شمس‌العماره، عمارتی باشکوه در قلب تهران

مجموعه‌ی کاخ گلستان، جای بسیار خوبی برای غرق‌شدن در معماری ایرانی از دوره‌ی زندیه تا به امروز است.

شمس‌العماره، عمارتی باشکوه در قلب تهران

مجموعه‌ی کاخ گلستان، جای بسیار خوبی برای غرق‌شدن در معماری ایرانی از دوره‌ی زندیه تا به امروز است. در سال‌های متعدد، مخصوصاً در زمان قاجار، ساختمان‌های گوناگونی به این کاخ اضافه شد که نتیجه‌ي آن، مجموعه‌ی بی‌نظیری شد که امروزه ما را به بازدید از آن ترغیب می‌کند. در میان بناهای گلستان، یکی از آن‌ها که به عمارت شمس‌العماره معروف است، شکوه بی‌نظیری دارد که همه را مبهوت خود می‌کند.


این بنای باشکوه پنج طبقه دارد و نمای بیرونی آن قرینه است. از بیرون، دو برج در سمت راست و چپ ساختمان دیده می‌شوند که به‌دلیل ارتفاع بلندشان چشم‌انداز بسیار خوبی به اطراف دارند. ساخت آن‌ها به‌گونه‌ای بوده که هر کس که در بالای برج‌ها و ساختمان قرار می‌گرفته، بتواند مناظر دیدنی تهران و اطراف آن را ببیند. با اینکه در کل، سبک ساخت این عمارت بلند و چندطبقه، کمی رنگ و بوی ساختما‌ن‌ها و بناهای اروپایی را دارد، ویژگی‌های معماری ایرانی در این بنا دیده می‌شود. قرینه‌بودن ساختمان، کاشی‌کاری و تزیینات داخلی و نما از جمله‌ی این ویژگی‌هاست.


در عمارت شمس‌العماره هنرهای تزیینی زیادی به کار رفته است. آینه‌کاری‌های زیبایی داخل آن دیده می‌شود که گردشگران از دیدنشان سیر نخواهند شد. همچنین گچ‌بری‌های ازاره و دیوارها و سقف‌های این کاخ که زیر نظر استادان کار شده، از جمله‌ی هنرهای تزیینی بسیار زیبایی است که می‌توانید در ایران و در شهر تهران  بیابید. این عمارت همچنین دارای نقاشی‌های متفاوت و شگفت‌انگیزی است.


در نمای بیرون و در بین دو برج، ساعتی وجود دارد که می‌گویند اولین ساعت واردشده به ایران است. کلاه‌فرنگیْ بخشی از عمارت شمس‌العماره است که با رسیدن به طبقه‌ی آخر، به آن می‌رسیم. این طبقه دارای حفاظ‌های چوبی محکمی است و تزیینات نقاشی و مشبک و آینه‌کاری دارد. بعضی اعتقاد دارند که این کاخْ اولین بنایی بوده که در آن، از فلز استفاده شده است.

منبع :