5 دسامبر برابر با 14 آذرماه روز جهانی داوطلب

5 دسامبر (14 آذر) «روز جهانی داوطلب» (IVD) نام گرفته است. «سازمان ملل متحد» در سال 1985 (1364 ش.) برای نخستین‌بار این روز را با نام کامل «روز جهانی داوطلب در راه توسعهٔ اقتصادی و اجتماعی»، معرفی کرد.

5 دسامبر برابر با 14 آذرماه روز جهانی داوطلب

5 دسامبر برابر با ۱۴ آذرماه روز جهانی داوطلب

۵ دسامبر (۱۴ آذر) «روز جهانی داوطلب» (IVD) نام گرفته است. «سازمان ملل متحد» در سال ۱۹۸۵ (۱۳۶۴ ش.) برای نخستین‌بار این روز را با نام کامل «روز جهانی داوطلب در راه توسعهٔ اقتصادی و اجتماعی»، معرفی کرد.

هدف از نام‌گذاری این روز، ترویج فعّالیت‌های داوطلبانه در سازمان‌ها و گروه‌های بزرگ و یا حتی نهادهای کوچک‌تر محلی است. سازمان ملل با نام‌گذاری این روز، نقش برجستهٔ داوطلبان را در دستیابی به هدف‌های توسعهٔ پایدار در سطح محلی، ملّی و جهانی یادآور شده‌است.

هر سال، ۵ دسامبر از سوی نهادهای گوناگونی گرامی داشته می‌شود. «UNV» یا همان برنامهٔ داوطلبان سازمان ملل متحد نیز هر سال با انتخاب یک شعار و موضوع، نقش نیروی داوطلب را در دست‌یابی به صلح و توسعهٔ ملّی و جهانی به‌روشنی بازتاب می‌دهد. از سوی برنامهٔ داوطلبان سازمان ملل متحد، شعار روز جهانی داوطلب در سال ۲۰۱۹، «برای آینده‌ای گسترده و فراگیر داوطلب شویم» عنوان شده است. این شعار اهمیّتِ پذیرش اجتماعی از راه فعّالیت داوطلبانه را بازگو می‌کند.

برپایه آمارها، در سال ۲۰۱۸، شمار ۱۰۹ میلیونی از داوطلبان در سراسر جهان، در سازمان‌ها و گروه‌های رسمی یا در همکاری‌ها و فعّالیت‌های میان‌فردی سرگرم کار بوده‌اند.

این آمار اهمیّت نیروی داوطلب را در رشد اجتماعی و اقتصادی کشورها آشکار می‌سازد. اما افزون بر کارکردهای چشم‌گیر گروهی و اجتماعی، داوطلب شدن در فعّالیت‌های گوناگون، احساس ارزش‌مندی و اعتماد به‌نفس را در فرد زنده می‌کند و این نیرو به دیگر گروه‌های داوطلب نیز گسترش می‌یابد.

انجام دادن فعّالیت‌های داوطلبانه، فرصتی را برای پذیرش انسان‌ها در بستر بزرگ‌تری از جامعه، به ارمغان می‌آورد. داوطلبان با اختصاص زمان و مهارت‌شان به این کار، به سودمندی و نقش سازندهٔ خود در جامعه پی خواهند بُرد. با ترویج نیروی داوطلب در فرهنگ یک کشور، کم‌کم احساس هم‌بستگی و پذیرش جمعی، در میان افراد جامعه پدیدار خواهد شد. به‌یاد داشته باشیم که نیروی داوطلب برای ادامهٔ فعّالیت‌های خود، به احترام، همراهی و هم‌کُنشی با فرد مسئول و زمینه‌ای آزاد برای بیان ایده‌های خود نیاز دارد.

کودکانمان رادر روز جهانی داوطلب، با این مفهوم آشنا کنیم و بکوشیم کم‌کم، امکان تجربهٔ فعّالیتی داوطلبانه را برای آنان فراهم کنیم.

اطلاعات: تاریخ انتشار: ۱۳۹۸-۰۹-۱۳ ۱۳:۰۰ برگردان: نرگس پرسنده‌خیال گونه خبر: خبرهای فرهنگ و آموزش کلیدواژه: داوطلب روز جهانی داوطلب فعالیت های داوطلبانه منبع: www.en.wikipedia.org, www.unv.org لینک کوتاه: https://ketabak.org/s35dt

منبع :

هوشنگ پناهی
ارسال شده توسط : هوشنگ پناهی
در صورتی که نظر شما دارای محتوای مثبت ، علمی و آموزشی است ولی ثبت نمی شود با انشا و ادبیات متفاوت ( بدون تمسخر ،بدون فضای چت روم ، بدون تحقیر یا توهین دیگران) مجددا ارسال نمایید