گفت‌وگو با سینا حسن‌زاده، دهم تجربی از میاندوآب

گفت‌وگو با کانونی‌ترین‌ها در کانون یاد گرفتم مفهومی درس بخوانم

گفت‌وگو با سینا حسن‌زاده، دهم تجربی از میاندوآب

سینا حسن‌زاده در یک نگاه

شهر: میاندوآب (استان آذربایجان غربی)

مدرسه: شهیدبهشتی

سال‌های حضور در کانون: از چهارم دبستان تا دهم تجربی به‌مدت ۷ سال

میانگین‌تراز: ۶۸۶۴

تحصیلات و شغل مادر:متخصص رادیولوژی، پزشک

تحصیلات و شغل پدر: کارشناسی‌ارشد کشاورزی، مهندس کشاورزی پشتیبانی از امور دام

چه شد که از کلاس چهارم تا الان به‌طور پیوسته در آزمون‌ها شرکت می‌کنی؟

در پایه‌ی چهارم دبستان به پیشنهاد مادرم در آزمون‌ها شرکت کردم؛ اما بعد از گذشت چند آزمون، از آزمون‌دادن خوشم آمد و ترجیح دادم که هر سال در آزمون‌ها شرکت کنم. آزمون‌دادن برای پیشرفت تحصیلی‌ام خیلی مفید بود و باعث شد بتوانم در آزمون تیزهوشان پذیرفته شوم. بعد از آن‌، با هدف تقویت و تثبیت پایه‌ی علمی‌ام و آمادگی بهتر برای کنکور، آزمون‌دادن را ادامه دادم.

پدر و مادرت در زمینه‌ی تحصیلی چگونه از تو حمایت می‌کنند؟

معمولاً به‌تنهایی و مستقل درس می‌خوانم؛ اما هر زمان ایراد درسی پیدا کنم که رفع آن در توان پدر و مادرم باشد، به آن‌ها مراجعه می‌کنم و از آن‌ها کمک می‌گیرم. پدر و مادرم از نظر روحی از من پشتیبانی می‌کنند، به من انگیزه و روحیه می‌دهند، من را تشویق می‌کنند و کارنامه‌ی آزمون‌هایم را بررسی می‌کنند. پدرم گاهی من را تا حوزه‌ی آزمون همراهی می‌کند.

کانون در مسیر پیشرفت تحصیلی ابزارهای زیادی در اختیار دانش‌آموزان قرار می‌دهد. تو از کدام‌یک استفاده می‌کنی؟

از کارکردن با کتاب‌های سه‌سطحی لذت می‌برم و قبل از شروع سال تحصیلی جدید برای درس‌های مختلف و به‌خصوص اختصاصی، کتاب‌های سه‌سطحی را تهیه کرده‌ام. سطح سؤالات این کتاب بسیار خوب است و تعداد سؤالاتش نیز مناسب و کافی است. در سایت کانون نیز به صفحه‌ی مقطع و صفحه‌ی شخصی مراجعه می‌کنم و از ابزار موجود استفاده می‌کنم. کارنامه‌های اصلی، پروژه‌ای و اشتباهات را در جعبه‌ابزار کارنامه بررسی می‌کنم. یک امکان بسیار خوب در سایت کانون، تبادل‌نظر در صفحه‌ی مقطع به‌صورت کامنت است. من هم گاهی در سایت، کامنت می‌گذارم و به نظرات بچه‌ها پاسخ می‌دهم. این تبادل‌نظرها در زمینه‌های درسی و مشاوره‌ای است.

امکان نظر‌دادن در سایت کانون چه کمکی به تو کرده است؟

یکی از نکات مفید، تبادل‌نظر در سایت از طریق نظر‌دادن و رفع اشکال درسی است. این فضا باعث می‌شود با سطح فکری هم‌سن و سال‌هایم آشنا شوم.

نقاط قوت تو در آزمون‌های کانون در چه درس‌هایی است؟

در درس‌های زبان انگلیسی، ریاضی و علوم قوی هستم و نمره‌هایم ۹ از ۱۰ بوده است.

روش تو برای مطالعه‌ی این درس‌ها چگونه است؟

از قبل به کلاس زبان می‌رفتم و باعث شد در این درس قوی باشم. اغلب با مطالعه‌ی کتاب درسی و واژگان می‌توانم در درس زبان نمره‌ی خوبی بگیرم. درس‌های ریاضی و علوم را هم مفهومی می‌خوانم و تست می‌زنم. همیشه کتاب درسی برایم در اولویت بوده است. برای درس ریاضی به کلاس می‌روم تا در این درس با پایه‌ی قوی‌تری به مقطع بعدی بروم.

گفت‌وگو با سینا حسن‌زاده، دهم تجربی از میاندوآب

درسی هست که به‌مرور در آن پیشرفت کرده باشی؟

در درس عربی پیشرفت تدریجی کردم. اوایل این درس را ۷ از ۱۰ پاسخ می‌دادم. بعد از آن تصمیم گرفتم بیشتر روی این درس وقت بگذارم و این درس را به‌صورت مفهومی بخوانم. قبلاً فقط لغات را می‌خواندم. بعد سعی کردم علاوه بر لغات، متن را نیز ترجمه کنم و بر قواعد هم تمرکز داشته باشم و نمره‌ام به ۱۰ از ۱۰ رسید.

اوقات فراغت را چگونه پر می‌کنی؟

به باشگاه بدنسازی می‌روم. اهل بازی‌های کامپیوتری و فوتبال‌دیدن هم هستم. در فضای مجازی هم فعالم.

کارهای غیردرسی به درس‌خواندنت لطمه نمی‌زند؟

نه. من همه‌ی ساعات روزم را مدیریت می‌کنم و میزان فعالیت‌های غیردرسی‌ام را کنترل می‌کنم. هدف‌گذاری کرده‌ام که با شروع سال تحصیلی کمتر به باشگاه بروم و سایر فعالیت‌هایم را هم کمرنگ‌تر کنم. به این صورت به درس‌خواندنم لطمه‌ای وارد نمی‌شود.

شرکت پیوسته در آزمون‌های کانون چه مهارت‌های ویژه‌ای در تو به وجود آورد؟

قبلاً درس‌هایم را بیشتر حفظ می‌کردم؛ اما در کانون یاد گرفتم که باید هر درس را مفهومی بخوانم. همین باعث شد در تست‌زنی پیشرفت کنم.

در خانواده، قبل از تو، کسی هست که در آزمون‌های کانون شرکت کرده باشد؟

پیش از من، خواهرم، سلوی حسن‌زاده، در آزمون‌های کانون شرکت می‌کرد و توانست در کنکور ۹۷ رتبه‌ی ۵۳ منطقه‌ی ۳ را در رشته‌ی تجربی کسب کند و اکنون دانشجوی رشته‌ی پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز است. او از پنجم دبستان به‌مدت ۸ سال آزمون ‌داد.

خواهرت در روند درس‌خواندن و انتخاب رشته‌ی تجربی به تو چه کمکی کرد؟

درباره‌ی درس زیست‌شناسی، رشته‌ی تجربی و رشته‌ی پزشکی توضیح داد و خودم تصمیم گرفتم رشته‌ی تجربی را ادامه دهم. هر زمان هم که مشکل درسی داشته باشم یا مطلبی را کامل نفهمم، از خواهرم کمک می‌گیرم.

چه ویژگی یا عادت شاخصی داری که به تو کمک می‌کند؟

اعتمادبه‌نفس بالایی دارم و در آزمون‌ها هیچ‌وقت دست‌ و پایم را گم نمی‌کنم. یکی دیگر از عاداتم که باعث شده مطالعه‌ی مؤثری داشته باشم، این است که همیشه بعد از یک ساعت مطالعه‌ی پیوسته، ده دقیقه استراحت مفید می‌کنم. به بقیه‌ی دانش‌آموزان هم پیشنهاد می‌کنم بیشتر مفهومی درس بخوانند و به فکر نمره و حفظ‌کردن درس‌ها نباشند.

گفت‌وگو با سینا حسن‌زاده، دهم تجربی از میاندوآب