سوزش کف پا نشان دهنده کدام بیماری است؟

یک متخصص داخلی گفت: سوزش کف پا به 2 علت اختلال عصبی و اختلال قلبی و عروقی در افراد اتفاق می‌افتد.

سوزش کف پا نشان دهنده کدام بیماری است؟

یک متخصص داخلی گفت: سوزش کف پا به ۲ علت اختلال عصبی و اختلال قلبی و عروقی در افراد اتفاق می‌افتد.

ایرج خسرونیا متخصص داخلی در گفتگو با خبرنگار  حوزه کلینیک گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره سوزش کف پا گفت: سوزش کف به ۲ علت اختلال عصبی و اختلال قلبی و عروقی در بدن انسان اتفاق می‌افتد. اختلال قلبی و عروقی به معنی تنگی عروق و رگ‌ها و نرسیدن خون کافی به رگ‌های پا است که منجر به گزگز کردن پا می‌شود، ولی اختلال عصبی در اثر کم‌خونی، ناراحتی‌های کمر و مشکلات عصبی به علت بیماری‌های سیستمیک است.

او افزود: گزگز کردن و خواب رفتن پا هنگام شب ممکن است به علت اختلال قند خو ن بالا، دیابت و اوره در بدن باشد که مراجعه به پزشک و انجام آزمایشات مرتبط امری لازم و ضروری است.

این متخصص داخلی تصریح کرد: علائمی مانند خشم، عصبانیت زیاد، پرخاشگری و استرس در افراد همراه با گزگز پا نشان دهنده بیماری پای بی قرار است که با مراجعه به متخصص اعصاب و روانپزشک این بیماری بهبود می‌یابد.

خسرونیا افزود: نارسایی کلیه و دیابت ارثی منجر به سوزش کف پا خواهد شد که در صورت ادامه پیدا کردن و شدت گرفتن موجب بروز بیماری‌های دیگر می‌شود.

او با اشاره به سن ابتلا به سوزش کف پا بیان کرد: سوزش کف بیشتر در سنین ۵۰ تا ۷۰ سالگی در میان افراد میان سال به علت فعالیت زیاد بیشتر در فصل سرما اتفاق می‌افتد.

این متخصص داخلی گفت: کاهش وزن، دوری از مصرف دخانیات و الکل، تغذیه مناسب، رعایت اصول بهداشتی، کنترل و انجام ورزش‌ها و فعالیت‌های مناسب در پیشگیری به سوزش کف پا موثر است.

منبع :