گفت‌وگو با هومر ولی‌زاده، دوازدهم ریاضی (11 سال کانونی)

من هومر ولی‌زاده هستم و از دوم دبستان به کانون آمدم و یازده سال در آزمون‌های کانون شرکت کردم. از سال پنجم هم بورسیه‌ی کانون شدم.

گفت‌وگو با هومر ولی‌زاده، دوازدهم ریاضی (11 سال کانونی)

گفت‌وگو با هومر ولی‌زاده از ساوه

از دوم دبستان تا دوازدهم ریاضی

آزمون‌ها بخشی از زندگی‌ام شده است


هومر ولی‌زاده در یک نگاه

شهر: ساوه (استان مرکزی)

مدرسه: علامه ‌حلی

سال‌های حضور در کانون: از دوم دبستان تا دوازدهم ریاضی به‌مدت ۱۱ سال

میانگین‌تراز یازدهم: ۷۰۸۰

تحصیلات و شغل مادر: کارشناسی مدیریت، بازنشسته‌ی دانشگاه

گفت‌وگو با هومر ولی‌زاده، دوازدهم ریاضی (11 سال کانونی)


لطفاً خودت را معرفی کن.

من هومر ولی‌زاده هستم و از دوم دبستان به کانون آمدم و یازده سال در آزمون‌های کانون شرکت کردم. از سال پنجم هم بورسیه‌ی کانون شدم. مادرم می‌خواست در مدارس برتر درس بخوانم و این اتفاق هم افتاد. در مقطع راهنمایی هم در آزمون تیزهوشان قبول شدم و هم نمونه‌دولتی؛ اما به دلایلی، به مدرسه‌ی نمونه‌دولتی رفتم. سال نهم دوباره در هر دو آزمون قبول شدم و دبیرستان علامه حلی را انتخاب کردم.

یازده سال است که کانونی هستی. خسته‌ نشدی؟

آزمون‌های بخشی از زندگی‌ام شده است.

وقتی در آزمون مدارس برتر قبول شدی، چه شد که باز هم شرکت در آزمون‌ها را ادامه دادی؟

وقتی وارد مدرسه‌ی نمونه‌دولتی شدم، کار تازه شروع شده بود. در دبیرستان هم به همین صورت بود و از همان ابتدا فضای کنکوری‌خواندن بین بچه‌ها وجود داشت. مجله‌های آزمون را که می‌خواندم متوجه می‌شدم رتبه‌های برتر معمولاً از دوم دبیرستان به کانون آمده‌‌اند.

در این سال‌ها دستاوردت از کانون چه بوده‌ است؟

تحلیل‌کردن سؤالات را یاد گرفته‌ام و به ویژگی‌ آموزشی‌ام تبدیل شده است. در واقع، تا زمانی که خودم برای سؤال فکر نمی‌کنم، آن را خوب یاد نمی‌گیرم. تحلیل‌ آزمون دست‌کمی از خود آزمون ندارد. وقتی به نکته‌ای از آزمون برمی‌خورم، خوش‌حال می‌شوم.

تحلیل آزمون را چگونه انجام می‌دهی؟

معمولاً بعد از آزمون، اختصاصی‌ها را تحلیل می‌کنم و از درسی شروع می‌کنم که به آن علاقه دارم. اول از ریاضی شروع می‌کنم. اول سؤالاتی را که شک دارم، بررسی و حل می‌کنم. در درس ریاضی درست‌ها را هم دوباره حل می‌کنم. در درس‌های دیگر اگر وقت کنم، همه را دوباره حل می‌کنم. اولویتم اشتباهاتم است. تحلیل عمومی‌ها را هم بیشتر در زنگ‌تفریح مدرسه یا در وقت‌های مرده انجام می‌دهم.

علاقه‌ات به ریاضی از چه زمانی شکل گرفت؟

در شهر ساوه آزمونی به‌نام هوش خلاق برگزار می‌شود. در آن آزمون شرکت کردم؛ اما رتبه نیاوردم. امسال در مرحله‌ی اول قبول شدم و در مرحله‌ی دوم هم رتبه‌ی اول شدم. در واقع، حدود دو سال است که به ریاضی علاقه‌مند شده‌ام. شاید دلیل آن معلمم، آقای مصطفی کرمی، باشد. روش‌های خاصی درباره‌ی حل مسئله داشتند که باعث شد کم‌کم اشتیاقم بیشتر شود. دیگر دوست داشتم سؤالات سخت را هم حل کنم. معمولاً وقتی می‌توانم از پس سؤالات سخت بربیایم به آن درس علاقه‌مند می‌شوم.

الان که در تابستان سال دوازدهم هستی، ریاضی را با چه روشی می‌خوانی؟

سال گذشته که تازه به ریاضی علاقه‌مند شده بودم، خیلی این درس را می‌خواندم. حتی از درس‌های دیگر کم می‌گذاشتم تا ریاضی بخوانم و روزهای بعد جبران می‌کردم. حسابان دوازدهم را هم پیش‌خوانی کردم و الان فقط دارم بازیابی می‌کنم. در این یک سال و خرده‌ای، روزی نیست ۱۰ سؤال ریاضی حل نکرده باشم.

درسی بوده که در آن ضعیف باشی اما خودت را قوی کرده باشی؟

در شیمی ضعیف بودم و دلیل آن، ناآشنایی با تیپ سؤالات بود. به متن کتاب هم اهمیت نمی‌دادم؛ در حالی ‌که خیلی مهم بود. وقتی دیدم در این درس ضعیف هستم، برای کتاب درسی وقت بیشتری گذاشتم. سال گذشته نمره‌ام حدود ۴۰ بود و امسال به ۸۰ رسیدم و حتی نمره‌ی ۱۰۰ داشتم.

برای درس‌هایت از چه منابعی استفاده می‌کنی؟

برای یازدهم شش منبع فقط برای ریاضی داشتم. البته بعضی را نتوانستم تمام کنم. دو کتاب، منبع اصلی‌ام بود و با آن‌ها تست آموزشی کار می‌کردم. از چهار کتاب دیگر، تست‌ زمان‌دار می‌زدم. برای شیمی هم منبع اصلی‌ام شیمی است و برای آن هم یک کتاب برای تست‌زنی دارم. کتاب‌های آبی و سه‌سطحی را برای همه‌ی درس‌ها دارم و به‌صورت زمان‌دار تست می‌زنم. فکر می‌کنم امسال، کتاب‌های پیمانه‌ای خیلی به دردم بخورد و به تداوم من در تست‌زدن کمک می‌کند.

گفت‌وگو با هومر ولی‌زاده، دوازدهم ریاضی (11 سال کانونی)


از خانواده‌ات هم می‌گویی؟

مادرم کارشناسی‌مدیریت دارد و الان بازنشسته‌ی دانشگاه است. مادرم در تمام این سال‌ها حمایت همه‌جانبه از من داشته است. مادرم تأکید داشت که رشته‌ی تجربی را انتخاب کنم؛ اما یکی از معاونان مقطع راهنمایی به من گفت اگر رشته‌ی ریاضی را انتخاب کنم، می‌توانم رتبه‌ی دورقمی هم کسب کنم. در رشته‌ی ریاضی از هیچ درسی بدم نمی‌آمد و از همان زمان تصمیم گرفتم، ریاضی را انتخاب کنم. البته همیشه درس‌های محاسباتی را بیشتر از زیست دوست داشتم.

معمولاً دانش‌آموزان ریاضی درس‌های عمومی را زیاد جدی نمی‌گیرند. تو هم همین‌طور هستی؟

تا سال گذشته من هم به عمومی‌ها اهمیت نمی‌دادم؛ اما می‌دانم که رتبه‌های برتر در عمومی‌ها هم تعادل دارند. از عید به بعد عمومی‌ها را هم جدی گرفتم و برایشان برنامه‌ دارم.

در عمومی‌ها به‌ترتیب در چه درس‌هایی قوی هستی؟

دین‌وزندگی را، هم از همه بیشتر دوست دارم و هم قوی‌ترم. دین‌وزندگی را تحلیلی و جزئی می‌خوانم. اگر برای درس‌ها ترتیب قائل شوم، اول دین‌وزندگی و بعد زبان و ادبیات و در آخر عربی است.

برای تقویت درس ادبیات فکری کرده‌ای؟

به‌نظرم، از آزمون‌های تابستان، ادبیات نقطه‌قوتم خواهد شد. روشم را تغییر داده‌ام و دارم مبحثی می‌خوانم و فکر می‌کنم تأثیر خوبی داشته باشد. در آزمون‌های خانگی که تأثیر داشته است.

فکر می‌کنی در کنکور امسال، چه کسی در ریاضی رتبه‌ی ۱ می‌شود؟ (این مصاحبه قبل از کنکور انجام شده بود.)

به‌نظرم، آقای سخایی‌راد رتبه‌ی ۱ می‌شود.

در کلاس تقویتی هم شرکت می‌کنی؟

به کلاس شیمی می‌روم.

ساعت مطالعه‌ات برای امسال چقدر است؟

سال گذشته، ساعت مطالعه‌ام هفته‌ای ۳۳ ساعت بود؛ اما امسال با ۴۰ ساعت در هفته شروع کرده‌ام.

گفت‌وگو با هومر ولی‌زاده، دوازدهم ریاضی (11 سال کانونی)