معرفی 20 کشور برتر در تولید علوم نانو در سال 2019

بر اساس آمارهای سال 2019 بیش از 40 درصد از مقالات نانوی جهان ار سوی محققان چینی منتشر شده است و امریکا، هند و ایران به ترتیب در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

معرفی 20 کشور برتر در تولید علوم نانو در سال 2019

بر اساس آمارهای سال ۲۰۱۹ بیش از ۴۰ درصد از مقالات نانوی جهان ار سوی محققان چینی منتشر شده است و امریکا، هند و ایران به ترتیب در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند.

به گزارش ایسنا، بنا بر گزارش استت نانو از حدود ۱۷۸ هزار مقاله نانو که در سال ۲۰۱۹ در مجلات JCR) Journal Citation Reports) نمایه شده، در حدود ۷۴ هزار مقاله سهم محققان چینی است. نیروی انسانی فراوان، وجود مراکز متعدد دانشگاهی و تحقیقاتی و البته توجه ویژه به فناروی نانو سبب شده که چین در دهه گذشته در رتبه اول این شاخص قرار بگیرد.

این تعداد مقاله بیش از ۱۶ درصد از کل مقالات چین در این سال را تشکیل می‌دهد. بعد از چین، آمریکا با حدود ۲۴ هزار مقاله در رده دوم قرار دارد و کشورهای "هند"، "ایران" و "کره‌جنوبی" در جایگاه‌های بعدی این رده‌بندی قرار گرفته‌اند.

۲۰ کشور برتر در تولید علوم نانو در سال ۲۰۱۹

رتبهکشورتعداد مقالات در سال ۲۰۱۹سهم مقالات نانو از کل مقالات (درصد)
۱چین۷۴ هزار و ۳۸۷۱۶.۱۷
۲آمریکا۲۳ هزار و ۹۹۹۵.۴۷
۳هند۱۵ هزار و ۸۳۱۵.۴۵
۴ایران۱۰ هزار و ۴۹۴۲۱.۲۲
۵کره‌جنوبی۹ هزار و ۴۳۱۱۴.۳۱
۶آلمان۸ هزار و ۴۴۶۷.۱۲
۷ژاپن۷ هزار و ۴۲۹۸.۵۸
۸انگلستان۵ هزار و ۶۸۲۴.۶۶
۹فرانسه۵ هزار و ۴۶۵۷.۱۷
۱۰روسیه۵ هزار و ۳۹۲۱۰.۵۲
۱۱استرالیا۴ هزار و۶۳۲۶.۱۷
۱۲اسپانیا۴ هزار و ۵۵۴۶.۴۵
۱۳ایتالیا۴ هزار و ۲۵۳۵.۶۸
۱۴کانادا۳ هزار و ۷۵۶۴.۸۵
۱۵عربستان‌سعودی۳ هزار و ۵۱۹ ۱۶.۹۲
۱۶برزیل۳ هزار و ۳۴۵۵.۴۹
۱۷ترکیه۲ هزار و ۹۵۹۷.۳۶
۱۸تایوان۲ هزار و ۹۴۳۷.۳۶
۱۹مصر۲ هزار و ۷۲۶۱۴.۹
۲۰لهستان۲ هزار و ۶۶۱۸.۱۱

ایران در سال ۲۰۱۴ تعداد پنج هزار و ۵۱۴ مقاله، در سال ۲۰۱۵ تعداد ۷ هزار و یک مقاله، در ۲۰۱۶ تعداد ۸ هزار و ۵۶۱ و در سال ۲۰۱۷ تعداد ۹ هزار و ۴۸۹ مقاله منتشر کرده است.

بر اساس این رتبه‌بندی کشور پاکستان در سال ۲۰۱۹ موفق به انتشار ۲ هزار و ۵۹۶ مقاله شده که در رتبه بیست و یکم این رتبه‌بندی قرار گرفته است. کشورهای سنگاپور با ۲ هزار و ۲۶۸ مقاله، مالزی با ۲ هزار و ۲۸۸ مقاله، سوئیس با هزار و ۸۸۲ مقاله، هلند با هزار و ۷۳۲ مقاله در رده‌های بیست و دوم تا بیست و ششم قرار گرفته‌اند.

در این آمارها علاوه بر تعداد مقالات نانو، سهم مقالات نانو از کل مقالات آن کشور هم به عنوان معیاری از میزان توجه و اولویت به انتشار علوم نانو در این جدول ذکر شده که "ایران"، "عربستان" و "هند" به ترتیب بیشترین مقدار را در این شاخص دارند.

منبع :