9 مهارت اساسی که باید به نوجوانان بیاموزید (7)

روزهای زندگی به‌سرعت در حال سپری‌شدن است. با چشم‌برهم‌زدنی، فرزندان شما بزرگ می‌شوند، به دوران نوجوانی و جوانی می‌رسند و زندگی شخصی خود را خواهند داشت.

9 مهارت اساسی که باید به نوجوانان بیاموزید (7)

روزهای زندگی به‌سرعت در حال سپری‌شدن است. با ‌چشم‌برهم‌زدنی، فرزندان شما بزرگ می‌شوند، به دوران نوجوانی و جوانی می‌رسند و زندگی شخصی خود را خواهند داشت. در این زمان مهارت‌هایی وجود دارد که بهتر است به آن‌ها بیاموزید. درس‌خواندن در مدرسه، اطلاعات متنوعی درباره‌ی موضوعات مختلف در اختیار بچه‌ها قرار می‌دهد؛ اما لزوماً آن‌ها را با مهارت‌های ضروری که در زندگی نیاز دارند، آشنا نمی‌کند.

در این مقاله با فهرستی از مهارت‌های اساسی و موردنیاز فرزندان آشنا خواهید شد و می‌آموزید که پدر و مادر برای آموزش این مهارت‌ها به فرزندانشان چه باید بکنند.

زندگی پر از شگفتی است؛ اما ممکن است همه‌ی آن‌ها برای ما دلپذیر نباشد. اگر می‌خواهید فرزندانتان را در بزرگ‌سالی از اتفاقات غیرمنتظره و ناخوشایند حفظ کنید، باید به آن‌ها کمک کنید تا مهارت‌های زیر را بیاموزند:

مهارت‌های سازمان‌دهی و نظم

نظم و سازمان‌دهی در کارها و نیز برنامه‌ریزی‌کردن موجب مدیریت بهتر زمان می‌شود. فرد منظم هرگز در زندگی به دنبال چیزی نمی‌گردد و زمانش را بیهوده هدر نمی‌دهد. توجه به نکات زیر می‌تواند فرزند شما را به سوی نظم بیشتر رهنمون شود:

۱. ابتدا قاعده‌ی کایزن را به فرزندتان آموزش بدهید. معنای لغت کایزن، تغییر خوب است؛ ولی در چرخه‌ی بهره‌وری، به معنای پیشرفت مداوم و دائم است. کایزن به ما می‌گوید کمی از کارهایمان فاصله بگیریم و به دنبال راه‌های بهتری برای انجام کارها بگردیم و دائم این روند را تکرار کنیم.

۲. به فرزندتان کمک کنید که برای نظم‌دادن به کتاب‌ها و لباس‌ها و وسایلش از قفسه‌ها و کمدهایش به‌طور بهینه استفاده کند و هرچیزی را در جای خود قرار دهد.

۳. در صورت امکان اتاق یا فضای مستقلی در اختیار فرزندتان قرار دهید و از او بخواهید مسئولیت سازمان‌دهی و نظم فضای اتاقش را بر عهده بگیرد.

۴. در هفته با او راجع‌ به برنامه‌ریزی کاری و درسی برای هفته‌ی بعد گفت‌وگو کنید و اصول برنامه‌ریزی را به او آموزش دهید.

منبع :