پاسخ به هفت سؤال متداول درباره‌ی تست زدن (1)

مهم‌‌ترین مهارتی که باید در سال کنکور به آن دست پیدا کنید، تست‌زدن حرفه‌ای است. تعداد تستی که برای هر درس تمرین می‌کنید، با میزان تسلط شما رابطه‌ای مستقیم و قطعی دارد.

پاسخ به هفت سؤال متداول درباره‌ی تست زدن (1)

نسترن اردلان، رتبه‌ی ۳۰۰ تجربی منطقه‌ی‌ ۱ در کنکور ۹۷، دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی البرز

مهم‌‌ترین مهارتی که باید در سال کنکور به آن دست پیدا کنید، تست‌زدن حرفه‌ای است. تعداد تستی که برای هر درس تمرین می‌کنید، با میزان تسلط شما رابطه‌ای مستقیم و قطعی دارد. تست‌زدن بهترین نوع بازیابی است تا هم بدانید تسلط شما در هر مبحث چقدر است و هم متوجه توهم یادگیری خود شوید. در ادامه هفت سؤال آمده است که به آن‌ها پاسخ داده‌ام. شما هم می‌توانید به این سؤالات پاسخ دهید.


۱. چه موقع تست‌زنی را شروع کنم؟

زمان مناسب برای تست‌زنی زمانی است که پس از دو یا سه واحد مطالعه‌ی کامل و جامع و دقیق از هر درس، به تسلط نسبتاً خوبی در آن رسیده باشید. مثلاً روز اول مطالعه‌ی کتاب درسی، روز دوم مطالعه‌ی درس‌نامه، روز سوم دوره و خلاصه‌نویسی و سپس روز چهارم زمان مناسبی برای شروع تست‌زنی است.

توجه: برخی از دانش‌آموزان برای شروع تست‌زنی عجله می‌کنند و زودتر از موعد به سراغ کتاب‌های تست می‌روند. بدیهی است که این کار باعث ازبین‌رفتن کارآمدی تست‌ها می‌شود؛ یعنی تست‌ها به‌اصطلاح می‌سوزند!

نکته: روشی به نام روش بازیابی مختص به دوران جمع‌بندی وجود دارد. در این روش، ابتدا تست می‌زنید و سپس موضوعاتی را که غلط پاسخ داده‌اید، دوره می‌کنید. حواستان باشد که از این روش فقط برای دوران جمع‌بندی استفاده کنید.