سرطان‌های شایع در نوزادان

دکتر فرانوش با اشاره به اینکه سرطان‌های نوزادان از دوران جنینی همراه آنان است، گفت: انواع تومورهای شکمی، کلیوی، کبدی و مغزی از جمله این سرطان‌های شایع به شمار می‌رود و بر اساس تحقیقات اختلال ژنتیکی عم

سرطان‌های شایع در نوزادان

دکتر فرانوش با اشاره به اينكه سرطان‌هاي نوزادان از دوران جنيني همراه آنان است، گفت: انواع تومورهاي شكمي، كليوي، كبدي و مغزي از جمله اين سرطان‌هاي شايع به شمار مي‌رود و بر اساس تحقيقات اختلال ژنتيكي عمده دليل اين مشكلات در نوزادان است.

دكتر محمد فرانوش اظهار كرد: نوزادي از دوره بلافاصله پس از تولد تا ۲۸ روزگي اطلاق مي شود.وي با اشاره به اينكه مشكلات هماتولوژي در نوزادان با تظاهرات خوني نشان داده مي شود، افزود: مهم ترين بيماري خوني در نوزادي زردي است كه در برخي از نوزادان با منشأ ايمني و به دليل بيماري خوني ايجاد مي‌شود. اين مساله نياز به درمان‌هاي خاص و در برخي موارد تعويض خون نوزاد يا تجويز داروي اختصاصي دارد.

او  ادامه داد: كمبود پلاكت از ديگر موارد مورد بحث در اين كنگره بوده و به طور كلي به دو علت مادزادي و كمبود پلاكت مادر ايجاد مي‌شود. همچنين تزريق خون، پلاكت يا پلاسما به نوزاد و دلايل اين موضوع و معيارهاي تزريق نيز در كنگره مورد بحث قرار مي‌گيرد.

فرانوش به موضوع لخته شدن غير طبيعي خون يا ترومبوز در نوزادان اشاره كرد و بيان داشت: اين مسئله دلايل مختلفي مي‌تواند داشته باشد و در برخي موارد كاتاترها (لوله و شيلنگ‌هايي كه در بدن نوزاد مثلا در ناف، رگ‌هاي بزرگ و ران نوزاد تعبيه مي‌شود)، در صورتي كه مراقبت صحيح نشود مي‌تواند سبب تروبوز در بدن شود.

وي افزود: ترومبوز دلايل مادرزادي نيز مي‌تواند داشته باشد همچنين عفونت‌هاي خوني و مغزي از ديگر دلايل ترومبوز به شمار مي‌رود.

 وی افزود: سرطان‌هاي نوزادان اغلب از دوران جنيني همراه آن بوده و انواع تومورهاي شكمي، كليوي، كبد و مغز از جمله اين سرطان‌ها در نوزادان به شمار مي‌رود و به طور كلي تحقيقات نشان داده كه اختلال ژنتيكي عمده دليل ايجاد تومورهاي مختلف در نوزادان است.

فرانوش عنوان كرد: بيماري‌هاي متابوليكي مادرزادي، برخي نقايص اختلال گلبول سفيد و نقايص اختلال در ايمني مادرزادي در صورتي كه بموقع تشخيص داده نشود ممكن است منجر به مرگ نوزاد شود كه در اين بيماري‌ها مي توان با پيوند مغز استخوان به بيمار كمك كرد.

منبع :