9 مهارت اساسی که باید به نوجوانان بیاموزید (6)

روزهای زندگی به‌سرعت در حال سپری‌شدن است. با چشم‌برهم‌زدنی، فرزندان شما بزرگ می‌شوند، به دوران نوجوانی و جوانی می‌رسند و زندگی شخصی خود را خواهند داشت.

9 مهارت اساسی که باید به نوجوانان بیاموزید (6)

روزهای زندگی به‌سرعت در حال سپری‌شدن است. با ‌چشم‌برهم‌زدنی، فرزندان شما بزرگ می‌شوند، به دوران نوجوانی و جوانی می‌رسند و زندگی شخصی خود را خواهند داشت. در این زمان مهارت‌هایی وجود دارد که بهتر است به آن‌ها بیاموزید. درس‌خواندن در مدرسه، اطلاعات متنوعی درباره‌ی موضوعات مختلف در اختیار بچه‌ها قرار می‌دهد؛ اما لزوماً آن‌ها را با مهارت‌های ضروری که در زندگی نیاز دارند، آشنا نمی‌کند.

در این مقاله با فهرستی از مهارت‌های اساسی و موردنیاز فرزندان آشنا خواهید شد و می‌آموزید که پدر و مادر برای آموزش این مهارت‌ها به فرزندانشان چه باید بکنند.

زندگی پر از شگفتی است؛ اما ممکن است همه‌ی آن‌ها برای ما دلپذیر نباشد. اگر می‌خواهید فرزندانتان را در بزرگ‌سالی از اتفاقات غیرمنتظره و ناخوشایند حفظ کنید، باید به آن‌ها کمک کنید تا مهارت‌های زیر را بیاموزند:

مهارت رفتارهای اجتماعی

اگر علاقه‌ای به مستقل‌شدن فرزندتان ندارید، علتش رفتار اوست. اگر دوست دارید فرزندتان رفتار اجتماعی مناسبی داشته باشد، باید به او آموزش دهید.

۱. به فعالیت‌های فرزندتان، تفریح‌های او و نیز کارهایی که برای کمک به دیگران انجام می‌دهد، دقیق باشید تا در صورت نیاز، او را راهنمایی کنید.

۲. دوستی با افراد جدید و حفظ دوستی و روابط گذشته را به او آموزش دهید و نمود رفتاریِ آن را به او نشان دهید.

۳. تنها والدین هستند که می‌توانند ارزش‌گذاری روابط شخصی را به فرزند خود آموزش دهند. هرکس باید از دوران نوجوانی بیاموزد که افراد زندگی‌اش را اولویت‌بندی کند و برای انسان‌ها ارزش قائل باشد.

۴. حفظ روابط خانوادگی سالم، بسیار مهم و حیاتی است. فرزندتان باید نقش خود را در خانواده بداند و مسئولیتی را که در برابر حفظ اساسِ خانواده دارد، انجام دهد.

۵. میزبان‌ و مهمان‌بودن آداب اجتماعی خاص خود را دارد. می‌توانید آن‌ها را در دوران کودکی و نوجوانی با فرزندتان تمرین کنید.

۶. احترام به انسان‌ها و دیدگاه‌های آن‌ها، حتی اگر با دیدگاه ما متفاوت باشد، جزو آداب اجتماعی بسیار مهمی است که باید از دوران نوجوانی درونی شود.

منبع :