محققان امیرکبیر ربات‌هایی برای پاکسازی مقره‌های برق ساختند

محققان آزمایشگاه تحقیقاتی کنترل صنعتی و بهینه‌سازی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی بازوی رباتی برای پاکسازی مقره‌های برق شدند که با کاهش زمان خاموشی قادر است به صورت خودکار اقد

محققان امیرکبیر ربات‌هایی برای پاکسازی مقره‌های برق ساختند
محققان آزمایشگاه تحقیقاتی کنترل صنعتی و بهینه‌سازی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به طراحی بازوی رباتی برای پاکسازی مقره‌های برق شدند که با کاهش زمان خاموشی قادر است به صورت خودکار اقدام به رفع آلودگی‌های مقره‌ها کنند.

امیرابوالفضل صورتگر عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر گفت: در سال‌های اخیر آلودگی مقره‌های خطوط انتقال برق فشار قوی(مقزه یا گیره چینی پایه عایقی است که برای اتصال کابل‌های برق با برج انتقال برق بکار می‌رود) به معضل مهمی در شبکه انتقال برق کشور تبدیل شده است.

وی افزود: چراکه آلودگی‌ موجب رسانایی مقره‌ها در شرایط خاص می‌شود و موجب اتصال کوتاه و قطع برق در خطوط انتقال فشار قوی می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: قطع برق گسترده در استان خوزستان دربهمن ۱۳۹۵ نمونه‌ای از این معضل است. آلودگی مقره‌های این استان به دلیل آلودگی‌های جوی منطقه به ویژه در استان‌های غربی و جنوبی کشور بوده است و این امر مشکلات فراوانی برای مردم و صدمات مالی فراوانی را در پی داشت.

صورتگر اظهارداشت: به منظور کاهش چالش‌های کشور در این زمینه در  آزمایشگاه تحقیقاتی کنترل صنعتی و بهینه سازی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیر کبیر، به عنوان قطب علمی کنترل و رباتیک کشور، اقدام به طراحی، ساخت و تست بازوی ربات تمیزکار برای پاکسازی مقره‌های خطوط انتقال و فوق توزیع برق کردیم.
وی یادآور شد: بازوی ربات ساخته شده قادر است به صورت خودکار اقدام به پاکسازی مقره‌ها کند.

عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق دانشگاه صنعتی امیرکبیر خاطرنشان کرد: کاهش زمان خاموشی خطوط جهت پاکسازی به دلیل افزایش سرعت پاکسازی مقره‌ها و افزایش قابل ملاحظه کیفیت و دقت پاکسازی (پاکسازی ۳۶۰ درجه‌ای سطوح فوقانی و تحتانی مقره) ازجمله مزایای سامانه ساخته شده در مقایسه با سایر روش‌ها ی مرسوم مانند استفاده از واتر جت توسط هلیوکوپتر یا توسط بالابرهای ویژه و پاکسازی دستی توسط تیم عملیاتی کارگری – تکنسین است. کاهش قابل توجه هزینه‌ها در طولانی مدت را از دیگر مزایای این دستاورد علمی است.

صورتگر ادامه داد: همچنین ربات ساخته شده به صورت خودکار است و نیاز به سرویس‌های ماشین آلات دیگر و نیروی انسانی فنی بسیار کاهش می‌یابد.

مزایای عملیاتی ربات دانشگاه امیرکبیر
این محقق، قابلیت پاکسازی بدون استفاده از مایع هادی، پاکسازی با کیفیت سطوح فوقانی و تحتانی بشقاب مقره، حرکت اتوماتیک در طول زنجیر مقره، قابلیت کاربرد در هر طول زنجیر مقره، قابلیت ارزیابی پاکسازی، عدم نیاز به باز کردن زنجیر مقره برای پاکسازی و نصب مجدد و امکان استفاده در هر شرایط آب و هوایی اعم از دمای بالا (تا حدود ۶۰ درجه سانتی‌گراد) و یا سرما (تا حدود منهای ۴۰ درجه سانتی‌گراد) و شرایط رطوبت بالا و شرجی و شرایط جوی بد را از دیگر مزایای این ربات نام برد.

صورتگر با تاکید بر اینکه این ربات کاربردی برای کاهش خطرات جانی برای تکنسین‌ها و کارگران خط انتقال ندارد، یادآور شد: تاکنون حمایت‌هایی از طریق شرکت برق منطقه‌ای غرب و دانشگاه صنعتی امیر کبیر ارائه شده است ولی با توجه به اینکه مشکل آلودگی مقره‌ها ادامه دارد و هر لحظه احتمال قطعی برق گسترده در مناطق غربی و جنوبی کشور به دلیل آلودگی‌های مقره وجود دارد، حمایت در راستای  ایجاد خط تولید ربات پاکسازی مقره ضروری به نظر می‌رسد.

وی با بیان اینکه در این آزمایشگاه تاکنون اقداماتی در راستای رفع مشکلات فنی در صنایع کشور اجرایی شده است، افزود: برخی تجهیزات ساخت این آزمایشگاه در حال حاضر در صنایع نفت و پتروشیمی کشور با موفقیت نصب و در حال بهره برداری است.

عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر یادآور شد:با همکاری اساتید، دانشجویان و فارغ التحصیلان در این آزمایشگاه تاکنون در حدود ۱۵ طرح اجرایی و در حدود ۱۱۰ مقاله علمی تحقیقاتی و پنج اختراع تولید شده است.

منبع :