مقاله کاظم قلم چی : به دونوع برنامه نیاز دارید + فایل صوتی

هر دانش آموزی به دو نوع برنامه نیاز دارد : برنامه‌ی کلی مشترک برای همه‌ی دانش آموزانی که در یک پایه درس می‌خوانند و برنامه‌ی شخصی که هر دانش آموز در دفتر برنامه ریزی تنظیم می‌کند.

مقاله کاظم قلم چی : به دونوع برنامه نیاز دارید + فایل صوتی

به دونوع برنامه نیاز دارید

هر دانش آموزی  به دو نوع برنامه نیاز دارد : برنامه ی کلی  مشترک برای همه ی دانش آموزانی که در یک پایه درس می خوانند  و برنامه ی شخصی که هر دانش آموز در دفتر برنامه ریزی  تنظیم می کند


در این نوشته ، این دو نوع برنامه را برای دانش آموزان کانونی معرفی می کنیم:


برنامه ی کلی و مشترک  ( یکی برای مدرسه و یکی برای خانه )

در مدرسه شما یک برنامه دارید که مشخص می کند در هر روز وا در هر ساعت برای  چه درس هایی  معلم دارید . برنامه ی مدرسه برای تنظیم ساعات  کار شما در  مدرسه است . در کانون هم یک برنامه ی راهبردی دارید که برنامه ی شما را برای خانه مشخص می کند . برنامه ی راهبردی هماهنگ با برنامه ی مدارس تنظیم شده است و البته سعی کرده ایم کمی از برنامه ی مدرسه عقب تر باشد.


ویژگی های برنامه ی راهبردی

برنامه ی راهبردی  برای هر دو هفته تنظیم شده است و شما می توانید درس های مدرسه را مطابق برنامه ی راهبردی مطالعه کنید .

خیلی ها دوست دارند و تصمیم می گیرند که شب امتحانی نباشند و در طول سال درس بخوانند اما نمی توانند آهسته و پیوسته درس بخوانند . برنامه ی راهبردی کمک می کند تا این آرزوی همیشگی پدران و مادران و دانش آموزان و معلمان به درستی اجرا شود . شما وقتی در هر دو هفته همه ی درس ها را طبق برنامه ی  راهبردی امتحان می دهید آهسته و پیوسته با برنامه ی مدرسه هماهنگ می شوید و درس هایتان برای شب امتحان تل انبار نمی شود .


هماهنگی برنامه ی راهبردی  با مدرسه

برنامه ی راهبردی با برنامه ی مدرسه هماهنگ است . برای بعضی درس ها که احتمال دارد در مدرسه عقب تر باشید سوال های موازی طرح می کنیم تا دانش آموزانی که در مدرسه عقب تر هستند مشکلی نداشته باشند . سوال های موازی برای دانش آموزان دبستانی و متوسطه است . دانش آموزان دوازدهمی سوال موازی ندارند زیرا مدارس سعی می کنند برنامه ی دوازدهمی ها را زودتر  و مثلا تا قبل از عید تمام کنند . اما به هر حال مدارس مختلف ممکن است در یکی دو درس از برنامه ی آزمون عقب بمانند و شاید خود دانش آموزان  از برنامه عقب بمانند . برای حل  این مشکل  چند روش را در برنامه ی راهبردی در نظر گرفته ایم تا هیچ دانش آموزی مشکل نداشته باشد.

از مباحث جدید سوال های کمتری مطرح می شود .این کار سبب می شود اگر دانش آموزی چند صفحه از برنامه عقب تر باشد بتواند به سوال های مبحث های قبلی پاسخ بدهد.


ایستگاه های جبرانی حلال مشکلات است

یکی از ویژگی های مهم برنامه ی راهبردی ، ایستگاه های جبرانی است . توصیه ی ما به دانش آموزان این است که اگر به هر علتی از برنامه عقب ماندید به عقب برنگردید و برنامه را ادامه دهید زیرا  به طور متوسط برای هر مبحث چهار بار ایستگاه جبرانی داریم و شما می توانید در ایستگاه های جبرانی بعدی مبحث های عقب مانده را مطالعه کنید و ضعف هایتان را جبران کنید .


نظم فوق العاده در برنامه ی راهبردی  : فاصله های دوهفته ای

برنامه ی راهبردی در فاصله های دو هفته ای تنظیم شده اند . شما هر دو هفته یک بار یک آزمون از همه ی درس ها می دهید و با کارنامه ای که می گیرید خودتان را بهتر می شناسید و برای دو هفته ی بعدی  هدف گذاری می کنید و برنامه ی راهبردی را برای خودتان شخصی سازی می کنید .  فاصله ی دو هفته ، فاصله ای کاملا منطقی و مناسب است اگر در یک آزمون غیبت کنید یک ماه از وضع خودتان بی خبر می مانید . فاصله ی دوهفته ای سبب می شود ذهن و برنامه و عملکرد شما منظم شود.


پروژه ها در برنامه ی راهبردی

برنامه ی راهبردی به یک پروژه ی تابستان و هشت پروژه در طول سال تقسیم شده است .

نیم سال اول  به دو پروژه و نیم سال دوم هم به دو پروژه تقسیم شده اند .  این پروژه ها  هر کدام شامل سه آزمون هستند . ممکن است در یک آزمون شما شرایط مناسبی نداشته باشید اما وقتی پروژه ها را با هم مقایسه می کنید می توانید پیشرفت خود را در هر پروژه با پروژه های قبلی مقایسه کنید .

علاوه بر چهار پروژه ای که مربوط به نیم سال اول و دوم می شوند چهار پروژه ی دیگر هم دارید .

در زمان هایی که مدرسه تعطیل است یا با تمام ظرفیت کار نمی کند ما پروژه های مخصوص داریم  این پروژه ها مربوط به پنجره های باز و پنجره های نیمه باز است.

دوران نوروز زمانی است که مدارس تعطیل هستند برای دوازدهمی ها و یازدهمی ها یک پروژه در ایام نوروز داریم : پروژه ی دوران طلایی .

 بین دونیم سال هم یک پروژه برای اولین جمع بندی داریم .پس از امتحانات مدرسه ،  یک آزمون جامع از نیم سال اول خواهید داشت . دانش آموزان دوازدهمی ضمنا یک آزمون جمع بندی از درس های پایه خواهند داشت

در پایان هر پروژه و در هر ایستگاه جبرانی ، کارنامه ی پروژه ای شما به روز می شود . کارنامه ی پروژه ای و کارنامه ی پنج نوع درس را  در جلسه های پنج نفره همراه با اولیا بررسی می کنید و از میان پیشرفت خود در هر دو ماه آگاه می شوید .

دو پروژه ی دیگرهم  در ابتدا و در پایان سال وجود دارد:

 پروژه ی اول ، پروژه ی تعین سطح نام دارد و برای آن است که شما از وضعیت خودتان در ابتدای دوره آگاه شوید و در طی یک سال متوجه شوید که واقعا چقدر پیشرفت کرده اید  پروژه ی پایانی مربوط به دوران جمع بندی و در پایان سال است .که شامل سه آزمون جمع بندی می شود .


تفاوت پروژه ها و برنامه ی راهبردی برای دوازدهمی ها  ، نهمی ها  و ششمی ها با سایر پایه ها

برنامه ی راهبردی برای پایه ها ی دوازدهم و نهم و ششم ویژگی های اضافی در مقایسه با سایرپایه ها دارد . دوازدهمی قرار است علاوه بر درس های سال دوازدهم درس های دهم و یازدهم را هم مطالعه کنند و در کنکور شرکت کنند . دانش آموزان نهم و ششم نیز علاوه بر شرکت در امتحانات مدرسه ، معمولا در آزمون های ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی  هم شرکت می کنند . بنابراین برای این  پایه ها علاوه بر چهار پروژه ی مربوط به نیم سال اول و دوم ،  برنامه های ویژه و تکمیلی در پروژه های دیگر در نظر می گیریم .


حل مشکلات ذهنی دانش آموزان دوازدهمی در برنامه ی راهبردی

حجم مطالب برای دوازدهمی ها زیاد است . برنامه ی راهبردی مشکل را برای دانش آموزان دوازدهمی حل کرده است : درس های پایه را تا پایان اسفند به پایان می رسانید .  پس از عید درس های پایه را به صورت موضوعی جمع بندی می کنید . درس های دوازدهم را  تا عید به پایان نمی رسانیم بلکه در اردی بهشت سال بعد تمام می کنید . برنامه به گونه ای تنظیم شده که دچار افراط و تفریط نشوید و با  آرامش و تعادل هر مبحث را چند بار مطالعه کنید .


شخصی سازی برنامه ی راهبردی

گرچه برنامه ی راهبردی برای همه ی دانش آموزان یک پایه مشترک است اما خود شما هم نقش مهمی در شخصی سازی برنامه ی راهبردی دارید  . پس از هر آزمون برنامه ی راهبردی را با برنامه ی مدرسه و با نیازها و برنامه ی شخصی خودتان مقایسه کنید و برخی قسمت ها را برای خودتان کم رنگ تر یا پررنگ تر کنید یعنی  روی برخی قسمت های برنامه بیشتر و روی برخی دیگر کمتر تاکید کنید . حتی ممکن است به دلیل عقب بودن برنامه ی مدرسه تصمیم بگیرید یک قسمت را اصلا مطالعه نکنید . در هر صورت تصمیمات خود را در جایی بنویسید یا اولیا و پشتیبان خود در میان بگذارید . زندگی سراسر حل مساله است و یکی از مساله های مهم هر شما ، برنامه ریزی و تشخیص اولویت های خود  شماست . برنامه ی راهبردی بخش مهمی از بار برنامه ریزی را برای شما سبک می کند اما خود شما هم در شخصی سازی برنامه نقش و سهم مهمی دارید.


کاظم قلم چی

آذر 98

فایل های ضمیمه

کاظم قلم چی : به دونوع برنامه نیاز دارید ( قسمت اول - 22 دقیقه)
کاظم قلم چی : به دونوع برنامه نیاز دارید ( قسمت دوم - 30 دقیقه)
کاظم قلم چی : به دونوع برنامه نیاز دارید ( قسمت سوم - 35 دقیقه)