قهرمان پیشرفت: یگانه خوش‌‌سخن؛ از رتبه‌ی 11400 تا رتبه‌ی 260

همیشه فکر می‌کردم کسی که در آزمون‌های کانون تراز 7000 دارد، از اول همین تراز را داشته است و فکر نمی‌کردم بتوانم تراز 5000 را به 7000 برسانم.

قهرمان پیشرفت: یگانه خوش‌‌سخن؛ از رتبه‌ی 11400 تا رتبه‌ی 260

گفت‌وگو با یگانه خوش‌سخن از قم

از رتبه‌ی ۱۱۴۰۰ سال ۹۶ تا رتبه‌ی ۲۶۰ سال ۹۷یگانه ‌خوش‌سخن در یک نگاه

شهر: قم

سال‌های حضور در کانون: چهارم دبیرستان و یک سال فارغ‌التحصیل به‌مدت ۲ سال

رتبه‌ی قبولی سال ۹۶: رتبه‌ی ۱۱۴۰۰ تجربی

رتبه‌ی قبولی سال ۹۷: رتبه‌ی ۲۶۰ تجربی

رشته‌ی قبولی: دندان‌پزشکی دانشگاه علوم‌پزشکی قم

شغل پدر: آزاد

شغل مادر: خانه‌دار


این سفر پرفراز و نشیب را چگونه طی کردی؟

سال ۹۶ که برای اولین بار می‌خواستم کنکور بدهم، به قبولی فکر می‌کردم. به کلاس‌های تقویتی می‌رفتم و از تابستان خودم را برای سال کنکور آماده کردم. معدل بالا و نمره‌ی ۲۰ همیشه هدفم بود و این موضوع باعث شد نتوانم برنامه‌ی مدرسه را با آزمون‌های کانون هماهنگ کنم. شرکت در کلاس‌های بیرون و هم‌زمان رفتن به مدرسه و آزمون‌دادن در کانون من را گیج کرده بود و ترجیحم این بود که در امتحانات مدرسه بهترین نمره‌ را بگیرم. به دنبال آن بودم که معلمانم را راضی کنم و توجه کمی به آزمون‌ها و برنامه‌ی راهبردی داشتم. سال اول نتوانستم این کارها را هم‌زمان مدیریت کنم و وقتی به عید رسیدم، متوجه شدم از آزمون‌ها خیلی عقب افتاده‌ام. در آزمون‌ها بیشتر برای رفع تکلیف شرکت می‌کردم و خبری از تحلیل آزمون نبود. ترازهایم در حدود ۵۸۰۰ بود و فهمیده بودم که با این تراز به هدفی که در ذهن دارم، نمی‌رسم. خانواده‌ام خیلی امیدوار بود و فکر می‌کرد همان سال اول موفق می‌شوم. این دلگرمی‌ هم باعث شد که آزمون‌دادن را ادامه دهم و احساس منفی خودم را به آن‌ها القا نکنم. در آزمون‌های جامع خرداد هم ترازم همین حدود بود و خوب نبودم. از همان زمان به فکر سال بعد بودم؛ اما باعث نشد درس‌خواندن را کنار بگذارم. می‌دانستم هرچه بخوانم بعداً به دردم می‌خورد. مجله‌ها را خیلی پیگیری می‌کردم. مصاحبه‌ای که با آقای فرجی کرده بودید، خیلی به من انگیزه داد و کمکم کرد.

نتیجه‌ی کنکور مطابق انتظارت بود؟

بله؛ نتیجه‌ای که در کنکور گرفتم، به نتیجه‌ی آزمون‌هایم در کانون نزدیک بود.

چگونه خانواده‌ات را قانع کردی که دوباره برای کنکور بخوانی؟ چه شد که قبول کردند دوباره در آزمون‌های کانون شرکت کنی؟

همیشه فکر می‌کردم کسی که در آزمون‌های کانون تراز ۷۰۰۰ دارد، از اول همین تراز را داشته است و فکر نمی‌کردم بتوانم تراز ۵۰۰۰ را به ۷۰۰۰ برسانم و همیشه این نقص را از آزمون‌های کانون می‌دانستم و فکر می‌کردم سؤالات کانون استاندارد نیست. از شهریورماه که درس‌خواندن را دوباره شروع کردم، از آزمون‌های سال‌ قبل کانون استفاده کردم و متوجه شدم که می‌توانم به سؤالات پاسخ بدهم. این باعث شد که متوجه شوم سؤالات کانون مشکلی ندارد. مشکل از من بود که درست نخوانده بودم. مهرماه با تراز ۶۷۰۰ شروع کردم و به من ثابت شد که جهش تراز در آزمون‌ها امکان‌پذیر است. آزمون بعدی به تراز ۷۰۰۰ رسیدم و چنان انگیزه گرفتم که تا آخر سال آن را حفظ کردم. آخرین آزمون جامع کانون به تراز ۷۳۰۰ رسیدم. در کنکور هم به نتیجه‌ی خوبی رسیدم.

سال دوم چه تغییراتی در برنامه‌ات دادی؟

سعی کردم همه‌چیز را آماده کنم و بعد با اطمینان شروع کنم. تعیین کردم که در چه بازه‌هایی از سال باید چه‌کار کنم. مثلاً تعیین کرده بودم که در پاییز ساعت مطالعه‌ام ۹ ساعت باشد و همین کافی است. فشار بیش از حد به خودم نیاوردم. کم‌کاری هم نکردم. ماه آخر، ساعت مطالعه‌ام را به ۱۳ ساعت رساندم. تکرار مباحث کمی اذیتم می‌کرد؛ اما به برنامه‌ام پایبند بودم و سعی می‌کردم تنوع ایجاد کنم. یکی از منابعی که برای تست‌زدن تعیین کرده بودم، آزمون‌های سال گذشته‌ی کانون بود. این آزمون‌ها در طول دو هفته‌ی بین آزمون‌ها خیلی به من کمک کرد و برای تنوع مطالعه‌ام مؤثر بود.

فکر می‌کنی کانون چه سهمی در موفقیت تو داشته است؟

به آزمون‌ها و برنامه‌ی کانون اعتماد کامل دارم و اگر کسی از من مشورت بخواهد، به او می‌گویم کانون را انتخاب کند. سؤالات آزمون‌ها فکرشده است و برنامه‌ی راهبردی کانون، اساس و الگوی برنامه‌‌ی مؤسسات دیگر قرار گرفته است. برنامه‌ای است که مسیر را شفاف و دقیق نشان می‌دهد و بازه‌های مختلف را پوشش می‌دهد. اگر سال اول نتیجه نگرفتم، تقصیر خودم بود، نه آزمون‌ها.

سایت کانون را چگونه ارزیابی می‌کنی؟

از کارنامه‌های کانون، به‌ویژه در بازه‌های جمع‌بندی، استفاده کردم. کارنامه‌ی مبحثی و کارنامه‌ی ۵‌نوع‌درس در برنامه‌ریزی به من کمک می‌کرد.

از کتاب‌های کانون هم استفاده می‌کردی؟

بیشتر از کتاب‌های سه‌سطحی استفاده کردم.

قهرمان پیشرفت: یگانه خوش‌‌سخن؛ از رتبه‌ی 11400 تا رتبه‌ی 260


درسی بود که همیشه نگرانش باشی؟

هیچ‌وقت به کلاس زبان نرفتم و همیشه در این درس ضعف داشتم. سال اول هم نمره‌ام حدود ۳۰ شد. برای سال دوم تصمیم گرفتم همه‌ی درس‌ها را به سطح خوبی برسانم. از همان مهرماه هرشب یک ریدینگ کار کردم و یک‌شب‌درمیان کلوزتست حل کردم. این کار را تا یک هفته مانده به کنکور انجام دادم و نمره‌ام در کنکور ۷۳ شد. در آزمون‌های کانون هم همین نمره را می‌گرفتم. فهمیدم که هر درس روش خودش را نیاز دارد و بدون رفتن به کلاس زبان هم می‌توان در این درس نتیجه‌ی خوبی گرفت. در آزمون‌های کانون در عمومی‌ها قوی بودم و درصد عمومی‌ها خیلی به من کمک کرد.

در اختصاصی‌ها چه درسی پیشرفت چشمگیر داشت؟

در ریاضی و فیزیک قوی نبودم و می‌دانستم که زیاد نمی‌توانم آن‌ها را تغییر دهم. وقت آن را برای زیست و شیمی گذاشتم. روشم را کتاب‌محور کردم و منبع اصلی‌ام کتاب درسی شده بود. کتاب درسی را خیلی دقیق می‌خواندم. مثلاً برای خواندن یک پاراگراف از درس زیست، به هر کلمه و جمله‌اش توجه می‌کردم و جملات را تغییر می‌دادم و بررسی می‌کردم که در حالت‌های گوناگون چه اتفاقی می‌افتد. با این کار نکته‌ها را یاد می‌گرفتم. زمان‌بر بود؛ ولی در ذهنم تثبیت می‌شد. در آزمون‌های کانون هم نتیجه‌ی این روش را دیدم و ادامه دادم. وقتی تست می‌زدم تمام گزینه‌ها را بررسی می‌کردم و از نکات آن‌ها سؤال طرح می‌کردم. در کنکور ۹۷ نمره‌ام در زیست از ۵۰ به ۸۰ رسید. البته این پیشرفت یک‌شبه نبود و در طول آزمون‌های کانون کم‌کم رشد کردم. قبل از شروع درس‌خواندن، فقط دو هفته بررسی کردم که بهترین روش برای هر درس چیست و به‌نوعی از قبل خودم را آماده کرده بودم. مشاور خاصی نداشتم؛ اما از روش‌های مختلف ایده گرفتم. برای اینکه خسته نشوم، از مطالب انگیزشی استفاده می‌کردم و برای همه‌ی این موارد از قبل فکر کرده بودم.

ریاضی و فیزیک که می‌گویی در آن‌ها قوی نبودی، نگرانت نمی‌کرد؟

من چند بار برای این دو درس تلاش کرده بودم و گاهی هم نمره‌های خوبی می‌آوردم؛ اما خیلی از من زمان می‌گرفت تا به این نقطه برسم. بررسی کردم که اگر عمومی‌ها را قوی کنم تأثیر بیشتری در کنکور خواهد داشت تا اینکه بخواهم همان وقت را برای ریاضی یا فیزیک بگذارم. عربی نقطه‌قوت من بود و اگر آن را از ۷۰ به ۹۰ می‌رساندم، در نتیجه‌ی نهایی‌ام تأثیر بیشتری داشت. در کنکور نمی‌توان در همه‌چیز عالی بود و باید طبق توانمندی‌ها اولویت‌بندی کرد. تصمیم گرفتم ریاضی و فیزیک را در حد متوسط نگه دارم و برای نقاط قوتم وقت بیشتری بگذارم و آن‌ها را تقویت کنم. در واقع، سعی کردم در مدت‌زمان کمتر، نتیجه‌ی بهتری بگیرم.

از خانواده‌ات هم می‌گویی؟

یکی از عوامل اصلی موفقیت من پدر و مادرم هستند. پدرم شغل آزاد دارند و مادرم خانه‌دار هستند. یک خواهر و یک برادر بزرگ‌تر دارم. برادرم انسانی خوانده بود و او هم یک سال پشت کنکور مانده بود و مشوق و راهنمای اصلی من بود. ایشان هم دانشجوی حقوق هستند. خانواده‌ام همیشه حامی‌ام بودند و انتخاب را بر عهده‌ی خودم گذاشتند و به موفقیت من باور داشتند. من هم دوست دارم بتوانم تجربیاتم را با دیگران در میان بگذارم و این باور را به بقیه بدهم که آن‌ها هم می‌توانند تغییر کنند.

چرا رشته‌ی دندان‌پزشکی را انتخاب کردی؟

از بچگی این رشته را دوست داشتم.

قهرمان پیشرفت: یگانه خوش‌‌سخن؛ از رتبه‌ی 11400 تا رتبه‌ی 260