مراسم تجلیل از رتبه‌های برتر کانون در رشته انسانی و هنر سال 98

در مقاله‌ی زیر، گزارشی از مراسم تجلیل از رتبه‌های برتر کانون در رشته انسانی و هنر سال 98 آمده است....

مراسم تجلیل از رتبه‌های برتر کانون در رشته انسانی و هنر سال 98

مراسم تجلیل از رتبه های برتر کانون در رشته های هنر و علوم انسانی سال 98، 27 آبان 98، در ساختمان بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی برگزار شد. مراسم مشابه ویژه ی نخبگان دانشگاه های علوم پزشکی و علوم مهندسی طی دو روز گذشته در همین مکان برگزار شد.

برای تجلیل از این دانشجویان، بنیاد امکانی را فراهم کرده است که بتوانند تا سقف 250 هزارتومان کتاب های دانشگاهی خود را انتخاب و دریافت نمایند. یکی از محوری‌ترین موضوعات این مراسم، تشویق دانشجویان به کار دانشجویی و کارآفرینی بود، کاری که در کانون برای دانشجویان برتر اتفاق می‌افتد و در این زمینه، این مراسم میزبان اساتید، نخبگانی از همکاران کانون و دانشجویان برتر مشغول به کار در کانون بود که در ارتباط با شرایط و نحوه ی همکاری با این بنیاد نکاتی را مطرح کردند.

رتبه های برتر می توانند در زمینه های مختلف از جمله تولید آزمون، کتاب، سایت کانون و پشتیبانی ویژه با کانون همکاری داشته باشند.

گزارشی از این مراسم در زیر آمده است:


چکیده ای از سخنان کاظم قلم چی، بنیان گذار بنیاد علمی آموزشی قلم چی، در این مراسم در زیر آمده است:

یکی از دلایل تقدیر ما از شما این است که شما قدر زحمات خودتان را بدانید. با این که بنیاد علمی آموزشی قلمچی یک ارگان خصوصی است که وقف عام شده، وظیفه ی اجتماعی خود می داند که از شما تقدیر کند. اکثر شما دارای تراز بالای 7000 بودید و جزو 2.5 درصد برتر جهان هستید. در جهان به ترازهای بالای 700 می گویند نابغه و ما در ایران به ترازهای بالای 7000. برخلاف تصور مردم، تراز بالا و نخبه بودن ذاتی نیست و بخش مهمی از آن اکتسابی است، همین الان که شما در این جا هستید و موفقیت کسب کرده اید به این دلیل است که در یک محیط غنی پرورش پیدا کرده اید (خانواده). سال گذشته عبداله رئیسی رتبه 2 کنکور انسانی را از نقطه صفر مرزی کسب کرد. پدر او تا اول دبستان خوانده بود و برای تهیه برگه امتحانی دبستان هم هزینه کافی نداشت و نتوانسته بود بیشتر درس بخواند ولی در موفقیت پسرش تاثیر زیادی گذاشته بود. به نظر شما پدری که تا اول دبستان درس خوانده است به فرزندش چه کمکی می تواند بکند؟ همین امسال یا سال گذشته هم پسری که پدرش رفتگر بود موفق به کسب رتبه ی برتر شد. پدر آن پسر هم کاری را می کرد که پدر عبداله رییسی انجام می داد و آن این که در طول تمام 12 سال، ماهی یک بار به مدرسه مراجعه می کرد. وقتی از عبداله رئیسی پرسیدم آیا این کار پدرتان را دوست داشتید می گفت نه چون هیچ پدری این کار را نمی کرد. در جهان هم بررسی های بین المللی نشان داده است یکی از دلایل موفقیت فرزندان مربوط به کسانی است که پدر و مادرهای پیگیرتری داشته اند.

.....................................................................

اسطوره های پیشرفت (کسانی که از روستا موفق به کسب رتبه های برتر شدند):


کاظم قلم چی: صحبت های شما برای خیلی از دانش آموزان می تواند الهام بخش باشد و این کار شما به این معناست که وقتی ما توانستم از روستا بیاییم و موفق شویم، دیگران هم می توانند.

خدیجه جنت علی پور هستم رتبه ی 217 منطقه 2 از رامسر روستای هریس، دانشجوی رشته ی روانشناسی علامه:

روستای ما امکانات بالای آموزشی ندارد و ما باید نمونه دولتی قبول شویم و بیاییم خود شهر رامسر ولی روستای ما جوری است که انگیزه درس خواندن داریم و هر سال رتبه های عالی می دهیم.

.....................................................................

محمد محمودی هستم رتبه 4 منطقه 3 از شهرستان تاکسان روستای کهک:

 ابتدایی را در روستا گذراندم ولی راهنمایی و دبیرستان را نمونه دولتی قبول شدم و مسیر حدود 10 الی 15 کیلومتر را رفت آمد می کردم و چون تنها بودم با ماشین های گذری رفت آمد می کردم و چون تا ساعت 2 می ماندیم با این که وقتمان هم کم بود ولی خوب اغلب حدود یک ساعت یا 45 دقیقه منتظر ماشین می شدیم.

آیا فکر می کردید در مقایسه با دیگران به چنین رتبه ای برسید؟

به نظر من عامل اصلی تلاش است و فرقی ندارد که دانش آموز از شهر باشد یا روستا، مخصوصا در رشته انسانی که به نظر من بیشتر به تلاش ربط دارد.

کاظم قلم چی: اگر کسی 30 سال بعد بیاید و بگوید من در شرایط سخت درس خواندم همه می گویند آن زمان ها می شد الان نمی شود و همه دنبال بهانه هستند ولی این که الان شما دارید این کار را می کنید یک الهام و تاثیر به یاد ماندنی و نافذ را در ذهن و روح و روان دیگران به جای می گذارید، به خودتان افتخار کنید البته من نمی گویم کسی که در شهر درس خوانده ناراحت باشد ولی این نشان می دهد که ما می توانیم.

.....................................................................

محمد ازلگینی از روستای باغ دره شهرستان خرمدره:

روستای ما یک روستای واقعا کوچکی است، روستایی که حتی آنتن هم نداشت، گوشی هم نداشت و من برای این که یک تحقیقی انجام بدهم مجبور بودم بروم بالای کوه، مثلا اینترنتی می آمد و می توانستم مثلا مطلبی که می خواستم را از اینترنت بگیرم ولی خدار را شکر می کنم که پدری داشتم که چون خودش رنج بی سوادی را کشیده بود همیشه من را تشویق می کرد تا بخوانم و به من می گفت تو درس را یاد بگیر و می گفت درس در هر لحظه از زندگی به دردت می خورد.

همزمان با درس خواندن کار هم می کردید؟

بله همزمان کار هم می کردم یادم است 20 روز مانده به کنکور با برادرم باغ بیل می زدیم. من 6 سال هم از خانوادم دور بودم و خوابگاه بودم ولی در کل خدا را شکر می کنم که توانستم این رتبه را کسب کنم هر چند دوست داشتم رتبه ی بهتری کسب کنم و به خودم افتخار میکنم که دانشجوی رشته حقوق و دانشگاه تهران هستم و اولین کسی هستم که از روستایم تحصیل کرده با مدرک خوبی می شوم، قبل از من کسی نبود که حتی یک لیسانس یا دیپلم بگیرد.

.....................................................................

حامد جداخانلو هستم ساکن روستای قب چاق شهرستان ملارد:

 مزیت روستایی بودن از نظر من این است که روستایی ها معمولا حس مسئولیت به زحمات پدر و مادرشان بیشتر است، بعد این که در روستا چون امکانات کم است وقتی بچه های روستا با امکانات مواجه می شوند قدر کمترین امکانات را هم می دانند و به بهترین شکل از آن ها استفاده می کنند این است که یک بچه ی روستایی هم می تواند رتبه ی خوبی بیاورد هر چند سخت است و باید تلاش کند.

شما هم همزمان با درس خواندن کار می کردید؟

نه پدرم اجازه نمی دادند کار کنم و می گفتند درس بخوانم.

.....................................................................

من امیرعباس محبی هستم از استان مازندران شهرستان بابلسر روستای باقرتنگه:

از این لحاظ که روستا آب و هوای بهتری دارد بهتر می شود درس خواند نسبت به شهر و سروصدا، بعد هم از این نظر که بچه های روستا چون سختی بیشتری کشیده اند قدر فرصت ها را می دانند و بهتر از آن ها استفاده می کنند.

فکر می کردید در رقابت با بچه های شهرهای بزرگ به چنین رتبه و جایگاهی برسید؟

 بله فکر می کردم چون مدرسه ما در بابل سمپاد بود و بچه های خیلی قوی ای بودند و شهر ما هم رتبه های خیلی خوبی می دادند، پارسال هم رتبه 1 ریاضی از شهر ما بود.

شما کی سمپاد قبول شدید؟

من متوسطه سمپاد قبول شدم و رفت آمد می کردم و حدود 30 کیلومتر را با مینی بوس رفت آمد می کردم.

زمانی می شد که از مینی بوس جا بمانید؟

بله می شد گاهی جا بمانیم و آن زمان ها ماشین می گرفتیم و اگر نمی رفتیم هم معاون ما می آمد و به زور ما را می برد یا زنگ می زد و می گفت بیایید.

.....................................................................

مهدی اصغری هستم رتبه 6 منطقه 3 دانشجوی دانشگاه علوم قضایی از شهرستان اهر روستای چل قشلاقی:

روستای ما تا شهر حدودا 50 کیلومتر فاصله داشت و من هر روز رفت آمد می کردم، بیشتر وقت هایی که راه ها بسته بود نمی توانستم مدرسه برویم بعضی وقت ها که از سرویس جا می ماندم هم با پدرم می رفتم مدرسه. روستای ما آنتن هم نداشت و بعضی وقت ها برق هم قطع می شد ولی با این وجود من هیچ بهانه ای برای رتبه برتر نشدن نداشتم چون برادرم هم رتبه 10 سال 93 بود.

برادرتان چه رشته ای قبول شدند؟

ایشان هم مثل من ارشد پیوسته علوم قضایی قبول شدند و الان دارند پایان نامه می نویسند.


تنظیم متن: ناهید منجمی