گفت‌و‌گوی کاظم قلم‌چی با مهران منتظر، رتبه 9 ریاضی کشور از تفت

در این مطلب گفت و گوی کاظم قلم‌چی با مهران منتظر، رتبه 9 ریاضی از تفت را مطالعه کنیم

گفت‌و‌گوی کاظم قلم‌چی با مهران منتظر، رتبه 9 ریاضی کشور از تفت

لطفا خودتان را معرفی کنید.

مهران منتظر هستم از شهرستان تفت، رتبه‌ی 5 منطقه2 و 9 ریاضی کشور.


چند سال در کانون بودید و در چند آزمون کانون شرکت کردید؟

سال یازدهم و دوازدهم در کانون بودم و مجموعا در 41 آزمون شرکت کردم.


شما در مورد خودتان ویژگی هایی که فکر می کنید به لحاظ شخصیتی در وجود شما موثر بوده اند و به شما کمک کرده اند تا موفق شوید را می توانید ذکر کنید؟

خیلی پشتکار داشتم و به نوعی سمج بودم؛ هرگاه یک آزمون را خراب می‌کردم، انگیزه ای می شد تا در آزمون بعد بهتر عمل کنم.در آزمون هایی که رتبه یک می شدم، در آزمون قبلی آنها معمولا رتبه8-9 شده بودم؛ اینکه مقداری نتیجه بد می شد برای من انگیزه می شد تا برگردم، بجنگم و رقابت کنم تا نتیجه بهتری بگیرم.


فکر می کنید این ویژگی جنگندگی و ادامه دادن از کجا آمده است؟

فکر کنم از بچگی این گونه بودم؛ در آن دوران نیز هرگاه در بازی می باختم، دوست داشتم دوباره بازی کنم تا برنده بشوم و نشان بدهم که من بهتر هستم. در بازی هایی که داشتم مثل بازی فوتبال، اغلب اینگونه بودم.

مهران منتظر رتبه 5 و مسعود تاجفرد رتبه 7ریاضی کنکور 82

با این روحیه ای که می فرمایید، وقتی در آزمون شکست می خوردید، رها نمی‌کردید؛ درست است؟

بدترین خاطره من آزمون24 خرداد بود. در آزمون قبل رتبه ام 11 کشور شد و برای اولین بار دورقمی شدم؛ کمی فشار بر روی من بود چون می خواستم این نتیجه را جبران کنم. از این رو در این آزمون اصلا نتوانستم آزمون را مدیریت کنم. این آزمون بدترین روز من بود.


یعنی به جای اینکه نتیجه بهتر بگیرید، بدتر شد؟

بله بدتر شدم.خیلی برایم سنگین بود و تا یک ساعت اصلا در حال خودم نبودم و حتی تا پایان روز نیز حالم گرفته بود و کم حرف می‌زدم.


شما جزو دانش آموزانی بودید که بسیار زیاد در سایت کامنت می گذاشتید. آن روز هم در سایت کامنتی گذاشتید؟

بله به وسیله کامنت به دانش آموزان کمک می‌کردم و برای خودم هم حس خوبی داشت.


آیا آن روز هم کامنت گذاشتید؟

خیر؛ چون اوضاعم خیلی خراب بود. هفته قبل در سایت کامنت گذاشته بودم که اوضاع نزولی دارم، اگر کسی می تواند کمکم کند. بعد از آزمون های نوروز که هر دو آزمون آن را رتبه یک شدم، پس از آن سقوط کردم. یعنی هر آزمون پایین تر می آمدم. از رتبه2 و 4 به 13 هم رسیدم.تقریبا رویای سه ساله ای که برای تک رقمی شدن در کنکور برای خودم بافته بودم، جلوی چشمم خراب شد. این برایم خیلی سنگین بود. آن روز فیلم بازی تیم بارسلونا و تیم پاری سن ژرمن ( بازی لیگ قهرمانان اروپا- فصل 2017-2018 ) را می دیدم. بارسلونا در این بازی باخت 6 بر 1 را بر می گرداند؛ این فیلم را 30-40 بار دیدم و می گفتم اگر آن‌ها توانستند برگردند من هم می توانم برگردم.این فیلم خیلی به من کمک کرد و به من روحیه داد.


این 30-40 بار را کی تماشا کردید؟

همان روز.


یعنی 30-40 بار بازی 90 دقیقه ای را دیدید؟

کل بازی را نه؛ بلکه چند دقیقه پایانی بازی را مشاهده کردم؛ در آن چند دقیقه بارسلونا گل ششم را به ثمر می رساند.


یعنی آن یک دقیقه پایانی را 30 بار دیدید؟

بله.

مهران منتظر رتبه 5 و مسعود تاجفرد رتبه 7ریاضی کنکور 82

یعنی یک بار می دیدید و می گفتید روحیه ام به اندازه کافی خوب نشد و دوباره و باز هم می دیدید؟

بله ( با مزاح ) چندین بار دیدم. در بازی هایی که می بینم، معمولا با خودم می گویم که مثلا در این بازی فلان تیم 3-4 گل خواهد زد ولی در آن بازی کاملا ناامید بودم و از ناامیدی محض دیدم که هنوز برگشت ممکن است. آن بازی خیلی خوب در خاطرم مانده است.


آزمون ها چقدر در خودشناسی و خودآگاهی به شما کمک کرد؟

خیلی تأثیر داشت؛ نقاط ضعف و قوتم را می دانستم و می‌دانستم مثلا باید در جایی مطالعه کنم که ضعف دارم. مثلا در ادبیات خیلی ضعف داشتم و در آزمون های تابستان حتی 30-40 درصد پاسخ می‌دادم. سپس با تلاشی که داشتم و به طور پیوسته 200 شب و هرشب 5 تست قرابت معنایی زدم.


این 200 شب را از کی شروع کردید؟

از آبان ماه بود.


چوب خط داشتید؟

خیر ؛ این 200 شب از قبل مشخص شده بود و در کتاب این 200 شب وجود داشت. در بسته های 5 تایی تست این مبحث را زدم و در نهایت به 1000تا رسید و خیلی تاثیر داشت؛ در آزمون های نوروز حتی به 100درصد هم رسیدم.خیلی توانستم رشد کنم. دانستم که استعداد 20 درصد کار است و 80 درصد آن تلاش است.


خب به عنوان حرف آخر حرفی دارید؟

وقتی که آزمون ها را بد می شدم، خانواده ام نمی گفتند که چرا این آزمون را بد شدی یا اینکه باید بهتر می شدی بلکه می گفتند هنوز وقت داری و در این دو هفته جبران کن.


* برای مشاهده فیلم مصاحبه کاظم قلم‌چی با مهران منتظر و سایر رتبه های برتر کنکور98، بر روی لینک زیر کلیک کنید: 

فیلم مصاحبه با رتبه های تک رقمی کنکور98

فایل های ضمیمه

گفت و گوی کاظم قلم‌چی با مهران منتظر،رتبه9 ریاضی از تفت