گفت‌وگو با حسین آرائی آقایی، رتبه 9 ریاضی منطقه 2 از شیرگاه

گفت‌وگو با حسین آقائی‌آرائی پیشرفتِ قهرمان پیوستگی در 115 آزمون

گفت‌وگو با حسین آرائی آقایی، رتبه 9 ریاضی منطقه 2 از شیرگاه

حسین آقائی‌آرائی در یک نگاه

شهر: شیرگاه (روستای پاشاکلا، استان مازندران)

سال‌های حضور در کانون: از هفتم تا دوازدهم به‌مدت ۶

رتبه‌ی کنکور: ۹ ریاضی منطقه‌ی ۲ کنکور ۹۸

تحصیلات و شغل پدر: ابتدایی، دام‌دار

تحصیلات و شغل مادر: ابتدایی، خانه‌دار

تو در ۱۱۵ آزمون برنامه‌ای شرکت کردی و قهرمان پیوستگی هستی. چرا از کلاس هفتم تا دوازدهم به حضورت در آزمون‌ها ادامه‌ دادی؟

وقتی از دبستان وارد متوسطه‌ی اول شدم، چون درسم خوب بود، مدیر مدرسه پیشنهاد کرد در آزمون‌های کانون شرکت کنم. به پیشنهاد ایشان در آزمون‌ها شرکت کردم. وقتی پیشرفتم را دیدم، انگیزه‌ام برای ادامه‌ی مسیر بیشتر شدم. در همان سال هفتم از تراز ۶۰۰۰ شروع کردم و به تراز ۷۰۰۰ رسیدم.

در طول این سال‌ها، از متوسطه‌ی اول تا دانشگاه، هیچ‌گاه از آزمون‌دادن خسته نشدی؟

در طول این سال‌ها همیشه اولویتم در درس‌خواندن، اجرای برنامه‌ی راهبردی کانون بود. بیشتر تمرکزم را بر آزمون‌ها معطوف کرده بودم و در مدرسه با دانشی که از مطالعه‌ام برای آزمون‌ها کسب می‌کردم، حاضر می‌شدم. برایم نمره‌های مدرسه در اولویت بعدی بود. الان که دو ماه از کنکور گذشته، دلم برای آزمون‌دادن تنگ شده است.

در مسیری که طی کردی، با دشواری خاصی هم روبه‌رو بودی؟

در سه سال متوسطه‌ی اول در خوابگاه بودم. مدرسه‌ام در شیرگاه بود؛ بنابراین از کلاس هفتم استقلال را تجربه کردم. برای متوسطه‌ی دوم هم در قائم‌شهر درس خواندم. برادرم خانه‌اش را در اختیارم گذاشت و من به‌تنهایی درس می‌خواندم و زندگی می‌کردم. چون از کلاس هفتم دور از خانواده بودم، بیشتر امور تحصیلم را خودم انجام می‌دادم؛ اما اصلاً سخت و دشوار نبود و به چشم تجربه‌ای برای آینده به آن نگاه می‌کنم. چالشی که با آن روبه‌رو بودم، این بود که در شهر ما، به‌خصوص در دوره‌ی متوسطه‌ی اول، تعداد کمتری از بچه‌ها درگیر تست و آزمون می‌شوند و من در همان سال‌ها تراز بالایی کسب می‌کردم. از طرفی دوست داشتم در جمع دوستانم باشم و همیشه این سؤال وجود داشت که چرا این همه تلاش می‌کنم و درس می‌خوانم. نبودِ فضای درس‌خواندن و الگویی برای تلاش، سخت‌ترین مرحله بود.

پدر و مادرت پیگیر امور درسی‌ات بودند؟

صفر تا صد تحصیلم را خودم پیگیری می‌کردم. پدر و مادرم، هم از من دور بودند و هم دانش کافی برای حمایت علمی نداشتند؛ اما از آزمون‌هایم و نتایجی که کسب می‌کردم می‌پرسیدند و برادرم هم در این مسیر حمایتم کرد.

گفت‌وگو با حسین آرائی آقایی، رتبه 9 ریاضی منطقه 2 از شیرگاه

شش سال پیوسته آزمون‌دادن برایت چه دستاوردی داشت؟

از کلاس هفتم مطالب درسی را آرام اما پیوسته برای آزمون‌ها می‌خواندم. مطالعه‌ی منطبق بر برنامه‌ی راهبردی باعث شد هیچ‌وقت برای درس‌خواندن فشار خاصی را متحمل نشوم و همیشه با آرامش و همراه با تفریح و استراحت کافی درس بخوانم. هرگز شب‌امتحانی نبودم. همیشه ورزش می‌کردم و به کارهای دیگرم هم می‌رسیدم. متوسطه‌ی اول در خوابگاه بودم. بعد از شام تا ساعت یازده فضای خوابگاه آرام بود و از هر فرصتی برای درس‌خواندن استفاده می‌کردم. یکی دیگر از مهارت‌هایی که با آزمون‌دادن کسب کردم، این بود که می‌توانستم به‌صورت ذهنی برنامه‌ی منظمی تنظیم و اجرا کنم. از این مهارت در تمام مراحل زندگی می‌توانم استفاده کنم و بدون کمک گرفتن از مشاور، برنامه‌ریزی می‌کنم.

چه شد که در متوسطه‌ی اول تصمیم گرفتی رشته‌ی ریاضی را انتخاب کنی؟

راستش من از درس زیست خوشم نمی‌آمد و از حفظیات بی‌مورد و با حجم زیاد لذت نمی‌بردم. یادگرفتن قوانین و مفاهیم برایم جذاب‌تر بود و باعث شد در انتخاب رشته‌ی ریاضی مصمم باشم. برای دانشگاه هم اول دوست داشتم مهندسی نفت را انتخاب کنم؛ اما بعد تصمیم گرفتم رشته‌ی مهندسی کامپیوتر را در دانشگاه صنعتی شریف ادامه دهم.

چه ویژگی شخصیتی خاصی داری که باعث موفقیت تو شده است؟

از کودکی روی پای خودم ایستادم و مستقل بودم. به‌نظرم، این ویژگی در زندگی برایم مؤثر است. در دوران ابتدایی در کلاس چندپایه درس می‌خواندم. معلم بخشی از زمانش را صرف آموزش به دانش‌آموزان سال‌های بالاتر می‌کرد. دوم دبستان که بودم، درس‌های سوم را یاد می‌گرفتم و به سومی‌ها یاد می‌دادم.

اهل فعالیت‌های غیردرسی هم هستی؟

چون پیوسته درس می‌خواندم، وقت برای تفریح هم داشتم. با دوستانم فوتبال بازی می‌کردم و از تلفن‌همراه و اینترنت هم استفاده می‌کردم.

از سایت کانون و مجله‌ی آزمون هم استفاده می‌کردی؟

بله. عمده‌ترین کارم در سایت کانون، پاسخ‌دادن به نظرات دانش‌آموزان بود. مصاحبه‌ با رتبه‌های برتر را در مجله‌ی آزمون می‌خواندم و بخش «ادب پارسی» خانم شمیرانی را هم دنبال می‌کردم.

از کتاب‌های کانون هم استفاده می‌کردی؟

بعضی از کتاب‌های سه‌سطحی و آبی را داشتم و استفاده می‌کردم. کتاب تابستان را هم داشتم.

توصیه‌ای به دانش‌آموزان داری؟

در بعضی از آزمون‌ها افت ‌کردم؛ اما هرگز تسلیم نشدم. هر آزمونی که نتیجه‌اش برایم مطلوب نبود، باعث می‌شد تلاشم را برای آزمون بعدی بیشتر کنم. امیدواربودن و تسلیم‌نشدن، ویژگی دانش‌آموزان موفق است. من می‌خواستم الگویی برای دانش‌آموزان شهرم باشم و برای رسیدن به این هدف، تلاش کردم.

گفت‌وگو با حسین آرائی آقایی، رتبه 9 ریاضی منطقه 2 از شیرگاه