قبل از باشگاه چه غذاهایی بخوریم؟

دریافت به اندازه و به موقع کالری، انرژی لازم را برای فعالیت بدن شما تامین می‌کند. در این مطلب بخ شما می‌گوئیم پیش از انجام تمرینات ورزشی، چه بخورید و چه مقدار.

قبل از باشگاه چه غذاهایی بخوریم؟

به گزارش سرویس ترجمه بهداشت نیوز، بسیاری از افراد تصور می کنند نباید پیش از انجام تمرینات ورزشی غذا میل کنند که در واقع، افسانه ای بیش نیست، چون بدن باید برای انجام تمرینات ورزشی انرژی لازم را داشته باشد. البته این بدان معنا نیست که می توانید پیش از ورزش و رفتن به باشگاه یا دوچرخه سواری، پیتزا بخورید، بلکه باید در انتخاب غذای خود دقت کنید.

نحوه مصرف غذا، میزان و نوع آن پیش از تمرین و ورزش، اهمیت زیادی دارد و مهم است که در کمار تمرینات ورزشی خود، یک برنامه منظم و سالم غذایی داشته باشید. در این مطلب شما را راهنمایی خواهیم کرد که چه نوع غذاهایی پیش از رفتن به ورزش، برای بدن شما انرژی فراهم می کند و درر عین حال سالم و مغذی است.

با توجه به نوع ورزش، فعالیت و تمرین ورزشی، غذایی که پیش از رفتن به باشگاه میل می کنید، متفاوت است. همچنین هدف شما از انجام فعالیت بدنی در انتخاب نوع غذای پیش از باشگاه تاثیر می گذارد. این که می خواهید وزن خود را کاهش دهید یا به قصد عضله سازی ورزش می کنید، مهم و تعیین کننده است. مثلا برای کاهش وزن و سوزاندن چربی، باید از میان انواع غذاهای کم کالری انتخاب کرد. در عوض، اگر هدف از تمرینات، افزایش توده عضلانی است،‌ باید پیش از تمرین انرژی لازم را برای عضلات ذخیره کنید و بنابراین بهترین گزینه غذاهای غنی از پروتئین، چربی و کربوهیدرات است.

عامل مهم دیگری که تعیین می کند چه نوع غذایی را با چه میزانی پیش از رفتن به تمرین میل کنید، زمان، شدت و مدت ورزش است.

مهم است که حداقل نیم ساعت پیش از شروع فعالیت بدنی غذای مناسب خود را میل کنید و حتی در صورت امکان و بسته به نوع غذا، آن را با فاصله بیشتری از تمرین مصرف کنید. در غیر این صورت بدن شما به جای استفاده از غذا به عنوان سوخت، امرژی خود را صرف هضم غذا می کند و این دقیقا سرچشمه همان افسانه ای است که می گوید نباید پیش از تمرین غذا خورد.

علاوه بر این، پیش از رفتن به باشگاه و شروع فعالیت ورزشی خود باید مراقب حجم غذای مصرفی باشید. نباید ضمن ورزش بدن شما احساس سنگینی و سیری بیش از حد داشته باشد. در حالت ایده آل، توصیه می شود یک وعده غذای مناسب با حجم کم ولی نسبتا با کیفیت و مقوی میل کنید تا هم بدن انرژی لازم برای تمرینات را داشته باشد و هم احساس پری و سنگینی در معده خود نداشته باشید.

پروتئین،‌ مایعات و کربوهیدرات ها

به طور کلی متخصصان توصیه می کنند پیش از تمرینات ورزشی، کربوهیدات مصرف کنید. این مواد به راحتی در بدن هضم می شوند و انرژی لازم را فراهم می کنند. نان سبوس دار، غلات غیر فراوری شده، ماکارونی، برنج، میوه و سبزیجات گزینه های ایده آلی برای شما خواهند بود. البته بهترین ایده، مصرف ترکیبی از کربوهیدرات های ساده و مرکب است.

اگر می خواهید بر روی عضلات خود تمرکز کنید،غذاهای حاوی پروتئین مناسب هستند. در این گروه مواد غذایی می توان از ژامبون، تخم مرغ، لبنیات و غیره استفاده کنید. نکته مهم اینجاست که حداقل 2 تا 3 ساعت پیش از تمرین از این نوع غذاها میل کنید تا بدن زمان کافی برای هضم و ذخیره انرژی آن داشته باشد.

این نکته را نیز فراموش نکنید که چه پیش از تمرین، چه در عین تمرین و چه پس از آن، آبرسانی کافی داشته باشید. قبل از ورزش سعی کنید حداقل نیم لیتر آب بنوشید. می توانید به عنوان جایگزین آب، از نوشیدنی های طبیعی، آب میوه ها و نوشیدنی های تحریک کننده مانند قهوه و چای نیز استفاده کنید. این امر به ویژه برای فعالیت صبحگاهی بسیار مفید است.

از میان میوه ها، موز غذای مناسبی برای پیش از تمرین و انجام تمرینات روزانه است. این میوه مقدار زیادی پتاسیم دارد و برای جبران تمام مواد معدنی که بدن طی فعالیت از دست می دهد، مناسب است. همچنین موز حاوی کربوهیدرات است و انرژی کافی را برای بدن شما فراهم می کند.

شیک میوه ها نیز گزینه ای مفید برای مصرف پیش از باشگاه است. مخلوط و میکس میوه ها به راحتی آماده می شود و می تواند ترکیب ماست و شیر را با خود داشته باشد. پروتئین ها، ویتامین ها، کربوهیدرات ها و مواد معدنی موجود در این مخلوط ها، محرک خوبی برای انجام تمرینات ورزشی خواهد بود.

اگر وقت زیادی برای آماده سازی غذای پیش از تمرین ندارید، یک تکه نان سبوس دار بهترین انتخاب است. چون ضمن تامین انرژی کافی برای بدن، هضم راحتی دارد. غلات غیر فراوری شده نیز به شدت برای انجام تمرینات ورزشی مفید هستند.

منبع :