و کشمش واقعی را در ملایر بچشید.


منبع :