روش مطالعه درس‌های اختصاصی کنکور هنر

وقتی ماجرا به کنکور هنر می‌رسد، دانستن روش مطالعه صحیح و شخصی سازی آن ها، هر داوطلبی را سه هیچ از بقیه جلو می‌اندازد. از موارد تعجب برانگیز هم یکی این است که خیل داوطلبان تا خود کنکور به

روش مطالعه درس‌های اختصاصی کنکور هنر

وقتی ماجرا به کنکور هنر می رسد، دانستن روش مطالعه صحیح و شخصی سازی آن ها، هر داوطلبی را سه هیچ از بقیه جلو می اندازد. از موارد تعجب برانگیز هم یکی این است که خیل داوطلبان تا خود کنکور به روش های دقیقی برای خوانش یکسری از درس ها نمی رسند. تمام این ها من را بر این داشت تا کلکسیونی از روش های مطالعه را برایتان گردآوری کنم. این ها، همه روش های من نیستند و از باقی بچه های گروه تولید آزمون هنر کمک گرفته ام. کلیدی ترین نکته هم این است که قرار نیست دقیقا این روش ها را پیاده کنید؛ البته می توانید از آن ها به همین شکل هم استفاده کنید اما پیشنهاد من این است که سعی کنید آن ها را برای شخص خودتان شخصی سازی کنید. ساعات و عادت‌های مطالعاتی تان را در نظر بگیرید و بر این روش ها اعمال کنید. همیشه گوشه چشمی هم به نقاط ضعف و قوت تان داشته باشید. مخلص کلام این که اگر به روش صحیح مطالعه شخصی خودتان برسید، بهره وری آموزشی تان بالاتر می رود و افزایش تراز می دهید و انرژی میگیرید و بیشتر تلاش می کنید و کنکور هم قبول می شوید. دیگر از این ساده تر نمی شود.

درک عمومی هنر

درک عمومی هنر، از کلیدی ترین درس ها برای تمامی زیرگروه هاست. منابع وسیع و بی پایان و طویل آن هم اکثریت قریب به اتفاق داوطلبان کنکور هنر را حسابی می ترساند.

1/خطای منبع آزاد

اولین اشتباه دانش آموزان در رابطه با این درس مهم –که برای تمامی زیرگروه ها، ضریب تپلی هم دارد- دورانداختن کتاب های درسی و چسبیدن به منابع آزاد است. این کار را نکنید. در واقع برعکس، مطالعه را از کتاب های درسی شروع کنید. حقیقت این است که یکسری از سوالات طرح شده از این درس در کنکور، میانگین پاسخ دهی نزدیک صفر دارند. قرار نیست به آن سوالات پاسخ بدهید. شما باید قادر باشید به تمامی سوالات آسان و متوسط و کمی سخت این درس که 50 تا 60 درصد سوالات را تشکیل می دهد پاسخ دهید. برای این کار باید دایره مطالعاتی تان را تنگ تر کنید تا تمرکز بیشتر باعث یادگیری کامل شود. فراموش نکنید یادگیری ناقص در این درس، یعنی نمره منفی های خیلی زیاد و در نهایت یعنی درصد پاسخگویی نه چندان قابل قبول. پس مطالعه را با کتاب های درسی شروع کنید و در راستای آن مطالب سراغ منابع آزاد از جمله دایره المعارف هنر بروید.

2/خطای حفظ

لازم به توضیح نیست که درک عمومی هنر حجم بسیار بالایی دارد. این نکته هم بدیهی به نظر می‌رسد که تلاش برای حفظ کردن این مطالب، در نیم سال دوم و دوران جمع بندی بلایی به سرتان می آورد که شرح مصیبتش از حوصله این مطلب خارج است. پس حفظ نکنید. تاریخ هنر را مانند یک قصه بیاموزید و نکات را به صورت تصویری به خاطر بسپارید. چند وقتی ست ویژگی های مکاتب نقاشی ایرانی را به صورت تصویری برایکانال تلگرام گروه هنر کانون و اینستاگرام آماده کرده‌ام. این عکس ها خودشان یکی از تکنیک هاییست که می‌توانید برای یادگیری استفاده کنید. راهکار بعدی حاشیه نویسی کتاب و خلاصه نویسی مطالب است. نکاتی را که از منابع آزاد یاد می گیرید را در کنار صفحات کتاب درسی حاشیه نویسی کنید یا در صفحات جداگانه، تمام آن چه آموخته اید را به زبان خودتان یادداشت کنید. این یادداشت ها، در دوران جمع بندی حسابی به کارتان می آیند.


3/خطای یادگیری کاذب

این خطا فقط مربوط به درک عمومی هنر نیست، بلکه مربوط به تمام دروس می شود اما نمود بیشتری در این درس پیدا می کند. شرح ما وقع آن هم چنین است که مثلا کامران(داوطلب کنکور هنر) موضوعی را می خواند اما نه کامل و تکمیل. او حس می کند بر مبحث واقف است و در جلسه آزمون به سوالات مربوط پاسخ می دهد. آن چه که کامران در کارنامه اش مشاهده می کند برایش غیرقابل پیش بینی و عجیب است. او تعداد زیادی پاسخ غلط دارد و به تبع آن، مقدار زیادی از پاسخ های صحیحش را هم با نمره منفی از دست داده است. کامران ناراحت می شود، حق هم دارد. راهکار من برای کامران ها، خوانش محدود اما تکمیل مباحث است. بهتر است به جای 5 مبحث، 3 مبحث را بخوانید اما احاطه کامل بر آن مطالب داشته باشید تا دچار خطای یادگیری کاذب نشوید.

مخلص کلام/ درک عمومی هنر درس بسیار مهمی ست. با توجه به حجم آن، کاملا عادی ست که در دفتر برنامه ریزی تان، وقت بسیار زیادی را مربوط به این درس ببینید. مطالب گسترده در چند دقیقه یاد گرفته نمی‌شوند؛ لازم است تا وقت بیشتری را به یادگیری آن ها اختصاص دهید و از روش های بهتری استفاده کنید. مسئله دیگر، کامل کردن یادگیری و مرور مطالب گذشته است. کارنامه بازیابیچیزی ست که خیلی به دردتان می خورد. حتما به کارنامه بازیابی تان سر بزنید.

درک عمومی ریاضی و فیزیک

این یک قلم، از آن درس هاییست که با کمی تمرین و ممارست می توانید بالای 50 و حتی 60-70 درصد به آن پاسخ دهید. پاسخ‌دهی به این درس یک شاه کلید دارد و آن تست های کنکور و آزمون های آزمایشی است. بعد از آموختن مطالب، سراغ تست های آزمون قلم چی، سنجش و کنکور بروید. اوایل کار اصلا نگران وقت نباشید و فقط سعی کنید سوال را به درستی حل کنید. به مرور دستتان راه می افتد و تیپ های مختلف سوال ها را هم می شناسید. اگر این تمرینات را به همین شکل پیش ببرید بالای 50 درصد به این درس پاسخ خواهید داد.

ترسیم فنی

شاید برایتان عجیب باشد اما 30-40 درصد از سوالات ترسیم فنی کنکور هم پوشانی کامل با درک عمومی ریاضی و فیزیک دارد. هندسه، مبحثی ست که شما با یادگیری آن به دو نشان خواهید زد. مسئله بعدی این است که به غیر از یکسری قسمت های محدود، باقی مباحث ترسیم فنی مهارتی هستند. مجهول یابی و باقی مهارت ها را می توانید با روش کتاب درسی یاد بگیرید و با تکلیف های کتاب «نقشه کشی 1» تمرین کنید. مطالعه ی قسمت نقشه کشی معماری و ابزار و تجهیزات را از کتاب «ترسیم فنی و نقشه کشی» هم فراموش نکنید.

نکته دیگر، کارنامه بازیابی شماست. به هر حال منابع تستی گروه هنر محدودند و کارنامه بازیابی شما نعمتی ست که باید از آن استفاده کنید. در آزمون های جمع بندی، حتما کارنامه بازیابی خود را از سایت کانون دریافت کنید و به همه سوالات پاسخ دهید.

 خلاقیت تصویری و تجسمی

تصویر ببینید! توصیه اول من این است که تا جایی که می توانید هنرمندان و سبک ها را با آثارشان بشناسید. کتاب های درسی و عکس هایشان را به دقت مطالعه کنید و بعد سراغ منابع آزاد بروید. چیز دیگری که می خواهم با شما در میان بگذارم این است که سعی کنید حتماً پاسخ تشریحی تست ها را بخوانید و تصویرخوانی را از آن ها بیاموزید.

خلاقیت نمایشی

با حفظ کردن چند ویژگی از هر فیلمساز، یحتمل به تست های کنکور پاسخ خواهید داد؛ اما غلط! حتما در برنامه درسی تان تماشای فیلم های مهم را بگنجانید. دامون فخاری اخیراً مطلبی نوشته و فیلمسازهای مورد توجه طراحان کنکور را دسته بندی کرده است. می توانید از آن لیست برای انتخاب فیلم ها استفاده کنید.

کتاب سبز خلاقیت نمایشی، منبع قابل اتکا و قابل قبولی ست با این حال توصیه می‌کنم قسمت نمایش در یونانِ کتاب تاریخ تئاتر براکت را هم مطالعه کنید. می توانید از قسمت نمایه این کتاب هم بهره برده و مطالب مربوط به چهره های مهم تر را جمع آوری کنید. ضمناً ویرایش جدید کتاب آبی خلاقیت نمایشی را هم دریابید که الحق والانصاف پر و پیمان است و جواب نیازتان را می دهد.

خلاقیت موسیقی

اول از همه به من بگویید داوطلب زیرگروه 5(موسیقی) هستید یا نه؟ (اگر نمیدانید زیرگروه چیست این را بخوانید) اگر جواب بله است باید به درصد های بالا فکر کنید. فراموش نکنید خلاقیت موسیقی از آن اختصاصی هایی ست که می توان در آن حتی 100 درصد هم پاسخ داد(شاهدِ من کوروش قربانی ست که خلاقیت موسیقی کنکور 96 را صد زد) پس به درصد های کم راضی نباشید. مسئله بعدی این است که باید بدانید بخش عمده خلاقیت موسیقی مهارتی است؛ یعنی یکسری مطالب را باید بدانید و از دل آن ها یکسری مهارت را باید بدست آورید تا بتوانید به سوالات پاسخ دهید. قسمت مربوط به تاریخ موسیقی و فرم شناسی هم که خواندنی ست و منابعش را باید مطالعه کنید. حالا اگر پاسخ تان به سوالم منفی بود، یعنی از داوطلبان زیرگروه های دیگر هستید چه؟ اول از همه، اگر به فکر کنار گذاشتن خلاقیت موسیقی هستید از طرف من ضربه ای به سر خودتان بزنید و این فکر را فراموش کنید. شما می توانید با کسب مهارت های پایه ی موسیقی و با صرف وقت معقولی به 30-40 تا 50-60 درصد سوالات کنکور پاسخ دهید. اگر توصیه من را میخواهید از خیر قسمت های حفظی بگذرید. شروع کنید و به ترتیب نت شناسی و فاصله را یاد بگیرید. دقیق یاد بگیرید. این دو مبحث سنگ بنای باقی مباحث مهم هستند. بعد تر با "گام‌ها" شروع کنید. می توانید از روش هایی که در کتاب سبز خلاقیت موسیقی هست استفاده کنید ولی سعی کنید روش های شخصی خودتان را به وجود بیاورید. بعد به سراغ "انتقال‌های سازی" بروید. کافیست درک جامعی از قضیه بدست بیاورید، آن گاه همه چیز برایتان آسان می شود. این ها را که یاد بگیرید، 40-50 درصد کنکور را دارید. پس موسیقی را کنار نگذارید.

خواص مواد

اگر فکر می کنید لازم است تمام مباحث خواص مواد را بخوانید در جهل مرکب به سر می برید. اول از همه اینکه یحتمل می دانید با پاسخگویی حتی 10-20 درصدِ به این درس صاحب تراز خیلی خوبی خواهید شد و از طرفی هم احتمالاً به گوشتان خورده است که میانگین پاسخگویی به این درس حول و حوش 3 درصد است. راهکار من گزیده و عمیق خوانی به جای وسیع خوانی ست. به جای این که 15 مبحث مختلف را بخوانید، 3 یا 4 مبحث را بطور مستمر بخوانید تا ملکه ذهنتان شود و تا جایی که می توانید از منابع مختلف اطلاعاتتان را درباره آن مباحث تکمیل کنید. با این روش می توانید درصد قابل قبولی  در این درس داشته باشید. درسی که ترازش به خیلی ها برای رتبه شدن کمک کرده است.

متاخره

این ها تنها تعدادی از روش هایی بود که من آزموده بودم. اگر شما هم روش خاصی دارید که حسابی به کمک تان آمده آن را با ما و دیگر داوطلبان در میان بگذارید. قسمت نظرات برای همین به وجود آمده است؛ خبر دارید دیگر؟

و من الله توفیق/علیرضا باستانی دانشجوی سینما دانشگاه هنر تهران رتبه 47 منطقه 1 کنکور 96