دومین کنگره دانش‌آموزی بین‌المللی زیست پزشکی آغاز به‌کار کرد

تهران - ایرنا - دومین کنگره دانش‌آموزی بین‌المللی زیست پزشکی از (19 آبان ماه) به صورت مجازی شروع به‌کار کرد، این رویداد علمی به مدت 5 روز برگزار می‌شود.

دومین کنگره دانش‌آموزی بین‌المللی زیست پزشکی آغاز به‌کار کرد

تهران - ایرنا - دومین کنگره دانش‌آموزی بین‌المللی زیست پزشکی از (۱۹ آبان ماه) به صورت مجازی شروع به‌کار کرد، این رویداد علمی به مدت ۵ روز برگزار می شود.

مجید مسگر طهرانی، دبیر اجرایی دومین کنگره دانش آموزی بین المللی زیست پزشکی روز یکشنبه به خبرنگار علمی ایرنا گفت: دانش آموزان پایه‌های دهم، یازدهم و دوازدهم تجربی به صورت رایگان در این کنگره حضور دارند.  

وی با اشاره به اینکه دانش آموزان شرکت کننده در این کنگره، شامل پسر و دختر هستند، گفت: ۶۵ درصد شرکت کنندگان دختر و بقیه شرکت کنندگان، پسر هستند.

مسگرطهرانی، تعداد شرکت کنندگان در این رویداد علمی را ۲ هزار و ۸۷۴ نفر اعلام  کرد و اظهار داشت: ۸۷ درصد شرکت کنندگان از سایر مناطق کشور و بقیه از دانش آموزان شهر تهران هستند.

وی، تعداد مقاله ارسالی به دبیرخانه کنگره را  ۶۸۴ مقاله به زبان انگلیسی اعلام کرد که اقدامی بی نظیر است و گفت: هرچند برخی ها فکر می کنند، حتی دانشجویان هم توانایی تهیه مقاله را ندارند اما دانش آموزان به این اقدام ارزنده دست زده اند.

وی با اشاره به اینکه این دوره از کنگره به صورت مجازی برگزار می شود، گفت: شرکت کنندگان و خانواده های آنان بابت حضور در کنگره قبلی دچار مشکلاتی شدند که برای رفاه حال آنان این دوره به صورت مجازی برگزار می شود.

مسگرطهرانی، هدف از برگزاری این کنگره را آشنایی دانش آموزان با رشته های علوم پزشکی و گرایش های حوزه زیست شناسی، آشنایی با روش های پژوهش، مقاله نویسی و ترغیب دانش آموزان به فعالیت های پژوهشی و تهیه مقاله از آن اعلام و اظهار امیدواری کرد که این هدف مهم با برگزاری اینگونه کنگره ها محقق شود.

وی با اشاره به اینکه از کشورهای مجارستان، عراق و افغانستان امکان حضور در این کنگره فراهم بود گفت: اما به دلیل تاخیر در اطلاع رسانی در این کشورها به زمان مهلت ارسال مقالات نرسیدند و آنها فقط می توانند از پانل ها استفاده کنند.

دبیر اجرایی دومین کنگره دانش آموزی بین المللی زیست پزشکی اظهار داشت: به نظر می رسد دانش آموزان برای دستیابی به فناوری باید فعالیت های پژوهشی را به نحو صحیح انجام دهند.

وی افزود: ستاد زیست فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هزینه های این کار را تقبل کرده و دانش آموزان هزینه ای برای حضور در این دوره نمی پردازند.

مسگرطهرانی با اشاره به اینکه هر سال موضوعات این کنگره متفاوت است، افزود: میکروب شناسی، ژنتیک، سرطان، نانو و سلول های بنیادی از محورهای اصلی این کنگره است.

وی ادامه داد: موضوعات پیشنهادی کنگره در ۴۰ عنوان به دانش آموزان اعلام می شود و آنان محورهای سال بعد را انتخاب می کنند.

وی با اشاره به اینکه به پوسترهای برتر و سخنرانی های برتر، علاوه بر تندیس جهانی پزشکی، گواهینامه معتبر تعلق می گیرد، افزود: گواهینامه از سه دانشگاه معتبر خارجی و دانشگاه شهید بهشتی، فرهنگستان علوم پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی، صادر می شود.

همچنین دکتر مصطفی قانعی، رئیس دومین کنگره دانش آموزی بین المللی زیست پزشکی اظهار داشت: این کنگره به شکل مجازی برگزار می شود تا در نقاط مختلف کشور و در سایر کشورها شاهد ارائه مطالب ارزنده دانش آموزان ایرانی باشند.

وی گفت: مفتخریم که بتوانیم بانک اطلاعاتی حاصل از ذخیره فایل های الکترونیکی این کنگره را در دسترس محققان آینده کشور قرار دهیم.


منبع :