آزمون نخست شبیه‌ساز تیزهوشان هفتم به هشتم چگونه بود؟

الف) سخت‌ترین و ساده‌ترین درس‌های این آزمون کدام بود؟ ب) سؤالات استعداد تحلیلی چه طور بود؟ ج) برای پیشرفت درس‌ها در آزمون دوم چه کنیم؟

آزمون نخست شبیه‌ساز تیزهوشان هفتم به هشتم چگونه بود؟

آزمون‌ نخست شبیه‌ساز تیزهوشان، تکمیل ظرفیت هفتم به هشتم، چهارشنبه‌ی هفته‌ی گذشته برگزار شد و تا روز شنبه ادامه یافت. روز شنبه هم پاسخ تشریحی آن در سایت قرار گرفت.


الف) سخت‌ترین و ساده‌ترین درس‌های این آزمون کدام بود؟

از درس‌های ساده‌ی این ازمون، درس «قرآن و پیام‌های آسمان» بود که میانگین درصد پاسخگویی آن، تقریباً ۴۵ درصد بود. در این آزمون، ۱۱ نفر درصدِ «صد» کسب کردند.

دیگر درس ساده‌ی این آزمون، درس «فارسی» بود. میانگین درصد پاسخگویی این درس کمی کمتر از ۴۵ درصد بود و البتّه ۲۲ نفر موفق شدند در این درس نمره‌ی «صد» بگیرند.

امّا حکایت درس‌های ریاضی و علوم متفاوت بود. میانگین این درس‌ها در آزمون، کمتر از ۲۰ درصد بود. در درس علوم فقط سه و در درس ریاضی فقط دو نفر موفق شدند «صد» درصد سؤالات را درست پاسخ‌ دهند.


ب) سؤالات استعداد تحلیلی چه طور بود؟

درس استعداد تحلیلی بیشترین میانگین درصد پاسخگویی را داشت، نزدیک به پنجاه درصد. ولی از طرف دیگر، این سؤالات کمترین تعداد «صد» را داشت، تنها یک نفر موفّق شد در این درس نمره‌ی کامل بیاورد.


ج) برای پیشرفت درس‌ها در آزمون دوم چه کنیم؟

۱. تلاش کنید دقّت پاسخگویی خود را در درس‌های ریاضی و علوم بیشتر کنید و از پاسخ‌های شک‌دار دور شوید.

برای مثال در آزمون نخست، اگر کسی از ده سؤال ریاضی تنها به چهار سؤال پاسخ درست داده بود و پاسخ اشتباهی نداشت، در دهک‌های اول یا دوم قرار می‌گرفت. این نکته در درس علوم هم وجود داشت.

۲. پرسش‌هایی را که به سطوح پایین‌ترِ درک و فهم مربوطند، از دست ندهید.

به پرسش‌هایی نظیر «مبطلات نماز» و «نجاسات» در درس پیام‌های آسمان، یا «تاریخ ادبیات» و «املا و معنای واژه» در درس فارسی، باید حتماً پاسخ درست داده شود. این پرسش‌ها زودبازده هستند و حیف است که نمره‌ی آن‌ها از دست برود.

۳. از ظاهرِ متفاوتِ برخی پرسش‌های استعداد تحلیلی نترسید. برخی پرسش‌ها وقت‌گیرترند و برخی به سادگی حل می‌شوند. از تکنیک‌های مهار زمان آزمون استفاده کنید.

شما از این آزمون چه درسی گرفتید؟ در این باره در همین صفحه یا در صفحه‌ی مربوط به این مبحث در سایت کانون، با دیگران گفت‌وگو کنید.


* فراموش نکنید، آزمون دوم از روز چهارشنبه 23 مرداد ماه در سایت قرار می‌گیرد. *