نسخه جی‌پی‌اس چینی نیمه اول 2020 عرضه می‌شود

شبکه موقعیت‌سنجی چینی «بایدو» که عملکردی مشابه با سامانه جی‌پی‌اس (GPS) دارد، در نیمه اول سال 2020 میلادی عرضه خواهد شد.

نسخه جی‌پی‌اس چینی نیمه اول 2020 عرضه می‌شود
شبکه موقعیت‌سنجی چینی «بایدو» که عملکردی مشابه با ‌سامانه جی‌پی‌اس (GPS) دارد، در نیمه اول سال ۲۰۲۰ میلادی عرضه خواهد شد.

به گزارش پایگاه اینترنتی «انگجت»، کار طراحی و ساخت شبکه بزرگ موقعیت‌سنجی «بایدو» (baidu) که رقیب چینی سیستم آمریکایی جی‌پی‌اس محسوب می‌شود، پس از سال‌ها کار تقریبا تکمیل شده است. به نقل از رن چنگچی (Ren Chengqi) مدیر پروژه بایدو، کار ساخت هسته این سیستم ناوبری ماهواره‌ای در اوایل ماه دسامبر تکمیل شد و دو ماهواره آخر نیز تا قبل از سال ۲۰۲۰ در مدار قرار خواهند گرفت. این مرحله لحاظ فنی سومین فاز از پروژه بایدو که اولین بار در سال ۲۰۰۰ رونمایی شد و اوج آن است. به گفته چنچگی، تا سال ۲۰۳۵ دیگر ارتقای عمده‌ای در این سیستم صورت نخواهد گرفت.

بیشتر کاربران چینی برای استفاده از این شبکه جدید موقعیت‌سنجی مشکل خاصی نخواهند داشت. بر طبق آمار، حدود ۷۰ درصد تلفن‌های هوشمند چینی از سامانه بایدو پشتیبانی می‌کنند. همین حالا نیز ۱۲۰ شریک برای استفاده از این سیستم در فناوری نقشه‌برداری صف کشیده‌اند.

منبع :