نظام قدیمی‌هایی که در کنکور 98 موفق بودند- عرفان کاوه

نظام قدیمی‌هایی که در کنکور 98 موفق بودند- عرفان کاوه-قابل مشاهده در لینک بالا:

نظام قدیمی‌هایی که در کنکور 98 موفق بودند- عرفان کاوه

عرفان کاوه

استان : یزد      شهر : یزد

رتبه در سهمیه (سال اول) : 4144

رتبه در سهمیه (سال دوم): 478

تراز کنکور : 10120


رشته، شهر و دانشگاه قبولی:پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان


از چه سالی در آزمون های کانون شرکت میکنید ؟

من 4 سال عضو کانون بودم که سه سال آن را دانش آموز و یک سال فارغ التحصیل بودم.


تراز اولین آزمون کانون شما چند بوده است؟

در سال سوم دبیرستان که عضو کانون بودم، زیاد با فضای کنکور آشنا نبودم و به کارهای متفرقه و مسائل جانبی خیلی می پرداختم و اهل مطالعه و درس خواندن نبودم، به طوری که حتی در یکی از آزمون های استانی مدرسه رتبه خیلی بدی را بدست آوردم. در آن سال بازه ی ترازی من بین 4000 و 5000 بود. در سال پیش دانشگاهی در بازه 5500 تا 6200 بودم و در سال آخر تراز پایین 6300 نداشتم.   


چند آزمون غیبت داشتید؟

در طول سه سالی که واسه ی کنکور میخواندم فقط یک غیبت داشتم که آن هم مجبور شدم و ضررش را دیدم. پیوستگی در برنامه آزمون های کانون بسیار مهم است و اگر غیبت کنیم از برنامه عقب میشویم که این در نتایج آزمون های پیش رو بسیار تأثیرگذار هست.


تکنیک‌های مطالعه دروس اختصاصی:

ریاضی و فیزیک : 

میتوان گفت که این دو درس از لحاظ شیوه مطالعاتی تفاوتی باهم ندارند. چون هردو دارای فرمول ها و مفاهیمی هستند که طراحان به آنها توجه زیادی دارند. 

نکته ای که من خیلی بر آن تأکید داشتم مطالعه جزوه معلم و فهمیدن پایه مباحث ریاضی و فیزیک بود، حتی اگر نیاز به مطالعه چندین درسنامه بود. البته باید به این موضوع دقت کرد که نکات اضافه و فرمول های غیر کنکوری وجود دارد، که خیلی از کتب کمک درسی به آنها میپردازند و در مقابل مورد استقبال کنکوری ها هم قرار میگیرد. 

نکته مثبتی که کتاب های آبی کانون یا همان کتاب های پیمانه ای نظام جدید، دارد این است که از ذکر کردن این دسته از نکات جلوگیری کرده است. برای به خاطر سپردن فرمول ها و مفاهیم من آنها را در کاغذهایی جمع آوری کرده بودم و در زمان های لازم، مثل دوران جمعبندی و یا روز قبل از آزمون مرور میکردم. در این دو درس حل نمودن تست های زیاد بسیار مهم هست و نباید از آنها غافل شد. حتی اگر در مسیر حل تستی خسته شدید، امید خود را نباید از دست داد و برای حل آن باید پافشاری کرد تا بتوان تیپ شناسی کرد. مجبور کردن خود به حل تعداد مشخصی تست در بازه زمانی مشخص هم بسیار مهم هست که اکثر کنکوری ها به آن اهمیت نمی دهند.

از تمرینات کتاب درسی نباید غافل شد چون همین سوالات هستند که زمینه طرح سوالات متفاوت کنکوری را فراهم میکنند و هنگام حضور در کلاس دقت زیاد داشته باشید.


زیست: 

زیست را باید ترکیبی و مفهومی خواند ؟! موقع خواندن متن کتاب باید مفهوم آن قسمت را گرفت و آنرا حلاجی کرد و نباید صرفا حفظ کرد، به دنبال آن هر نکته ترکیبی که به ذهنتان آمد را یادداشت کنید، چون در دوران جمع بندی بسیار به کار می آید.تسلط بر کتاب درسی موضوع مهمی در این درس است که محقق نمیشود مگر با مطالعه زیاد!! من خودم این درس را در کنکور 92 درصد پاسخ دادم و به نظرم عامل اصلی موفقیت من در این درس مطالعه زیاد متن کتاب درسی بود.حافظه تصویری خود را در این درس تقویت کنید و شکل ها را خوب به خاطر بسپارید. از زدن تست این درس غافل نشوید، به ویژه سوالات کنکور چند سال اخیر. بعضی از دانش آموزان از سؤالات تألیفی غیراستاندارد خیلی استقبال میکنند و از سؤالات کنکور غافل میشوند. اگر قصد زدن سؤال تألیفی دارید به استاندارد بودن آن توجه کنید مانند سؤالات کتابهای سه سطحی کانون. نکاتی که از تست ها برداشت میکنید را حتما در کتابتان یادداشت کنید و بخوانید. سوالات کنکور را تیپ شناسی کنید تا بعد با نحوه مطالعه متن کتاب متوجه شوید که طراح بر کدام قسمت های کتاب بیشتر مانور میدهد و دید طراح را تشخیص دهید و بعد شما سعی کنید سوالات متفاوتی طرح کنید. طراحی سوال هنگام مطالعه در فهم زیست به شما بسیار کمک خواهد کرد. به دقت تمام کلمات و جملات کتاب را بررسی کنید و با هایلایت کردن آنها در هنگام جمع بندی به خودتان کمک کنید. نکات ترکیبی آنها را حین مطالعه استخراج کنید. در آزمون هایی غیر از آزمون های جمعبندی حتما مباحث زیست آزمون را روز قبل آزمون مرور کنید.


شیمی : 

من این درس را اول از همه با خواندن جزوه شروع میکردم و بعد از آن به سراغ خواندن مفهومی متن کتاب میرفتم و سپس به سراغ تست. در درس شیمی علاوه بر زدن تست های کنکور و تسلط به آنها باید تست های تألیفی سخت و زیادی کار کرد، چون تیپ سؤالات کنکور چند سال اخیر نشان میدهد که طراحان به دنبال طراحی سؤالات جدید و حرفه ای و ترکیبی هستند و این موضوع دانش آموز را مجاب میکند تا برای این امر تست فراوانی کار کند. حل کردن سؤالات شیمی در کوتاه ترین زمان ممکن و با دقت و کیفیت بالا محقق نمیشود مگر با تمرین و حل تست های زیاد به صورت آموزشی و  زماندار. متن کتاب درس شیمی این چند سال بسیار حائز اهمیت شده است و باید با دقت فراوان مطالعه شود. اکثر دانش آموزان با بخش مسائل کنکور مشکل دارند. اگر شما فرمول ها را خوب یاد گرفته و تست های با کیفیتی حل کنید، آن وقت است که از خواندن درس شیمی لذت خواهید برد. پیشنهادی که من برای درس شیمی دارم و خودم هم آنرا اجرا کردم، حل کردن روزانه 5 الی 10 تست از مسائل مختلف شیمی به طور روزانه و خارج از برنامه اصلی هست که بسیار به شما کمک خواهد کرد.


تکنیک‌های مطالعه دروس عمومی:

اول از همه باید این موضوع را بگم که کنکوری ها اکثراً به دروس عمومی توجه خاصی نمیکنند و اهمیت آن را نادیده میگیرند. در حالی که در کنکور سراسری دروس عمومی بسیار دارای اهمیت هستند و نقش تعیین کننده ای در رتبه شما دارند و میتواند شانس قبولیتان را افزایش دهد.


ادبیات : 

راجع به ادبیات همه میدانند که باید آنرا به صورت موضوعی خواند. من در مرتبه اول از خواندن لغات و سپس تاریخ ادبیات و بعد از آن به زدن تست های قرابت میپرداختم. لغت و تاریخ ادبیات بیشتر حفظی هستند و من برایشان چندان تست نزدم و تمرکزم بر حفظ کردن آنها بود. اما قرابت نیاز به زدن تست و تحلیل دقیق گزینه ها دارد، چون تست های تکراری قرابت در کنکور زیاد دیده شده اند. برای املا فایل «78 واژه املایی پرکاربرد» که در سایت کانون قرار داده شده استفاده کردم و بسیار مفید بود. برای مبحث آرایه و زبان فارسی، در برنامه جداگانه ای از برنامه روزانه ام، برای هرکدام 10 تست به همراه قرابت کار میکردم.


عربی: 

در این درس قواعد بسیار مهم است. ابتدا قواعد را از جزوه استادم مطالعه میکردم و بعد تا آنجا که میتوانستم برایش تست میزدم. اولویت من با تست های کنکور بود (حتی چندین دور آنها را کار کردم) و بعد تست های تالیفی،به ویژه سؤالات کانون. برای بخش ترجمه، تعریب، مفهوم، درک مطلب، تشکیل و تحلیل صرفی در برنامه ای جداگانه از برنامه روزانه ام 10 تست برای هرکدام کار میکردم. این بخش از عربی بسیار مهم است و من به همین دلیل از همان مهر ماه تا کنکور برای آن وقت گذاشتم.


دین و زندگی: 

دین و زندگی برای من از آن دسته درس هایی بود که با آن چالش داشتم و زود فراموشش میکردم. دین و زندگی از درس هایی هست که باید به متن آن تسلط فراوان داشت و در کنار آن تست هایی با تیپ های مختلف کار کرد. من چالش خودم با این درس را با خواندن دقیق و چندباره متن کتاب رفع کردم. اولویت در تست دین و زندگی باید با تست های کنکور باشد.


زبان: 

زبان نقطه قوت من در دروس عمومی بود، هرچند در روز کنکور به دلیل جابجا وارد کردن پاسخ ها در پاسخ نامه درصد پایینی را کسب کردم. برای این درس اول با مطالعه  لغات شروع میکردم و بعد از آن به مطالعه گرامر میپرداختم. سپس با کار کردن تست های کنکور و تألیفی دانش خودم را امتحان میکردم. بهترین روش برای مطالعه لغات زبان، بخش بندی کردن آنها و خواندن در روزهای متفاوت می باشد، زیرا بدین طریق ماندگاری آن در ذهن هم بیشتر میشود. برای متن زبان و کلوز، دانستن تعدادی از لغات خارج از کتاب و پرتکرار کنکوری هم مهم است. به نظر من کار کردن یک متن و یک کلوز زبان به صورت زماندار بایکدیگر و به صورت یک روز در میان، میتواند کمکتان کند.


بازیابی چه میزان در پیشرفت شما تأثیرگذار بود؟

من اوایل با این روش فوق العاده آشنا نبودم و وقتی در مقاله ها وسخنرانی‌های آقای قلم چی آنرا مطالعه کردم متوجه شدم که این استراتژی بسیار مفید است. بازیابی بهترین روش برای دوران جمع بندی می باشد. چون این روش علاوه بر اینکه بازدهی شما را بالاتر خواهد برد، به شما احساس اطمینان و آرامشی میدهد که دیگر نگران فراموشی مطالب از ذهنتان نخواهید بود. استفاده از روش بازیابی، مانند آن است که شما با یک تیر به دو هدف خواهید زد. چون هم تست کار میکنید و هم مطالب برای شما مرور خواهد شد. اشتباه بسیاری از دانش آموزان بازخوانی است که باعث میشود جمع بندی مناسبی نداشته باشند و به دنبال آن عملکرد ضعیف در آزمون و افت تراز آنها رخ میدهد.


از کدام کتاب های کانون استفاده می کردید؟ نقطه قوت کتاب ها از نظر شما چیست؟

من از کتاب های زرد عمومی و اختصاصی و کتاب های آبی کانون و کتاب های دوران جمع بندی و 500 سؤال پرتکرار استفاده میکردم. ویژگی بارز این کتابها کنکوری بودن و استاندارد بودن سؤالات آنهاست که موجب سردرگمی دانش آموز نمیشود و از همه مهمتر به دانش آموز کمک میکند درصدهای معقول و مناسبی را کسب کند.


برنامه راهبردی آزمون نظام قدیم را چگونه ارزیابی میکنی؟

برنامه راهبردی آزمون های کانون یک برنامه کارشناسی شده و دقیق است که ریز به ریز مطالب درس ها را مورد توجه قرار میدهد و در مقابل با گذاشتن ایستگاه های جبرانی به دانش آموزان در مرور مباحث کمک خواهد کرد.

دو هفته ای بودن آزمون های کانون بسیار ایده آل و مفید است، زیرا زمانی که بازه زمانی یک آزمون یک هفته ای بود، با کمبود وقت مواجه میشدم و زمانی که سه هفته ای بود، فاصله زیاد باعث افت روحیه و خستگی میشد. دو هفته ای بودن آزمون ها بهترین خصوصیت کانون است که آنرا به سایر آزمون ها برتری داده است. 

ویژگی متفاوت آزمون های سال 97 ارائه تراز مشترک بین دانش آموزان نظام قدیم و نظام جدید بود که فضای رقابتی را بیشتر کرده بود.


استراتژی شما برای آزمون ها در سال اول و دوم چگونه بود؟

در سال اول از برنامه راهبردی کانون چندان تبعیت نمیکردم و شناخت نسبی به آن داشتم. انتخاب برنامه نادرست و کوتاهی و به دنبال آن عقب افتادگی از برنامه باعث افت تراز و روحیه ام میشد. اما در سال دوم با شناخت کامل این برنامه به کمک پشتیبان و مشاورم و مطالعه مقاله های آقای قلم چی و خواندن روش های رتبه های برتر، روند بهتری را پیش گرفتم و خودم را مقید به اجرای برنامه کردم و تمام تلاشم را میکردم تا همراه کانون و برنامه آن باشم.


در نهایت هر مطلبی که فکر می کنید به افزایش کیفیت مصاحبه می تواند کمک بکند در مورد خودتون بفرمایید؟

استفاده از سایت کانون (www.kanoon.ir) و امکانات آن یکی از عوامل موفقیت من در کنکور 98 بود. 

ارائه کردن کارنامه اشتباهات و کارنامه پنج درس و نیز کلاسور ارزیابی توسط کانون در صفحه شخصی بسیار به من کمک کرد تا اشتباهات خودم رو بشناسم و آنها رو برطرف کنم. در طول دوران کنکور بسیار پیش میاد که کنکوری ها روحیه خودشون رو از دست میدن و از روی احساسات تصمیم به ترک کردن میدان میگیرند. اما باید این رو بدانند که برد با فردی هست که بتواند خودش را پیدا کند و روحیه قبل خودش را بگیره و در این موقع هست که میشه از خیلی از کنکوری ها جلو زد. کنکور میدانی هست برای اینکه خودتون رو نشون بدین.


در پایان لازم میدونم که از تمام کسانی که در موفقیت من سهیم بودند تشکر و قدردانی خودم رو به جا بیاورم. پدر و مادر و خانواده ام که در این مسیر پر فراز و نشیب همراهم بودند و از خیلی از خوشی ها و تفریحاتشون گذشتند تا محیطی مناسب را برای من فراهم کنند و نیز مشاور محترمم جناب آقای علی زحمتکش که در این راه بسیار کمکم کردند و با راهنمایی هاشون نقش به سزایی در موفقیت من داشتند.


با آرزوی موفقیت و شادکامی برای تمام دوستان کنکوری عزیز....