کاظم قلم چی:دفتر برنامه ریزی،ابزاری برای خودشناسی وبرنامه ریزی

شما کافی است هر روز فقط یک دقیقه برای تکمیل دفتر برنامه ریزی زمان بگذارید .

کاظم قلم چی:دفتر برنامه ریزی،ابزاری برای خودشناسی وبرنامه ریزی

دفتر برنامه ریزی

ابزار ساده برای خودشناسی و برنامه ریزی

شما کافی است هر روز فقط یک دقیقه برای تکمیل دفتر برنامه ریزی زمان بگذارید . ممکن است در یک روز دو یا سه درس را مطالعه کرده باشید . زمان مطالعه ی هر درس را در خانه ی همان درس بنویسید و سپس ساعت های مطالعه ی هر روز را در پایین ستون همان روز جمع بزنید . در پایان هفته مجموع ساعت های مطالعه ی همان هفته را به دست می آورید . این عدد شاخص اصلیمطالعه ی شماست . شما متوجه می شوید توان زحمت کشی شما چقدر است و در هفته واقعا چند ساعت مطالعه    می کنید . همین آگاهی دقیق شما ، سبب می شود انگیزه تان برای افزایش ساعات مطالعه ی هفتگی یا حفظ آن ، افزایش یابد . وقتی خودتان را می شناسید و از توان زحمت کشی تان آگاه می شوید خود شما تلاش خواهید کرد که بهتر شوید . نیازی نیست که دیگران به شما یاد آوری کنند یا تذکر دهند . وقتی ساعات مطالعه ی هفته را دانستید ، موتور رقابت با خود روشن می شود . هر انسانی دوست دارد که بهتر شود . من و شما هم همین طور هستیم همه ی ما می خواهیم پیشرفت کنیم و بهتر شویم و به آن چه می خواهیم برسیم .وقتی خودتان را همان گونه که هستید می شناسید تغییر آغاز می شود.

 اگر به صفحه ی سمت راست دفتر برنامه ریزی تان توجه کنید می بینید که تمام جدول یعنی همه ی سطرها و ستون ها مربوط به کارهایی است که هر روز انجام داده اید فقط و فقط یک ستون ، مربوط به پیش بینی شما و برنامه ای است که برای خودتان نوشته اید .

در صفحه ی سمت چپ،  وضع کمی متفاوت است . در صفحه ی سمت چپ سه قسمت داریم . در قسمت میانی صفحه ، وضع خودتان را در هفته ی قبل بررسی می کنید و سه نکته ی مثبت و یک نکته ی چالشی برای عملکرد خودتان می نویسید . دقت کنید: نکات مثبت کار خود را ابتدا می نویسید و بیشتر هم می نویسید یعنی به ویژگی های مثبت خود بیشتر توجه می کنید . سپس به سراغ چالش ها وضعف های خود می روید . ضعف های خود را برجسته نکنید با اتکا و تقویت و تمرکز بر نقاط مثبت خودتان خواهید توانست چالش ها و ضعف ها را جبران کنید . پس در صفحه ی سمت چپ هم ، قسمت میانی صفحه مربوط به ارزیابی گذشته و برای تقویت خودآگاهی شماست . اصل اول و اساسی در دفتر برنامه ریزی به روش قلم چی ، نگاه به گذشته است .برای آن که ابتدا خودتان را خوب بشناسید و بدانید توان زحمت کشی و عرضه ی شما واقعا چقدر است . نقاط قوت شما چیست ؟ و با چه چالش هایی مواجه هستید و چه ضعف هایی دارید.

در پایین همین صفحه شما یک تا سه تصمیم راهبردی و مهم برای هفته ی بعد خود می گیرید . ممکن است فقط یک تصمیم بگیرید . اشکالی ندارد هرهفته اگر یک تصمیم هم بگیرید خیلی خوب است . حتی اگر در هر دو هفته هم بتوانید یک تصمیم مهم بگیرید و از هر دوتصمیم تان فقط یکی را هم اجرا کنید می شود ده تصمیم مهم در یک سال تحصیلی . این خیلی خوب است . بعضی ها اصلا تصمیم نمی گیرند شما اگر بتوانید در هر هفته یک تصمیم هم بگیرید و از هر دو تا یکی را هم اجرا کنید کارخیلی مهمی برای شکوفایی و پیشرفت خود انجام داده اید .

قسمت بالای صفحه ی سمت چپ مربوط به برنامه ریزی کوتاه مدت است .منظور از برنامه ی کوتاه مدت این است که هر موقع خواستید درس بخوانید برای سه چهار ساعت آینده تان تصمیم بگیرید و برنامه ریزی کنید . اکثر دانش آموزان می توانند حداقل سه چهار ساعت روی حرف خود بایستند و به قولی که خودشان به خودشان می دهند پای بند باشند . اگر فکر می کنید اراده ی بیشتری دارید برای یک روزتان تصمیم بگیرید و تصمیم ها را در ردیف همان روز بنویسید و اگر فکر می کنید اراده تان خیلی قوی تر است برنامه را برای یک هفته بنویسید .تشخیص با خود شماست . کمی آزمون و خطا کنید می توانید میزان اراده و قدرت شخصیتی خود را کشف کنید و به تدریج اراده تان را بهبود بخشید .

آن چه که در باره ی صفحه ی سمت چپ دفتر برنامه ریزی گفتیم به نظر خیلی ساده و پیش پاافتاده است  اما جالب است بدانید همین کارهای به ظاهر ساده را که در مجموع هفته ای بیش از ده دقیق وقت نمی گیرد اکثر دانش آموزانی که دفتر برنامه ریزی دارند انجام نمی دهند .عظمت زندگی در علم نیست در عمل است . مهم تر از دانستن عمل کردن است .

و اما مهم ترین صفحه ی دفتر برنامه ریزی : صفحه ی 182 مهم ترین صفحه در دفتر برنامه ریزی است . توصیه ی من به پشتیبانان و مشاوران کانون و همه ی دانش آموزان این است که کار مشاوره و برنامه ریزی را از صفحه ی 182دفتر شروع کنید . اگر پنج یا شش هفته صفحه ی 182 را تکمیل کنید ناگهان تصویر دیگری از خودتان را در پیش روی خود خواهید دید . یک تصویر بزرگ مانند این است که سوار هلی کوپتر شده اید و از بالا منظره ای را تماشا می کنید . صفحه ی 182 دفتر برنامه ریزی دریک نگاه وضعیت مطالعه ی شما را هم به صورت کلی و در مجموع و هم به صورت درس به درس به شما نشان می دهد . شما متوجه می شوید در کدام درس ها به صورت متعادل مطالعه کرده اید و در کدام درس ها به صورت نوسانی و زیگزاگی .آیا درمطالعه ی درس هایی که دوست داشته اید افراط کرده اید ؟ آیا به بعضی درس ها بی توجهی یا کم توجهی داشته اید ؟ آیا در درس هایی که در آزمون ها نمره ی خوبی نگرفته اید ساعت های مطالعه ی کمی داشته اید ؟ ممکن است بپرسید که ما همه ی این اطلاعات را در هر هفته نوشته ایم پس چرا صفحه ی 182 این همه اهمیت دارد . پاسخ این است وقتی روی اطلاعات یک هفته متمرکز می شوید گرایش ها ( ترندها) را کشف نمی کنید .وقتی به چندین هفته ی متوالی در کنار هم توجه می کنید .سوگیری ها و قسمت های کم رنگ و پررنگ کارتان آشکار می شود .قسمت های سیاه و سفید هم مشخص می شوند . شما ابزار مهمی برای برنامه ریزی به دست می آورید. صفحه ی 182 دفتر برنامه ریزی علاوه بر این که سبب ایجاد انگیزه برای افزایش کمی مطالعه می شود .کمک موثری هم به کیفیت مطالعه ی شما می کند . صفحه ی 182 سبب می شود شما به تعادل ها و عدم تعادل هایتان نیز توجه کنید و متناسب با نیازهای خود و متناسب با نیازهایی که دارید ساعت های مطالعه ی خود را تنظیم و متعادل کنید . تعادل یکی از عناصر کیفیت مطالعه ی شماست . اگر می خواهید علاوه بر کمیت ، کیفیت مطالعه ی خود را هم بهتر کنید به تعادل های مطالعاتی خود فکر کنید .زمان مطالعه ی درس های عمومی و اختصاصی ، زمان مطالعه برای هر یک از درس ها را متناسب با وضع درسی و نیازها و اهدافی که دارید متعادل کنید .

شما علاوه بر این که باید در درس های مختلف تعادل ایجاد کنید . در زمینه های دیگر هم باید تعادل داشته باشید . تعادل در زمان تست و زمان درس خواندن ، تعادل در زمان کلاس و زمان مطالعه ی خودتان ، تعادل در برنامه ی مطالعاتی هفته ی اول و دوم و نوع درس هایی که می خوانید ، تعادل در درس های سال دوازدهم و درس های پایه ، تعادل در زمان درس خواندن و تفریح ، تعادل در دنیای واقعی و فضای مجازی ، تعادل در درس و تفریح و ...

به یک نکته ی مهم توجه کنید : تعادل های زندگی یک ورزشکار با یک هنرمند و یک دانشمند متفاوت است . هر متخصصی متناسب با شرایط شغلی و تخصص خود تعادل های متفاوتی دارد . دانش آموزی که ایده ال ها و آرمان های بزرگ دارد تعادل هایی که دارد با دانش آموزان دیگر متفاوت است . تعادل های زندگی و مطالعه ی شما هم متناسب با اهداف و آرزوهایی که دارید و متناسب با نقاط قوت و نیازهای شما با یک دیگر متفاوت است . همان طور که هدف های زندگی هر شخص با دیگری فرق دارد و روش های مطالعه ی هر درس شما با دیگری تفاوت دارد تعادل های مطالعاتی شما هم با یک دیگر متفاوت است . دفتر برنامه ریزی و صفحه ی 182 دفتر به شما کمک می کند تا اولا زمان مطالعه ی خود را افزایش دهید و ثانیا به تعادل های مطالعاتی مطلوب برسید . دفتر برنامه ریزی یک ابزار ساده و بسیار موثر است برای آن که خود را به درستی و همان گونه که هستید بشناسید و سپس برنامه ریزی کنید و هر بار برنامه ریزی تان را بهتر و بهتر کنید . هر دانش آموزی در کانون دو نوع برنامه دارد : برنامه ی راهبردی آزمون ها و دفتر برنامه ریزی . از این دو ابزار پیوسته و درست استفاده کنید .


کاظم قلم چی

22 شهریور 98

فایل های ضمیمه

دفتر برنامه ریزی، ابزار ساده برای خودشناسی و برنامه ریزی (قسمت اول - 30 دقیقه)
دفتر برنامه ریزی، ابزار ساده برای خودشناسی و برنامه ریزی (قسمت دوم - 30 دقیقه)
دفتر برنامه ریزی، ابزار ساده برای خودشناسی و برنامه ریزی (قسمت سوم - 22 دقیقه)