نکاتی که برای شرکت در کنکور هنر باید دانست

رشته‌های هنر و منحصرا زبان تنها رشته‌هایی هستند که دانش‌آموزان همه‌ی گروه‌ها با هر مدرک سال دوازدهم (اعم از ریاضی، تجربی، انسانی و هنرستان) و کاردانی و یا فارغ‌التحصیلان پیش‌دانشگاهی(نظام قدیم آ

نکاتی که برای شرکت در کنکور هنر باید دانست

نكاتي كه براي شركت در كنكور هنر بايد دانست:

رشته‌هاي هنر و منحصرا زبان تنها رشته‌هايي هستند كه دانش‌آموزان همه‌ي گروه‌ها با هر مدرك سال دوازدهم (اعم از رياضي، تجربي، انساني و هنرستان) و کاردانی و یا فارغ‌التحصیلان پیش‌دانشگاهی(نظام قدیم آموزشی) مي‌توانند در كنكور هنر شركت كنند. همه ساله تعداد زيادي از دانش‌آموزان نظری به خاطر علاقه‌ي خود به اين رشته در اين كنكور هنر شركت مي‌كنند. خواه در كنار رشته‌ي اصلي خود و خواه به صورت تغيير رشته.

برخلاف تصور عده‌ي زيادي از افراد، كساني كه شركت در كنكور هنر را انتخاب مي‌كنند، كار دشواري را پيش رو خواهند داشت كه علاقه به هنر، اين راه هر چند دشوار را برايشان تسهيل خواهد كرد.

در كنكور هنر دروس عمومي مانند رشته‌هاي نظری است و دروس اختصاصي شامل 7 درس مي‌باشد.

1- درك عمومي هنر  2- درك عمومي رياضي و فيزيك  3- ترسيم فني  4- خلاقيت تصويري و تجسمي  5- خلاقيت نمايشي    6- خلاقيت موسيقي           7- خواص مواد

دروس اختصاصي براي رشته‌هاي مختلف ضرايب متفاوتي دارند كه در دو جدول زير ابتدا رشته‌هاي كنكور هنر، زيرگروه‌ها و سپس ضرايب هر درس براي هر زيرگروه را در جدول بعدي آورده‌ايم.

  • * رشته‌های ستاره‌دار آزمون مرحله دوم(آزمون عملی) دارند.

  • امتحان عملی کنکور هنر:

پذيرفته شدن در برخي از رشته‌هاي گروه هنر مثل طراحي صنعتي، ارتباط تصويري، نمايش، كتابت و نگارگري، آهنگسازي و ... ( رشته‌هایی که در جدول زیرگروه‌ها ستاره دارند) مستلزم پذيرفته شدن در دو مرحله كنكور است که این رشته‌ها به عنوان رشته‌های متمرکز با شرایط خاص معرفی می‌شوند. مرحله‌ي اول، مرحله‌اي است كه تمامي داوطلبان گروه هنر در اين مرحله شركت مي‌كنند و بين همه‌ي آن‌ها مشترك است كه اين مرحله شامل امتحان تستي دروس عمومي (ادبيات و زبان فارسي، دين و زندگي، عربي و زبان انگليسي) كه بين داوطلبان رشته‌هاي رياضي، تجربي، انسانی و هنر مشترك است و امتحان تستي دروس اختصاصي (درك عمومي هنر، درك عمومي رياضي و فيزيك، ترسيم فني، خلاقيت تصويري و تجسمي، خلاقيت نمايشي، خلاقيت موسيقي و خواص مواد) مي‌باشد.

و اما مرحله‌ي دوم كه براي برخي از رشته‌ها برگزار مي‌شود:

دانش‌آموزاني كه مايل به ادامه‌ي تحصيل در رشته‌هاي با شرایط خاص (يا رشته‌هاي داراي امتحان عملي) هستند، بايد ابتدا در مرحله‌ي اول پذيرفته شوند و حد نصاب شركت در امتحان عملي را براي رشته‌ي مورد نظرشان كسب كنند. هم زمان با اعلام نتایج در مردادماه ثبت‌نام برای رشته‌های با شرایط خاص آغاز می‌شود و شما باید ابتدا در این رشته‌ها ثبت‌نام کرده باشید تا بتوانید در آزمون ان شرکت کنید و بعد در انتخاب رشته‌ی خود آن را لحاظ نمایید. در گزينش نهايي هر يك از رشته‌هاي با شرایط خاص علاوه بر نمرات آزمون، نتايج مرحله‌ي دوم نيز ملاك قرار داده مي‌شود و اسامي پذيرفته‌شدگان نهايي اعلام مي‌شود. داوطلبان پذيرفته شده در مرحله‌ي دوم مي‌توانند هم‌زمان با تمام داوطلبان قبولیشان اعلام می‌شود..

ضرايب امتحان عملي براي رشته‌هاي مختلف:

نکته اول: رشته‌های مربوط به دانشگاه صدا و سیما با عنوان "تلویزیون و هنرهای دیجیتال" و "کارگردانی تلویزیون" هم مصاحبه جداگانه دارند که بعد از انتخاب رشته، زمان گزینش و مصاحبه آن مشخص می‌شود.

نکته دوم: برای دانشگاه فرهنگیان نیز ابتدا باید در زمان ثبت‌نام علاقه‌مندی خود را برای شرکت در این دانشگاه اعلام نموده ودر آزمون عملی رشته‌ی ارتباط تصویری شرکت نمایید. بعد از دریافت رتبه در صورت مجاز بودن به انتخاب رشته با توجه به شرایط درج شده در دفترچه راهنما، انتخاب رشته‌ی آن را وارد نموده و بعد از اعلام نتایج چند برابر ظرفیت برای مرحله سوم مصاحبه و گزینش و معاینه که بعد از انتخاب رشته اعلام می‌شود شرکت کنید. نکته مهم "در صورتی می‌توانید در مصاحبه رشته‌های مربوط به فرهنگیان شرکت کنید که در آزمون عملی آن هم شرکت کرده باشید."

منابع کنکور هنر:

سوال‌های تخصصی کنکور هنر برای هر دو نظام مشترک است و کنکور هنر 98 فقط در درس درک عمومی هنر 4 سوال متفاوت داشتیم. ولی با این‌حال سازمان سنجش برای دو نظام آموزشی به تفکیک منابع مطالعاتی پیشنهادی خود را اعلام کرده است.

و اما منابعي كه از سوي سازمان سنجش براي اين درس‌ها معرفي شده است، كتاب‌هاي زير است:

از همة شركت كنندگان اين گروه آزمايشي بر اساس اطلاعات و درك عمومي هنر براي شناسايي استعداد و توانايي‌هاي هنري، آزمون‌هاي درك عمومي هنر، درك عمومي رياضي- فيزيك، ترسيم فني، خلاقيت تصويري و تجسمي، خلاقيت نمايشي، خلاقيت موسيقي و خواص مواد امتحان به عمل خواهد آمد .آن دسته از داوطلبان رشته‌های نظری كه عالقه‌مند به انتخاب رشته‌هاي تحصيلي گروه هنر نيز باشند، بايد عالقه‌مندي خود را به شركت در گروه آزمايشي هنر در هنگام ثبت‌نام اعلام نمایند.

* بخشي از سؤال‌هاي تخصصي گروه آزمايشي هنر در نظام جديد آموزشي 3-3-6 از كتاب‌های:

مباني هنرهاي تجسمي(كد:210639 )، طراحي1(كد:210638 )، طراحي2(كد:211644 )، آشـنايي با بنـاهاي تـاريخي(كد:210628)، خط در گرافيك (كد:212621)، ترسيم فني و نقشه‌كشي(كد:210626) ،كارگاه نقاشي (كد:211648)،عكاسي1(كد:210644)، عکاسی2 (کد: 211618)، طراحي اندام و لباس )كد:8/494)، كارگاه طراحي نقوش سنتي1(كد:77/359)، حجم‌سازي1(كد:212638 )، آشنايي با صنايع دستي ايران1(كد:30/359)، مباني نظري و ساختار موسيقي ايراني(كد:210659)، شناخت سازهای ارکستر سمفونیک1(سازهای زهی ارشه‌ای) (کد:210660)، شناخت سازهای ارکستر سمفونیک2(سازهای بادی و ضربی)(کد:211664)، سازشناسی ایرانی(کد:210658)، شناخت مواد و مصالح (کد: 210627)، کاربرد رایانه در نقشه‌کشی(کد: 212664)، حجم‌شناسی و ماکت‌شناسی(کد: 212627)، پایه و اصول صفحه‌آرایی )کد:212620)، مبانی تصویرسازی(کد: 212619)، اصول و مبانی طراحی صحنه(کد:211624)، اصول و مبانی ماسک و گریم(کد: 212625)، طراحي خواهد شد.

* بخشي از سؤال‌هاي تخصصي گروه آزمايشي هنر در نظام آموزشي ترمي واحدي، سالي واحدي و نظام قديم از كتاب‌هاي:

كارگاه هنر 1(كد 594 )، كارگاه هنر 2(كد 1/594)، سير هنر در تاريخ 1(كد 3/594 )، سير هنر در تاريخ 2(كد 8/594)، انسان، فضا، طراحي(كد7/594)، آشنايي با ميراث هنري و فرهنگي ايران )كد 6/594)، مباني هنرهاي تجسمي (كد 21/358)، طراحي 1(كد 92/359)، طراحي 2(كد 9/489)، آشنايي با بناهاي تاريخي (كد 6/492)، خط در گرافيك (كد 6/491)، ترسيم فني و نقشه‌كشي (كد 78/359)، كارگاه نقاشي (كد 3/496)، عكاسي 1(كدهاي 15/358 و 6/497)، طراحي اندام و لباس(كد 8/494)، كارگاه طراحي نقوش سنتي(كد 77/359)، حجم سازي 1(كد 3/450)، آشنايي با صنايع دستي ايران 1(كد 30/359) و مباني نظري و ساختار موسيقي ايراني(كد 331) طراحي خواهد شد.

تصویر زیر منابع پیشنهادی و تکمیلی کنکور هنر از نگاه گروه هنر کانون:

 تجربه‌ي سال‌هاي گذشته به ما نشان داده است كه علاوه بر كتاب‌هاي فوق، كتاب‌هاي زير هم برخي از منابع مطرح شده در كنكور هنر و از كتاب‌هاي درسي رشته‌هاي هنری هنرستاني‌ مثل گرافیک، نقاشی، معماری و... هستند.

تاريخ هنر ايران، تاريخ هنر جهان، آشنايي با مكاتب نقاشي، خوشنويسي، علم مناظر و مرايا، هنر و ادب فارسي، نمايش، آشنايي با موسيقي و ... كه ليست كامل منابع را در انتهاي اين مطلب براي شما آورده‌ايم.

در كنار منابع ذكر شده‌ي بالا كه همگي از كتاب‌هاي هنرستان و هنر مي‌باشند، داوطلب هنر بايد مطالعات منابع آزاد زيادي هم داشته باشد. اين بدين معني است كه گام اول تسلط كامل‌ بر تمامي كتاب‌هاي هنرستان معرفي شده‌ي بالاست و گام بعدي مطالعه‌ي منابع مطالعاتي آزاد. نكته‌ي مهم و پر اهميت اين‌جاست كه گرچه تعدادي از سؤالات كنكور هنر از منابع مطالعاتي آزاد مطرح مي‌شوند اما با تسلط بر كتاب‌هاي درسي و بدون مطالعه‌ي منابع مطالعاتي آزاد هم مي‌توان به حجم زيادي از اين سؤالات پاسخ داد. پس بسيار مهم است كه تمامي كتاب‌هاي درسي را به خوبي مطالعه كنيد و تسلط لازم و كافي را بر آن‌ها كسب كنيد.

نكته‌ي بسيار مهم ديگر اين است كه براي متقاضيان هر رشته‌اي، برخي دروس اختصاصي ضريب پاييني دارند يا درس خواص مواد براي همه‌ي رشته‌ها ضريب 1 دارد. سؤالي كه براي تك‌تك داوطلبان هنر مطرح مي‌شود اين است:

«آيا لازم است دروسي كه ضريب 1 براي رشته‌ي مورد علاقه‌ي ما دارد را مطالعه كنيم؟»

پاسخ اين است: قطعاً لازم است، شما همه‌ي درس‌ها را مطالعه كنيد و پاسخ دهيد، حتي اگر در اين درس‌ها درصد پاييني را كسب مي‌كنيد، مطمئن باشيد اين درصد پايين شما بسيار بااهمیت‌تر از پاسخ ندادن شما و كسب درصد صفر برای این درس در رتبه‌ی كنكور خواهد بود. پس بسيار مهم است كه هيچ درسي را رها نكنيد و همه‌ي درس‌ها را مطالعه نمایید.

و اما مسئله‌ي مهم ديگر كه داوطلبان رشته‌ي نظری هنگام تغيير رشته به هنر با آن مواجه مي‌شوند حجم بسيار زياد منابع مطالعاتي كنكور هنر است. به راستي چگونه مي‌توان فقط براي يك درس مثل درك عمومي هنر بيش از 10 كتاب را مطالعه كرد و تمامي مطالب اين كتاب‌ها را به خاطر سپرد. اعتقاد من اين است كه قطعاً بدون يك برنامه‌ريزي دقيق از اين كار بر نخواهيم آمد. برنامه‌ي راهبردي اين امكان را براي شما فراهم آورده كه هر كتاب را حداقل سه بار در طول سال تحصيلي مطالعه كنيد.

در انتها پیشنهاد ما برای منابع مطالعاتی کنکور هنر چه کتاب‌های درسی و چه کتاب‌های منابع آزاد برای مطالعه بیشتر و دریافت اطلاعات عمومی هنر معرفی می‌شود.

در طول سال جاری می‌توانید با گروه هنر کانون همراه باشید به کمک:

1. دفترچه‌ی سوال ( در انتهای هر صفحه آزمون (در هر درس) یک پیام مشاوره‌ای مختص همان درس قرار می‌گیرد. در انتهای دفترچه سوال و پاسخ مطالبی اضافه بر آزمون مثل نکات کلیدی مباحث آزمون بعد، روش‌مطالعه دانش‌آموزان برتر، برنامه‌های گروه، معرفی هنرمندان و ... قرار می‌گیرد)، دفترچه‌ی پاسخ آزمون که خود به تنهایی می‌تواند منبع مطالعاتی کاربردی برای شما باشد و دفترچه آزمون غیرحضوری از آزمون‌های مهر

2. مراجعه به فضای مجازی گروه هنر (سایت کانون صفحه مقطع هنر، تلگرام و اینستاگرام)و دریافت:

مطالب کمک درسی که داوطلبان برتر سال‌های گذشته بر اساس خلاصه برداری‌ها و مطالعاتی که داشتند، تحلیل و منطق آزمون و برنامه‌ی راهبردی هنر، کلکسیون روش‌های مطالعه، اطلاعات عمومی کنکور، سوال‌های اضافه برای تمرین بیشتر، اطلاعات مربوط به آزمون‌های عملی و هر آنچه که به شما در دریافت اطلاعات کنکور هنر کمک می‌کند.

3. پشتیبان ویژه: داوطلبان گروه هنر که میانگین تراز آن‌ها بالای 6000 است از تهران گروه هنر پشتیبان ویژه خواهند داشت و برای داوطلبانی که در این گروه نیستند هم پشتیبان ویژهدر طول یک‌سال خواهیم داشت فقط باید با کانون تماس بگیرند تمایل خود را برای داشتن مشاور هنر اعلام نمایند و از شرایط آن جویا شوند.(پرداخت هزینه ماهانه)

4. نظرخواهی قبل از آزمون: در برگه نظرخواهی که قبل از شروع آزمون درافت می‌کنید مطالب مشاوره‌ای را که هم تخصصی هستند و هم عمومی و تعدادی ازسوال‌ها مربوط به خدمات کانون در گروه هنر و معرفی کتاب است. با پاسخ بهاین سوال‌ها در بالابردن کیفیتو کاربردی تر شدن ابزار ارائه شده از گروه هنر ما را یاری کنید. تعدادی از سوال‌ها هم به گونه است که به شما در شناخت بیشتر خودتان در زمینه مطالعهکمک می‌کند.

5. ارسال sms: در طول سال با توجه به مواردی که در بالا گفته شد و اهمیت زمان تعدادی از اطلاع رسانی‌های گروه در قالب اس‌ام‌اس خواهد بود.

                                                                                                                                                        موفق و پیروز باشید

                                                                                                                                                            شهره جعفری