آشنایی با کتاب استعداد تحلیلی

هوش کلامی در کتاب استعداد تحلیلی هوش کلامی مخاطب در فصل اول سعی می‌کند هوش‌های ادبی و زبانی خود را تقویت

آشنایی با کتاب استعداد تحلیلی

در آزمون‌های ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه‌دولتی تا قبل از سال 98، استعداد تحلیلی فقط به شیو‌ه‌ی غیرکلامی (تصویری) برگزار می‌شد.

هوش غیرکلامی

در کتاب استعداد تحلیلی هوش غیرکلامی، تفاوت شکل‌ها را در فصل ۱ می‌بینید و هوش دیداری شما فعال‌تر می‌شود. در الگویابی فصل ۲، روابط میان شکل‌ها را پیدا می‌کنید و دنبال علت و معلول می‌گردید. جایگاه خط و نقطه در فصل ۳ به شما کمک می‌کند که بتوانید در هر تصویر جایگاه اجزای مختلف آن را بیابید. تجسم فضایی و تبدیل شکل‌های دوبعدی به سه‌بعدی، توانایی دیگری است که با پرسش‌های فصل 4 این کتاب در خود تقویت می‌کنید. در فصل ۵ نیز با سؤالات ترکیبی، و در پایان کتاب با چهار آزمون برای محک دانش و مهارت خود روبه‌رو می‌شوید.

از ویژگی‌های منحصربه‌فرد کتاب، درس‌نامه و پاسخ‌های مفصل سؤالات است. با توجه به این‌که کتاب پیمانه‌ای است، ‌سعی شده است در بسته‌های ده تایی، ‌سؤالات از ساده به دشوار چیده شود. با این کار، کتاب مخاطبان بیش‌تری را تحت پوشش قرار می‌دهد که همگی جدا از سن و مقطع تحصیلی، سؤالات را از ساده به دشوار حل می‌کنند و دلزده یا دلسرد نمی‌شوند.

این کتاب با استقبال خوبی رو‌به‌رو شد: چاپ اول، 2 مهر ۹۷ ـ چاپ نهم، آذر 98. چیزی در حدود یک سال.

آزمون‌های ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه‌دولتی در سال 98، علاوه بر سؤالات غیر‌کلامی، شامل سؤالات کلامی هم شد تا علاوه بر هوش غیرکلامی دانش آموزان، هوش «ادبی و زبانی»، هوش «منطقی و ریاضی» و همچنین «تمرکز و سرعت عمل» آن‌ها نیز سنجیده شود.

هوش کلامی

در کتاب استعداد تحلیلی هوش کلامی مخاطب در فصل اول سعی می‌کند هوش‌های ادبی و زبانی خود را تقویت کند. متن می‌خواند و به سؤالات آن پاسخ می‌دهد، با کلمات به‌هم‌ریخته جمله می‌سازد و با جملات به‌هم‌ریخته بند و پاراگراف درست می‌کند. متون مختلف را تصحیح می‌کند و در نهایت با مفهوم ضرب‌المثل‌ها آشنا می‌شود. مخاطب در فصل دوم هوش‌های منطقی و ریاضی خود را تقویت می‌کند، به مفاهیم ساده و اولیه‌ی ریاضی را که اغلب مخاطبان بلدند،‌ عمق می‌بخشد و همان بازی‌ها و ریاضی‌ها را این‌جا تجربه می‌کند. و در نهایت، فصل سوم، که مخاطب در آن سرعت عمل خود را تقویت می‌کند. در این فصل سؤالاتی پیش روی مخاطب است که ساده ولی وقت‌گیرند و مخاطب باید با تمرکز بسیار، این سؤالات را در زمان محدود (حدود یک دقیقه برای هر سؤال) حل کند.

درس‌نامه، سؤالات پیمانه‌ای و پاسخ‌های مفصل از ویژگی‌های ‌این کتاب نیز هست. در این کتاب نیز مثل کتاب هوش غیرکلامی، سؤالات در بسته‌های ده‌تایی و از ساده به دشوار در هر زیر موضوع قرار گرفته‌اند تا کتاب ویژه‌ی تمام مقاطع باشد. چهار آزمون پایانی در انتهای این کتاب نیز قرار دارد.

این کتاب هم با استقبال خوبی مواجه شده است. در کمتر از یک هفته، کتاب به چاپ دوم رسیده است.


امّا چرا دو کتاب؟

 • پرسش این است که چرا به‌جای یک کتاب که شامل همه‌ی مباحث کلامی و غیرکلامی باشد، دو کتاب منتشر کرده‌ایم؟ پاسخ این است که:

 • 1.محتوای جلد اول غیرکلامی و جلد دوم کلامی است که تفاوت‌های زیادی دارد.

 • 2.بسیاری از دانش‌آموزان جلد اول را دارند و جلد دوم مکمل آن است.

 • 3.در سال‌های بعد ممکن است یک نوع بیش‌تر مورد توجه قرار گیرد.

 • 4.در صورت تک‌جلدی شدن، قیمت تمام‌شده برای کتاب زیاد می‌شد.


چه کسانی کتاب‌ها را تهیه می‌کنند؟

 • پرسش این است که به‌جز دانش‌آموزانی که آزمون‌های ورودی مدارس برتر دارند، چه کسانی مخاطب این کتاب‌ها هستند؟ پاسخ، تمام کسانی است که:


1.قصد دارند در سال‌های آینده در آزمون‌های ورودی مدارس برتر شرکت کنند و به فکر تقویت مهارت‌های خود در پاسخ به این سؤالات هستند.

 • 2.دبیر، مشاور، پشتیبان و مدیر آموزشی هستند و قصد دارند برای شاگردان و یا نیروهای خود، کلاس‌های افزایش قدرت حل مسأله برگزار کنند.

 • 3.قصد دارند فارغ از هر دلیلی، مهارت‌های ادبی، زبانی، منطقی، ریاضی، سرعت عمل و تمرکز خود را افزایش دهند.


کتاب را چگونه تهیه کنیم؟

 • برای تهیه‌ی کتاب‌های استداد تحلیلی، هوش غیرکلامی و هوش کلامی، می‌توانید از راه‌های زیر اقدام کنید:

 • 1.اقدام از طریق پشتیبان، برای دانش‌آموزان کانونی

 • 2.مراجعه‌ی حضوری به کتاب‌فروشی یا نمایندگی کانون

3.سایت کانون‌بوک، به آدرس   www.kanoonbook.ir