نحوه‌ی مطالعه‌ی کتاب درسی

خوب خواندن به معنای مفهومی خواندن، عمقی خواندن، مرور، تست‌زنی و پیدا کردن پاسخ‌ها در متن کتاب درسی است.

نحوه‌ی مطالعه‌ی کتاب درسی

مهم‌ترین منبع برای مطالعه کتاب درسی است. بعضی از دانش‌آموزان چندین‌بار کتاب را می‌خوانند و می‌گویند با اینکه ساعت زیادی را برای یک درس وقت گذاشته‌اند و خط به خط مباحث را حفظ کرده‌اند ولی باز هم برخی مطالب را در جلسه‌ی امتحان اشتباه جواب می‌دهند و گاهی به پاسخ‌های خود شک دارند. گاهی نیز این نکته و سوال را در کتاب ندیده‌اند و فکر می‌کنند این سوال خارج از کتاب درسی بوده، در صورتی‌که تمام سوال‌های کنکور، تیزهوشان و نمونه‌دولتی فقط از کتاب درسی می‌آید.

برای مطالعه‌ی موثر درس‌ها، قبل از تست‌زنی باید کتاب درسی را خوب بخوانید. خوب خواندن به معنای مفهومی خواندن، عمقی خواندن، مرور، تست‌زنی و پیدا کردن پاسخ‌ها در متن کتاب درسی است.

هنگام تست زدن حتما جواب‌ها را در متن کتاب درسی پیدا کنید. خیلی راحت پاسخ‌های تست‌ها را نخوانید، بلکه خود به دنبال پاسخ در کتاب باشید. به یاد داشته باشید چیزی که بدون تلاش به دست می‌آید زود هم از بین می‌رود. بنابراین جواب آماده هم زود از ذهن بیرون می‌رود.

شما با پیدا کردن پاسخ‌ها و نکات تست‌ها در متن کتاب علاوه بر اینکه دوباره متن کتاب را مرور می‌کنید، جواب‌ها نیز خیلی راحت‌تر در ذهنتان باقی می‌ماند و هربار نکته‌ی مهم‌تری را متوجه خواهید شد.

تاکید اصلی در مطالعه‌ی موثر به ویژه در درس‌های مفهومی و یا حفظی، توجه به درست و دقیق خواندن متن کتاب درسی است. شما باید هنگام خواندن دقیق متن کتاب، زیر نکات مهم خط بکشید و افعال و قید‌ها را هایلایت کنید و نکته‌های تکمیلی که در جاهای دیگر خواند‌ه‌اید به حاشیه‌ی کتاب اضافه نمایید. از اینکه کتاب شما کهنه یا کثیف شود نترسید. مطمئن باشید وقتی به صفحه‌های شلوغ و خط کشیده‌ی کتاب مراجعه کنید خیلی زودتر همه‌ی مطالب یادتان می‌آید و در ذهنتان ثبت می‌شود. پس با استفاده از نکات گفته شده، کتاب درسی خود را خوب بخوانید و از خواندن لذت ببرید.

اول از همه یک‌بار متن کتاب درسی را روزنامه‌وار بخوانید تا چکیده‌ی مطلب را متوجه شوید و سپس هنگام خواندن دقیق به این موارد توجه کنید:

1-قیدهای برخی، بعضی، بیشتر، اعظم، همه، بسیاری، اکثر، همیشه، گاهی، استثنا، به جز

2- افعال منفی مثل نمی‌توانند، فعل نمی‌تواند، فعل از نظر معنی ترجیح نمی‌دهند

3- کلمات مشابه

4-اشکال کتاب درسی: کنار شکل‌ها روند و هدف آن شکل را بنویسید.

5-کلمات هم‌معنی

6- حاشیه‌نویسی: نکاتی که از کتاب‌های کمک درسی و جزوه‌های معلم استخراج کرده‌اید در حاشیه‌ی کتاب بنویسید.

7- زیرنویس‌ها: به زیرنویس‌ها توجه کنید و زیر نکات مهم آن خط بکشید و نکته‌های تکمیلی را کنار آن بنویسید.

8-پاسخ به سوال‌های متن کتاب درسی: به سوال‌هایی که در کتاب پرسیده می‌شود در همان کتاب پاسخ دهید.