چین برای پایش آب و هوای قطبی ماهواره ارسال می‌کند

چین ماه سپتامبر یک ماهواره سنجش از راه دور را برای پایش اوضاع اقلیمی و محیط زیست قطبی در مدار زمین قرار می‌دهد.

چین برای پایش آب و هوای قطبی ماهواره ارسال می‌کند
چین یک ماهواره سنجش از راه دور را برای پایش اوضاع اقلیمی و محیط زیست قطبی در مدار زمین قرار می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری شین‌هوا، این ماهواره ۱۰ کیلوگرمی Ice Pathfinder نام دارد و مجهز به دوربین‌هایی با وضوح بالا است که می‌تواند طی پنج روز به پوشش کامل قطب جنوب و قطب شمال دست یابد و نظارت بر توده‌های یخ دریایی و پدیده یخ‌زایی را تقویت می‌کند.

بعلاوه این ماهواره دارای یک سیستم شناسایی خودکار برای کشتی‌هاست تا بتوانند در بخش‌ها و یا کل مناطق قطبی تردد کنند.

این میکروماهواره ابتکار محققان دانشگاه Beijing Normal است و توسط شرکت Shenzhen Aerospace Dongfanghong Development ساخته شده است. این ماهواره توسط شرکت دانشگاهی چین برای  تحقیقات قطبی اداره خواهد شد.

این ماهواره که طول عمری یک ساله دارد، قابلیت چین را برای سنجش از راه دور اوضاع اقلیمی قطبی تقویت می‌کند. داده‌های این ماهواره برای مطالعه تغییرات اوضاع اقلیمی جهان و ابداع مسیرهای کشتی رانی در قطب شمال مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در گذشته دانشمندان چینی مطالعات قطبی را عمدتا بر اساس داده‌های جمع‌آوری شده توسط کشتی‌ها و ایستگاه های تحقیقاتی انجام می‌دادند. استفاده از فناوری ماهواره‌ای سنجش از راه دور، آن‌ها را قادر می‌سازد تا تصاویر و داده‌های مناطق دشوار را رصد کنند و اطلاعات تازهای به دست آورند.

این ماهواره وابستگی چین را به سایر کشورها برای این فناوری کاهش می‌دهد.

Ice Pathfinder اولین عضو از مجموعه ۲۴ ماهواره‌ای است که اوضاع اقلیمی قطبی را برای کشور چین کنترل می‌کنند. این ماهواره ها به گونه ای طراحی شده‌اند که بصورت دائم و مستمر آب و هوای قطبی را کنترل کنند.

این ماهواره‌ها همچنین ناحیه‌های عرض جغرافیایی میانه یا پایین را رصد می‌کنند و در تحقیقات فلات Qinghai-Tibet Plateau در آینده نقش اساسی دارند.

منبع :