چرا هرچه می‌خوانم، نتیجه نمی‌گیرم؟

ممکن است برخی از شما دانش‌آموزان با مشاهده‌ی کارنامه‌ی آزمون‌های مستمر کلاسی یا برنامه‌ای، از عملکرد خود گلایه کنید و در صدد رفع آن باشید.

چرا هرچه می‌خوانم، نتیجه نمی‌گیرم؟

ممکن است برخی از شما دانش‌آموزان با مشاهده‌ی کارنامه‌ی آزمون‌های مستمر کلاسی یا برنامه‌ای، از عملکرد خود گلایه‌ کنید و در صدد رفع آن باشید. برای پیداکردن راه‌حل مناسب، باید به این سؤالات، پاسخ منطقی و قانع‌کننده بدهید: آیا برنامه‌ی مطالعاتی منظم و دقیقی دارید؟ آیا در مطالعه‌ی درس‌ها تعادل را رعایت می‌کنید؟ آیا منبع مطالعاتی مناسبی دارید؟ آیا روش مطالعه‌ی مناسبی برای درس‌های گوناگون دارید؟

پاسخ شما به این سؤالات و مشاهده و تحلیل برنامه‌ی مطالعاتی با استفاده از دفتر برنامه‌ریزی و تحلیل کارنامه‌ی آزمون‌ها می‌تواند راهنمای‌ شما باشد. دلایل عمده‌ی ناکامی دانش‌آموزان در نتیجه‌ی دلخواهشان ممکن است این موارد باشد: نداشتن برنامه‌ی مطالعاتی منظم و دقیق، نامناسب‌بودن روش‌های مطالعاتی در درس‌ها، عدم‌تعادل در مطالعه‌ی درس‌ها (عمومی و اختصاصی، پایه و دوازدهم، متن‌خوانی یا تستی)، مشکل در مهارت‌های آزمونی و مدیریت جلسه.

پس از بررسی دلایل، می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

  • به توانمندی‌های خود ایمان داشته باشید. انتظاراتی معقول از توانایی‌های خود داشته باشید. با پیش‌خوانی و تمرکز و دقت در کلاس، حضوری فعال و مشارکت‌محور داشته باشید. درس هر روز را در همان روز بخوانید. پس از هر آزمون، برنامه‌ی مطالعاتی و کارنامه‌ی خود را بررسی و تحلیل کرده و نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید. روش‌های مطالعاتی مفید خود را کشف کنید و آن‌ها را به کار گیرید. با دوستانی که از سطح انگیزشی و پشتکار بیشتری برخوردارند، درباره‌ی موضوعات درسی گفت‌وگو کنید و تجربیات خود را به اشتراک بگذارید.