کشف سازه‌ای بزرگ با کاشیکاری‌های قرن هشتم در رَبع رشیدی

سرپرست هیات کاوش، گفت: در فصل سوم کاوش‌های باستان شناسی و پژوهش‌های حفاظتی و مرمتی مجموعه رَبع رشیدی تبریز سازه ای بزرگ با مساحت حدود 3600 متر مربع که بازمانده‌های کاشیکاری قرن هشتم هجری قمری دارد، کش

کشف سازه‌ای بزرگ با کاشیکاری‌های قرن هشتم در رَبع رشیدی

سرپرست هیات کاوش، گفت: در فصل سوم کاوش های باستان شناسی و پژوهش‌های حفاظتی و مرمتی مجموعه رَبع رشیدی تبریز سازه ای بزرگ با مساحت حدود ۳۶۰۰ متر مربع که بازمانده‌های کاشیکاری قرن هشتم هجری قمری دارد، کشف شد.

بهرام آجورلو با اعلام این خبر گفت: سومین فصل از کاوش‌های باستان‌شناختی، مطالعات مرمتی و نقشه برداری ژئوفیزیکی در راستای ادامه روند عملیاتی شدن پروتکل بین المللی ربع رشیدی با همکاری دانشگاه هنر اسلامی تبریز و موسسه باستان شناسی آلمان آغاز شده است.

آجورلو گفت: در شش ترانشه کاوش، بقایای معماری مدفون لایه های قرون هشتم تا دهم هجری قمری پدیدار شده است که از جمله باید به سازه ای بزرگ با مساحت حدود ۳۶۰۰ متر مربع اشاره کرد که بازمانده های کاشیکاری قرن هشتم هجری قمری دارد.
سرپست هیأت کاوش در پایان خاطرنشان کرد: کشف سه مرحله معماری دیوار و نیز شواهد فعالیت های صنعتی و نیز داده های درخت گاهشناسی از دیگر دستاوردهای فصل سوم است.
به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری افزود: این پروژه تحت نظارت مدیریت پایگاه پژوهشی ملی مجموعه میراث فرهنگی ربع رشیدی و با مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در حال انجام است.
این باستان شناس تصریح کرد: هیاتی متشکل از باستان شناسان، باستان سنجان و مرمتگرانی از پایگاه پژوهشی ملی ربع رشیدی، دانشگاه هنر اسلامی تبریز، مؤسسه باستان‌شناسی آلمان و همچنین کارشناسانی از دانشگاه «اوتو فریدریش» شهر بامبرگ، موزه لوور پاریس و دانشگاه هنر اصفهان به ادامه مطالعات مرمتی و مقاوم سازی سازه های تاریخی ربع رشیدی و برداشت های ژئوفیزیکی مشغول هستند.

رَبع رشیدی

کشف سازه‌ای بزرگ با کاشیکاری‌های قرن هشتم در رَبع رشیدی


ربع رشیدی یکی از بناهای تاریخی و ارزشمند شهر تبریز واقع در خیابان عباسی به سبک معماری آذری است.حدود ۷۰۰ سال پیش در تبریز، دانشگاهی به‌نام رشیدالدین فضل‌الله همدانی ایجاد شد. رشیدالدین وزیر غازان خان از حکمرانان وقت آن دیار بود. در آن زمان این دانشگاه شامل چهار دانشکده بود که در چهارطرف آن قرار داشت و اربع یا چهار عربی را به خود اختصاص داد و این مکان بنام ربع رشیدی شهرت یافت. این اثر در تاریخ ۱۰ آذر ۱۳۵۴ با شمارهٔ ثبت ۹۴۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این مجموعه که در دامنهٔ کوه سرخاب در محلی باصفا و بلند جای گرفته‌است، در اوایل قرن هشتم یا اواخر قرن هفتم هجری بنا شد. برابر با نوشتهٔ تاریخ‌نگاران و جهانگردان بزرگ دارای پهناوری بسیار و ساختمان‌های گوناگون همچون مسجد و مدرسه و بیمارستان (دارالشفا) و کتابخانه و گنبدی برای آرامگاه خواجه رشیدالدین بوده‌است. این بنا مانند بیشتر شهرهای کهن دارای حصار و بارویی بزرگ بوده‌است. از مضمون نامه‌ای که خود خواجه رشیدالدین فضل‌الله به دو پسرش درباره ساختمان این بنا نوشته چنین برداشت می‌شود که در آن زمان ربع رشیدی در جایگاه دانشگاهی بوده که از هر دانشی در آنجا شعبه‌ای راه‌اندازی شده بود و شش هزار تن دانشجو در آن تحصیل می‌کرده‌اند و خواجه اوقافی برای تکمیل کتابخانه و مدرسه و نشر کتب و تأمین هزینه زندگی و تحصیل طلاب علوم مختلف اختصاص داده بود و دانشمندان بزرگ از هر گوشه گرد آورده و بکار تألیف و تدریس گماشته و مقرری آبرومندی برای آنان تعیین کرده بوده‌است و از آن میان پنجاه پزشک و چندین جراح از هند و مصر و چین و شام در آنجا مشغول به کار بوده‌اند.

منبع :