قلعه‌رودخان، اعتبارِ فومن

اگر حوصله‌ی سفری یکی‌دوروزه را دارید یا به شمال رفته‌اید و می‌خواهید جایی متفاوت را امتحان کنید، طبیعتی بکر، دو ارگ زیبا، قراول‌خانه و برج و بارو در قلعه‌ی زیبا و تاریخی رودخان، انتظار شما را می‌کشد.

قلعه‌رودخان، اعتبارِ فومن

اگر حوصله‌ی سفری يكی‌دوروزه را داريد يا به شمال رفته‌ايد و مي‌خواهيد جايي متفاوت را امتحان كنيد، طبيعتي بكر، دو ارگ زیبا، قراول‌خانه و برج و بارو در قلعه‌ی زيبا و تاريخي رودخان، انتظار شما را مي‌كشد.

براي رفتن به قلعه‌رودخان، بايد از شهر فومن به طرف كوه بروید و در انتهاي جاده، به روستاي حيدرآلات برسید. ماشين را پارك ‌كنيد و حدود یکی‌دو ساعت با پاي پياده از كوه بالا برويد. البته كل اين مسير تا قلعه را با حدود 1500 پله كف‌سازي كرده‌اند. كل اين پياده‌روي و پله‌نوردي در بين مسيري جنگلي است که از لابه‌لاي درختان، آسمان پیداست و تلألؤ نور آفتاب و مناظر زيبا و دلنشيني را برايتان رقم مي‌زند و راه را لذت‌بخش مي‌كند.

بعد از طی مسیر زیبای پله‌ها به در ورودی قلعه می‌رسید. با ديدن در ورودي قلعه دچار شور و شعف بيش‌از‌حد نشوید و فكر نكنيد كه ديگر بالارفتن به پايان رسيده؛ زيرا با واردشدن به داخل قلعه و چرخشی به راست و چپ دچار حیرت خواهيد شد. قلعه‌ای بسیار بزرگ مقابل چشم شماست که نمی‌دانید باید از کجای آن بازدید کنید. نیاز نیست کل قلعه را بررسی کنید. 

از اطلاعات اهل فن و راهنماها استفاده کنید و بقیه‌ی وقت را برای دیدن زیبایی‌ها و لذت از جاذبه‌های آن‌جا بگذارید. اگر كنجكاوید و به دنبال كشف اماكن زيبا و بكر، پيشنهاد مي‌كنم از صبح در قلعه باشيد تا بتوانيد قسمت‌هاي زيادي از قلعه را بگرديد و ببينيد. اين قلعه‌ی فوق‌العاده زيبا، بزرگ و جذاب است. طبق روايتي، ميرزاكوچك‌خان جنگلي سه‌ سال را در اين قلعه بوده است. هوای قلعه‌رودخان سردتر از فومن است و برای بازدید پاییزی، لباس مناسب بردارید؛ اما طبیعت رنگارنگ و پاییزی آن هوش از سرتان می‌برد.

منبع :