چطور برنامه‌ریزی کنم؟

یکی از مشکلات بزرگ دانش‌آموزان این است که چطور باید برنامه‌ریزی کنند.

چطور برنامه‌ریزی کنم؟

یکی از مشکلات بزرگ دانش‌آموزان این است که چطور باید برنامه‌ریزی کنند. سوال بعدی این است که اصلا چه باید بخوانند، چطوری بخوانند یا از چه منبعی استفاده کنند.

یک نوع برنامه‌ریزی به این صورت است که:

۱. برای درس خواندن اهداف بلندمدت و کوتاه‌مدت تعیین کنید.

اگر بدانید که در پایان می‌خواهید به چه هدفی برسید، برنامه‌ریزی و مدیریت آن ساده‌تر خواهد بود. این کار به شما کمک می‌کند که موضوعاتی را که نیاز به تمرکز بیشتر دارند، شناسایی کنید. اهداف کوتاه‌مدت ممکن است شامل گذراندن آزمون در یک هفته، اتمام مقاله در عرض ۲ هفته یا به خاطر سپردن و تمرین برای یک ارائه در مدت ۱۰ روز باشد. برای این پروژه‌ها وظایف خود را به صورت روزانه تقسیم کنید.

اهداف بلندمدت ممکن است شامل قبول شدن در دانشگاهی خاص، کسب بورسیه‌‌ی تحصیلی یا استخدام در یک کار خاص یا کارآموزی باشد. برای این اهداف، وظایف خود را به صورت هفتگی یا ماهانه تقسیم کنید تا آن‌ها را بیشتر کنترل کنید.

از این‌که دقیقا چه مدت زمان برای هر یک از این اهداف دارید، مطمئن شوید! تاریخ هرروز را در آخر یادداشت کنید و روزها و هفته‌های گذشته را محاسبه کنید.

۲. تمام موضوعات مورد نیاز برای مطالعه را لیست کنید.

شاید اولین گام برای نوشتن یک برنامه‌ی درسی تهیه‌ی لیستی از موضوعات و درس‌های مورد نیاز شما برای مطالعه باشد. نوشتن وظایف و تکالیف بر روی کاغذ به شما کمک می‌کند تا از آنچه که واقعا باید انجام بدهید، ایده‌ی بهتری داشته باشید.

۳. کتاب‌ها و تمهیدات لازم و موردنیاز برای مطالعه را تعیین کنید.

حالا که تمام موضوعات مورد نیاز برای تحصیل را یاداشت کردید، باید آنچه را که برای هر درس نیاز دارید هم مشخص کنید. از آن‌جا که تعهد زمانی و وظایف دیگر شما برای هر کلاس خاص ممکن است در طول هفته متفاوت باشد، احتمالا در طی هفته می‌فهمید که چه مدت زمانی برای هر درس نیاز دارید.

اگر شما یک راهنمای مطالعه یا یک کتاب درسی با بخش‌های مروری دارید، از آن برای محدود کردن لیستتان استفاده کنید.

زمان خود را برای مطالعه رزرو کنید.

زمان را برای بررسی یادداشت‌های خود نگه دارید.

زمان لازم برای نوشتن راهنماهای مطالعه‌ی امتحان را در صورت نیاز رزرو کنید.

۴.زمان‌های در دسترس‌ در طول هفته‌تان را به بلوک‌های مطالعه تقسیم کنید و هر یک از بلوک‌ها را به یک موضوع اختصاص دهید.

از فوت‌وفن‌های برنامه‌ریزی درسی این است که هرروز در زمان‌های مشخص یکسان مطالعه داشته‌‌باشید. برای مثال هر روز از ساعت ۸ تا ۱۲ را به درس خواندتان اختصاص دهید. این برای بچه‌های فارغ‌التحصیل مناسب است.

این کار باعث می‌شود برنامه‌ی خودتان را راحت‌تر به خاطر بسپارید. با ایجاد یک روال، شما یک عادت مطالعه‌ی مثبت خواهیدساخت.

بررسی کنید که کدام یک از روز‌های هفته و در چه ساعت‌هایی می‌توانید همیشه درس بخوانید. روال منظم به شما کمک می‌کند تا سریع‌تر به ذهنیت تحصیلی برسید.

مدت زمان هر جلسه‌ی مطالعه را ۳۰ الی ۴۵ دقیقه درنظر بگیرید. برنامه‌ریزی و اجرای برنامه در بازه‌های کوتاه آسان‌تر است.

۵. برای فعالیت غیردرسی خود زمان نگه دارید.

 شما هرگز نمی‌توانید در مطالعات خود موفق شوید، مگر اینکه توازنی سالم بین زندگی شخصی و زندگی علمی خود درست کنید.

برای رویدادهایی که نمی‌توانید برنامه‌ریزی مجدد داشته باشید مثل روز تولد مادربزرگتان یا مناسبت‌های خانوادگی، زمان کنار بگذارید.

زمان زیادی را برای استراحت، خواب و ورزش خود کنار بگذارید.

اگر قبل از امتحان، زمان بسیار محدودی دارید سعی کنید ملاقات‌های اجتماعی و فعالیت‌های خودتان رو کنسل کنید یا به تعویق بندازید.

۶.بلوک‌های درسی خودتان را پر کنید.

هر موضوعی را که در هر جلسه مطالعه خواهیدکرد، بنویسید. این کار به شما با ایجاد نقاط بازرسی کمک خواهدکرد تا کتاب‌های درسی خود را سازماندهی کرده و آن‌ها را در زمان‌های از پیش تعیین‌شده مطالعه کنید.