تونل کندوان و جذابیت جاده‌ی چالوس

جاده‌ی چالوس یکی از جاده‌های مشهور و محبوب ایران است که کرج را به چالوس متصل می‌کند.

تونل کندوان و جذابیت جاده‌ی چالوس

جاده‌ی چالوسیکی از جاده‌های مشهور و محبوبایراناست کهکرجرا به چالوس متصل می‌کند.  نام رسمی این جاده، ۹۵ است. 


این جاده به‌دلیل کم‌نظیربودن چشم‌اندازهای طبیعی، به یکی از مسیرهای پرتردد تهران به مناطق شمالی تبدیل شده‌ است. مناظر سراسر شگفت‌انگیز جاده‌ای که از میان رشته‌کوه‌های سرسبز البرز می‌گذرد باعث شده تا ترافیک سنگین مسیر منتهی به چالوس و نوشهر لذت‌بخش باشد. 


برخلافجاده‌ی هراز،  مناظر شگفت‌انگیز جاده‌ی چالوس از همان ابتدای مسیر، خودنمایی می‌کند. قله‌های بلند سلسله‌کوه‌های البرز همواره پوشیده از برف و شاهکار مهندسی در ساخت جاده‌ای با شیب ملایم در کنار دره‌های مملو از جنگل، چشم‌نواز است؛ اما به یاد داشته باشید که توقف در جاده، به‌ویژه در فصل زمستان، ممکن است خطرناک باشد.


تا اواخر دوره‌ی قاجار، جاده‌ای میان کرج و چالوس وجود نداشت و تنها راه دسترسی به روستاهای این منطقه را مسیر خاکی تشکیل می‌داد؛ اما ارتباط‌دهنده‌ی شمال و جنوب رشته‌کوه البرز نبود. تا پیش از ساخت تونل کندوان، جاده‌ی چالوس بدون استفاده بوده و پس از ساخت این تونل، جاده‌ی چالوس بیشتر استفاده شد. با ساخت سد امیركبیر (سد كرج)، به جاذبه‌‌ها و زیبایی‌های این جاده افزوده شد و طی زمانی کوتاه، جاده‌ی چالوس به یكی از تفریحگاه‌‌های مهم گردشگری ایران تبدیل شد.


در کتاب مطالعات اجتماعی نهم در صفحه‌ی 20  به تأثیر فعالیت‌های انسان بر ناهمواری‌ها و ازجمله ساخت تونل و جاده اشاره شده است.

منبع :