9 مهارت اساسی که باید به نوجوانان بیاموزید (8)

روزهای زندگی به‌سرعت در حال سپری‌شدن است. با چشم‌برهم‌زدنی، فرزندان شما بزرگ می‌شوند، به دوران نوجوانی و جوانی می‌رسند و زندگی شخصی خود را خواهند داشت.

9 مهارت اساسی که باید به نوجوانان بیاموزید (8)

روزهای زندگی به‌سرعت در حال سپری‌شدن است. با ‌چشم‌برهم‌زدنی، فرزندان شما بزرگ می‌شوند، به دوران نوجوانی و جوانی می‌رسند و زندگی شخصی خود را خواهند داشت. در این زمان مهارت‌هایی وجود دارد که بهتر است به آن‌ها بیاموزید. درس‌خواندن در مدرسه، اطلاعات متنوعی درباره‌ی موضوعات مختلف در اختیار بچه‌ها قرار می‌دهد؛ اما لزوماً آن‌ها را با مهارت‌های ضروری که در زندگی نیاز دارند، آشنا نمی‌کند.

در این مقاله با فهرستی از مهارت‌های اساسی و موردنیاز فرزندان آشنا خواهید شد و می‌آموزید که پدر و مادر برای آموزش این مهارت‌ها به فرزندانشان چه باید بکنند.

زندگی پر از شگفتی است؛ اما ممکن است همه‌ی آن‌ها برای ما دلپذیر نباشد. اگر می‌خواهید فرزندانتان را در بزرگ‌سالی از اتفاقات غیرمنتظره و ناخوشایند حفظ کنید، باید به آن‌ها کمک کنید تا مهارت‌های زیر را بیاموزند:

مهارت‌های برقراری ارتباط

برقراری ارتباط ممکن است بیشتر مهارتی تجاری به‌ نظر برسد؛ اما اگر بیشتر درباره‌ی آن فکر کنید، خواهید دید که فرزند شما در مراحل مختلف زندگی به برقراری ارتباط نیاز دارد. باید بیاموزد که چگونه منظور و پیامش را بدون ناراحت‌کردن دیگران، بگوید و بتواند حرف‌های دیگران را درک کند. توانایی برقراری ارتباط مؤثر با افراد، مهارتی اساسی است که باید در نوجوانی به فرزندتان بیاموزید:

۱. به فرزندتان بیاموزید که انسان‌ها تفاوت‌های فردی دارند و حتی ممکن است به یک زبان صحبت نکنند.

۲. به او  بگویید لازم است قبل از برقراری ارتباط، نوع و میزان ارتباط را با توجه به شخصیت فرد تعیین کند.

۳. اهمیت خوب‌گوش‌دادن را پیش از خوب‌صحبت‌کردن به فرزندتان بیاموزید.

۴. اهمیت درک‌کردنِ رفتار و گفتار افراد را گوشزد کنید. انسان‌ها به همدلی و درک متقابل نیاز دارند.

۵. مهارت‌های مذاکره برای ایجاد شرایط برد-برد را به فرزندتان آموزش دهید. بعدها و در بازار کار به این مهارت نیاز پیدا خواهد کرد.

۶. مهارت‌های مختلف برقراری ارتباط مثل حرف‌زدن، نوشتن، ایمیل‌فرستادن، رفتارهای غیرکلامی و زبان بدن را در کنار هم تمرین کنید.

منبع :