تداوم برگزاری آزمون مدارس استعداد درخشان در سال‌های آینده

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان ودانش‌پژوهان ابراز امیدواری کرد در سال‌های آینده با همکاری معاونت آموزش ابتدایی مدل آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان تغییر کند.

تداوم برگزاری آزمون مدارس استعداد درخشان در سال‌های آینده

تهران (پانا) - رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان ودانش‌پژوهان ابراز امیدواری کرد در سال‌های آینده با همکاری معاونت آموزش ابتدایی مدل آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان تغییر کند. او تاکید کرد تا زمانی که این اتفاق نیفتاده است حتماً  برای ورود به مدارس سمپاد، آزمون برگزار خواهد شد.

به گزارش روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، فاطمه مهاجرانی گفت: «مدارس استعدادهای درخشان برای آزمون ورودی پایه هفتم، با همان روال قبل یعنی برگزاری یک آزمون که از جنس پیشرفت تحصیلی نباشد، اقدام خواهند کرد و حتماً برای سال ورودی ابزاری از جنس آزمون خواهیم داشت. امیدوار هستیم در سال‌های آینده با همکاری معاونت آموزش ابتدایی بتوانیم مدل آزمون را تغییر بدهیم اما تا زمانی که این اتفاق نیفتاده است حتماً آزمون برگزار خواهد شد.»

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان ادامه داد: «باید حتماً آزمون برگزار شود، چراکه اولاً متقاضی مدارس زیاد است و دوما باید افراد ویژه انتخاب شوند. تا زمانی که آن اتفاق مطلوب نیفتد تنها راهکار برگزاری آزمون است. آنچه مطلوب است این است که بتوانیم با همکاری آموزش ابتدایی، دانش‌آموزانی که در کلاس عملکرد متفاوتی دارند را شناسایی کنیم به ‌عنوان‌مثال دانش‌آموزانی که مطالب را سریع یاد می‌گیرند.»

او افزود: «این دغدغه وجود دارد که بتوانیم جلوی اعمال سلیقه را بگیریم. آزمون‌هایی از جنس قلم کاغذی و چند گزینه‌ای با وجود ایراداتی که دارند، جلوی تضعیف حق را می‌گیرد چراکه همه در یک آزمون شرکت می‌کنند و در نتیجه یا قبول می‌شوند یا قبول نمی‌شوند.»

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان به طرح شهاب اشاره کرد و گفت: «در طرح شهاب همان خطر سلیقه‌ای رفتار کردن وجود دارد، اگر فقط بار انتخاب را روی شهاب بگذاریم احتمال انحراف شهاب بسیار زیاد است. به‌طور مثال ما چگونه می‌توانیم با چانه‌زنی والدین با معلم مقابله کنیم؟ امیدواریم با طراحی ابزارهایی که دانش‌آموزان را معرفی کنند، بعد از معرفی از آن‌ها آزمون بگیریم تا برای انتخاب دانش‌آموز ویژه اقدام شود.»

مهاجرانی گفت: «معتقدیم که دو درصد دانش‌آموز داریم که به جهت فعالیت بیش‌ازحد ذهن نمی‌توانند در کلاس درس حضور داشته باشند که هم موجب به هم خوردن کلاس می‌شوند و هم معلم را اذیت می‌کنند، کم نداریم افرادی که باهوش هستند اما آن‌ها را در مسیرهای متفاوت غیرمعمول می‌بینیم.»

رئیس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان ادامه داد: «شهاب برای این است که هر دانش‌آموز را در مسیر خودش ببرد. طرح شهاب استعدادهای درونی و فردی افراد را شناسایی می‌کند و به همراه سایر نهادها مثل پژوهش‌سراها، خانه‌های فرهنگ، سرای محله، ورزشگاه و غیره کمک می‌کند تا دانش‌آموزان در مسیر خودشان شکوفا شوند. باید از ابزار مجزایی برای انتخاب دانش‌آموزان استفاده کنیم. معرفی دانش‌آموزان از دوره ابتدایی سبب نمی‌شود که آزمون نگیریم، بلکه از افرادی که ابتدایی معرفی می‌کند آزمون برگزار می‌کنیم.»

دیگر آزمون میان‌پایه برگزار نخواهد شد

او افزود: «آزمون، مصاحبه تست‌های های عملی و ... مکانیسم و سازوکارهای چندلایه است که سبب می‌شود افراد بهتری را انتخاب کنیم. هیچ مجموعه‌ای از همکاری سایر اجزای سازمانی بی‌نیاز نیست، در خیلی از حوزه‌ها نیاز به همکاری دیگر بخش‌های آموزش‌وپرورش هستیم اما در حال حاضر بر روی این موضوع در درون سازمان کار می‌کنیم. فقط امسال به دلیل داشتن کلاس‌های خالی به جهت برگزاری آزمون سال گذشته، آزمون میان‌پایه هفتم به هشتم را داشتیم و دیگر آزمون میان‌پایه نخواهیم داشت.»

منبع :