گفت و گوی کاظم قلم‌چی با ریحانه فرخی ملکی،رتبه8 تجربی98 از رشت

در این مطلب مصاحبه‌ی کاظم قلمچی با ریحانه ملکی، رتبه8 تجربی کشور98 را می‌خوانیم...

گفت و گوی کاظم قلم‌چی با ریحانه فرخی ملکی،رتبه8 تجربی98 از رشت

لطفا خودتان را معرفی کنید.

ریحانه فرخی ملکی هستم رتبه8 تجربی کشور.

شما چند سال و در چند آزمون شرکت کردید؟

از سال دهم و مجموعا56 آزمون.

علت پیوستگی شما در آزمون ها چه بوده است؟ از دهم تا دوازدهم هر سال را آمدید؟

همیشه از همان سال دهم که درس خواندن را به طور جدی شروع کردم به رتبه تک رقمی فکر می کردم؛ البته در سال دهم  و یازدهم خیلی جدی نبود ولی چون از همان ابتدا هدفم رتبه تک رقمی بود، بدین خاطر به طور پیوسته در آزمون ها شرکت می کردم.

شما از تحلیل آزمون ها چه استفاده ای در خودشناسی، خودآگاهی و کشف روش هایتان در درس های مختلف می کردید؟

با بررسی اشتباهات، نقاط ضعفم را پیدا می کردم.

یعنی ابتدا به سراغ اشتباهاتتان می رفتید؟

نه چون خودم روش خاصی برای تحلیل آزمون داشتم. قبل از اینکه جواب ها را ببینم، مشخص می کردم که کدام سوالات را ممکن است غلط پاسخ داده باشم.

جالب است؛ یعنی امتحان که می دادید و به خانه بر می گشتید، پیش از دیدن پاسخنامه، این کار را انجام می دادید! لطفا کمی بیشتر توضیح دهید.

تحلیل آزمون من حدودا 3 ساعت طول می کشید؛ چون روزهای آزمون، درس نمی خواندم و وقت باقی مانده را به تحلیل آزمون اختصاص میدادم و این بیشتر از معمول، طول می کشید. ابتدا خودم غلط ها را حدس می زدم و سپس با پاسخنامه چک می کردم تا ببینم که این اشتباهات چقدر نزدیک به اشتباهاتی هستند که من حدس زده بودم.

سر جلسه آزمون که احتمال میدادی این پاسخ من اشتباه باشد، همان موقع در جلسه آزمون علامت می زدید که این سوال را ممکن است اشتباه پاسخ داده باشم یا در خانه این کار را انجام میدادید؟

بعضی ها را در جلسه آزمون و بعضی را نیز در منزل علامت می زدم.

موقعی که پاسخ سوالی را فراموش کرده بودید و یا شک داشتید، چه کاری می کردید؟

اگر فراموش کرده بودم، اصلا زمانم را صرف آن سوال نمیکردم و از آن می گذشم.

مضطرب نمی شدید؟

مضطرب نه ولی کمی حواسم پرت می شد؛ اما اگر کمی شک داشتم، سعی می کردم روی آن سوال وقت بگذارم و درباره اش فکر کنم و اگر در نهایت می دیدم که نمی توانم، از آن سوال می گذشتم.

توقع اطرافیان، معلمان و دوستان درباره ی اینکه شما همیشه نتیجه بگیرید و رتبه تک رقمی باشید، در جلسه آزمون باعث نمی شد تمرکز خود را از دست بدهید؟

خیر، آنچنان تأثیری نداشت. سال آخر من آنچنان سال موفقی نبود ( نسبت به سایر رتبه های برتر ) و باتوجه به مشکلاتی که پیش آمد، سطح توقعات پایین آمده بود.

چطور می گویید موفق نبودید؟ اکنون شما رتبه تک رقمی کنکور هستید!

چند مشکل بزرگ برایم پیش آمد به طور پشت سرهم و شاید قریب به یک ماه و نیم درس نخواندم.ریحانه فرخی ملکی رتبه 1 و پویا براهیم باستانی رتبه 1 کنکور 92

« درس نخواندم » یعنی اینکه کلا درس نخواندید و یا کمتر خواندید؟

اگر زمان هایی که درس نخواندم را جمع کنیم نزدیک به یک ماه و نیم می شود.

سطح انتظارات پایین آمده بود و این من را اذیت می کرد و بدین خاطر شاید کمتر به من توجه می شد.  پدر و مادرم هم کم کم داشتند از من ناامید می شدند ولی من همیشه به آنها می گفتم که مطمئن باشید در آخر، نتیجه به گونه ای دیگر رقم خواهد خورد.

شما در دوران جمع بندی چکار کردید؟ آنجا بهتر شدید؟ چطور بر شرایط مسلط شدید؟

روش درس خواندن من خیلی فرق میکرد؛ مثلا یک مبحث از یک درس را ممکن بود یک روز کلی زمان بگذارم و مطالعه کنم و بعداز آن تا چندماه آن را مطالعه نکنم!

این کار خوب بود؟

این کار برای من جواب می داد.برخلاف آنچه که همه به من می گفتند که این روشم اشتباه است؛ برای همین، نتیجه این کار من خیلی دیر مشخص شد و در آزمون آخری که داشتم رتبه8 کشوری آوردم.

چطور می توانستید پس از این مشکلاتی که پیدا میکردید، خودتان را پیدا و تقویت کنید؟

به این فکر میکردم که هنوز خیلی وقت دارم و اینکه حیف است که فرصتی که دارم را از دست بدهم و از سویی خیلی هم خودم را خسته نمی کردم که ساعت مطالعه ام را خیلی بالا ببرم و حداکثر آن 11 ساعت بود که اواخر سال آخر این مقدار می خواندم.ریحانه فرخی ملکی رتبه 1 و پویا براهیم باستانی رتبه 1 کنکور 92

تنوعی که در سال کنکور به جز درس خواندن داشتید چه بود؟

من با خواهرم زمان زیادی را می گذراندم و اینکه هر روز موسیقی گوش می کردم.

بر مدیریت زمان مسلط بودید یا وقت از دستتان در می رفت؟

بر مدیریت زمان مسلط بودم.

آزمون ها چه کمکی به شما کرد؟

من را وا داشت به اینکه بیشتر با برنامه درس بخوانم و در آن زمانی که مشخص شده بود، به نحو احسن آن مباحث را بخوانم و آمادگی کامل داشته باشم از قبل.

پدر و مادرتان برای پیشرفت شما طی این سال ها چه کارهایی انجام دادند؟

هیچوقت اجباری نداشتند و اینکه کنترل کنند که حتما میزان خاصی باید مطالعه کنم و حتما فلان آزمون را شرکت کنم؛ بلکه تصمیم گیری را کاملا برعهده خودم گذاشته بودند و هر منبعی که نیاز داشتم را تهیه می کردند.

نکته ای هست که بخواهید اضافه کنید؟مثلا اگر یکی از ویژگی های شما در کسب این موفقیت موثر بوده است و یا هر موضوع دیگری که در پایان راجع به آن بخواهید صحبت کنید.

هیچوقت به حرف های دیگران و فشاری که از جانب آنها وارد می شد [ در سال آخر از سمت دیگران به من فشار زیادی وارد شد ] توجهی نکردم و اعتماد به نفس خودم را حفظ کردم.


* برای مشاهده فیلم مصاحبه کاظم قلم‌چی با ریحــانه فرخی و سایر رتبه های برتر کنکور98، بر روی لینک زیر کلیک کنید:

فیلم مصاحبه با رتبه های تک رقمی کنکور98

فایل های ضمیمه

گفت و گوی کاظم قلم‌چی با ریحانه فرخی ملکی،رتبه8 تجربی98 از رشت