گفت و گو با رتبه 5 کشوری کنکور 98 زبان: کسری محمدی

آن موقع قلم‌چی معروف‌ترین آزمون‌ها را داشت و خود مدرسه هم تاکید می‌کرد که در آزمون‌ها شرکت کنم تا سوالات را ببینم و با آن آشنا شوم

گفت و گو با رتبه 5 کشوری کنکور 98 زبان: کسری محمدی

مصاحبه با رتبه 5 کشوری کنکور منحصرا زبان: کسری محمدی


از چه سالی به کانون آمدید؟

از سال دهم


چه شد که از سال دهم در آزمون های کانون شرکت کردید؟

آن موقع قلم‌چی معروف ترین آزمون ها را داشت و خود مدرسه هم تاکید می کرد که در آزمون ها شرکت کنم تا سوالات را ببینم و با آن آشنا شوم


هر سال برای شرکت در آزمون­های سال بعد کانون، آزمون­های کانون را بررسی می کردید یا نه؟

کلا توصیه مدرسه ما همیشه کانون بود بعدش که نزدیک کنکور بود و چند ماه آخر فهمیدم که انتخاب درستی داشته ام.


کدام مدرسه هستید؟

مدرسه امام مهدی


از تهران هستید؟

بله


وضعیت حضور شما در آزمون های کانون چه طور بود؟

سالهای اول بیشتر غیبت داشتم سالی دو یا سه غیبت داشتم و توجهم به آزمون ها کمتر بود .  سال آخر به دلایلی در دو آزمون نتوانستم شرکت کنم.


سه آزمون آخر را شرکت کردید؟

دو آزمون را توانستم شرکت کنم.


نظر شما درباره برنامه راهبردی کانون چیست؟

وجود این برنامه خیلی خوب است. جهت می دهد. فقط سال دوازدهم کمی پیشروی آزمون ها به‌هم ریخت البته چون سال اول بود تا حدی طبیعی بود. در آزمون 5 بهمن برنامه یک هفته مانده به آزمون تغییر کرد. ولی به طور کلی وجود برنامه راهبردی که راه را مشخص کند خیلی خوب است. برنامه عمومی مشکلی نداشت.


شما چقدر به برنامه تسلط داشتید؟

من دو سال اول با برنامه مدرسه پیش می رفتم. برای همین میانگین ترازم پایین تر بود. ولی سال آخر 70 تا 80 درصد شد. برنامه کانون را دنبال می کردم و برنامه مدرسه هم تا حد زیادی با آن هماهنگ شد. و این باعث شد میانگین ترازم از 5900 به 8100 برسد.


شما آزمون های منحصرا زبان را هم شرکت می کردید؟

خیر،‌ من تمرکز اصلی ام روی ریاضی بود.


 رشته اصلی شما ریاضی بود، چگونه خود را برای کنکور منحصرا آماده  کردید؟

زبان را قبل از کنکور خوب کار کرده بودم. من محتوای انگلیسی زیاد استفاده می‌کردم. از سایت های انگلیسی استفاده می کردم، ‌فیلم می‌دیدم و سعی می‌کردم عبارات و اصطلاحات را دائم در ذهنم بازیابی کنم. من برای منحصرا زبان کنکوری کار نکردم ولی پایه قوی داشتم.


زبان تخصصی را چند در کنکور چند درصد زدید؟

94 درصد


عمومی هایتان را چطور زدید؟

 دفترچه عمومی زبان را بهتر از ریاضی زدم.


اولین آزمونتان را با چه ترازی شروع کردید؟ و به چه ترازی رسیدید؟

اولین آزمونی که در سال دهم دادم آزمون پایه یعنی از سال نهم بود. ترازم بد نبود و با اینکه برای اولین بار بود که در آزمون های کانون شرکت می کردم ترازم 6500 شد. در طول سال دهم همان میانگین حفظ شد. سال یازدهم مطالعه ام کمتر شد چون توجه زیادی به کنکور نداشتم و راحت حواسم پرت می شد. این باعث شد سه چهار بار ترازم پایین شود یعنی 5900 . یک بار هم آزمون عید را 6900 شدم و میانگین ترازم 6300 بود. سال دوازدهم هم به کنکور بیشتر توجه کردم، هم به برنامه. چون هدفم بیشتر کنکور بود آزمون های تشریحی را سعی می‌کردم با دانش تستی جواب بدهم و ساعات مطالعه‌ام را هم افزایش دادم. این باعث شد میانگین تراز سال کنکورم 7900 شود.


شما سال آخر را در رشته ریاضی درس خواندید و آزمون دادید؟

بله.


در انتخاب رشته چه کار می کنید؟

ریاضی را دنبال می کنم.


شما از سایت کانون هم استفاده می‌کردید؟

بله. در هفته 2ـ 3 بار مراجعه می‌کردم.


بیشتر از کدام قسمت‌ها استفاده می‌کردید؟

مواقعی که می‌دانستم نزدیک آزمون است کامنت‌هایی که در بخش دوازدهم مطرح می‌شد را نگاه می‌کردم. چون خود دانش‌آموزها در جریان ماجرا هستند. یه مواردی را مطرح میکردند که گاهی مفید بود. کارنامه‌های کانون را هم استفاده می‌کردم.


از کدام کارنامه بیشتر استفاده می‌کردید؟

کارنامة اصلی و 5 نوع درس را بیشتر استفاده می‌کردم.


نقطة قوت شما کدام درس بود؟

فیزیک و ادبیات


از کدام کتاب‌های کانون استفاده کردید؟

برای اختصاصی‌ها در دوازدهم کتاب‌‌های سه‌سطحی کانون را استفاده می‌کردم. در عمومی‌ها خیلی از کتاب آبی ادین و زندگی راضی بودم. یکی از مؤلفین هم استاد خودم بود.


کدام مؤلف؟

آقای اسدیان‌پور


آبی دینی از نظر شما چه نکات مثبتی داشت؟ شما چه استفاده‌ای کردید؟ روش استفاده آن چه طوری بود؟

معمولاً بعد از اینکه سر کلاس گوش می‌دادم، یک بار مطالعه می‌کردم، زیر نکات خط می‌کشیدم. یکی دو روز به خودم فرصت می‌دادم بعد می‌رفتم سراغ تست‌ها. همیشه کنار تست‌ها علامت داشتم به همین دلیل در طول سال کنکور سه چهار باری سؤال‌های مهم را دیده باشم این باعث شد که نکات برایم دائم مرور شود، در پاسخ‌نامه هم چون پاسخ‌نامة کتاب‌های آبی کانون خیلی مرتب و بدون طرح اضافه است زیر جواب‌هایی که نکته داشتند خط می‌کشیدم و وقتی می‌خواستم مرور کنم از آن استفاده می‌کردم.


از کدام کتاب‌های سه‌سطحی استفاده کردید و کدام بیشترین تأثیر را داشت و چرا؟

هندسه تحلیلی بیشترین تأثیر را داشت؛ برای اینکه تست‌هایش ایده‌هایی که ممکن بود در کنکور مطرح شود را خوب آورده بود. چون اکثر کتاب‌ها اینطوری نبود. اکثر کتاب‌ها محدود به تست‌هایی بود که تا الان در کنکور آمده بود ولی خوب ممکن بود چیزهایی که نیامده اضافه شود. از سه‌سطحی حسابان 2 هم استفاده کردم. خیلی به من کمک کرد چون همیشه دانش‌آموز به یک منبع دیگر نیاز دارد. تست‌های خیلی قوی و خوبی داشت.


زمان استفاده شما از کتاب‌های سه سطحی کی ‌بود؟ چه وقت سال تهیه کردید؟

فکر کنم دی ماه بود که در دوران جمع‌بندی تهیه کردم چون به نظرم سطح نسبتاً دشوارش برای مرور خیلی خوب بود. .چون با قسمت‌های آسان نمی‌شود سنجید که چقدر یادم مانده. تست‌های متوسط و کمی بالاتر آینة خوبی بود برای عملکردم. در عید هم استفاده کردم.


زرد عمومی و اختصاصی را چه زمانی استفاده کردید؟

زرد عمومی همه‌ی ‌آزمون‌های پایه و پیش دوازدهم در خردادماه، 10 مجموعه سؤال پایه دوازدهم را که 2 تا کتاب بود هر دویش را استفاده کردم. خیلی خوب بود. علی‌الخصوص در سرعت در عمومی‌ها به من کمک کرد. معمولاً در عمومی‌ها تا حدی مشکل زمان داشتم که بعد از استفاده از این کتاب‌ها خیلی بهتر شد.


تکنیک‌های مدیریت زمان را اجرا می‌کردید؟

بله در زمان‌های نقصانی به مرور بهتر شدم اوایل خیلی خوب نبود، تا دی ماه مشکل داشتم و دیگر از نظر زمان نگرانی نداشتم ولی بعد از آن بهتر شدم. بیشتر به خاطر تمرین زیاد بود و همین سبب شد از دی ماه به بعد ترازهایم هم خیلی بهتر شد.


شغل و تحصیلات پدر و مادرتان چیست؟

مادرم دندانپزشک هستند. پدرم فرهنگی بازنشسته هستند.


شما کی در روش‌های مطالعه‌ به ثبات رسیدید؟

آن هم به دی ماه برمی‌گردد که دیگر مطمئن بودم به روش‌هایم. این که روش‌هایم بیشترین تأثیر را در یادگیری درس‌ها در تابستان داشت.


پس تابستان هم در آزمون‌ها شرکت کرده بودید؟  

بله، تابستان بیشتر از اینکه چقدر خوانده باشم به من کمک کرد که بفهمم چطوری بخوانم.


می‌توانید برای یک یا دو درس روش مطالعه‌تان را بگوئید؟

ادبیات را سعی می‌کردم تقسیم کنم. هر شب مثلاً لغت تمرین میکردم، در کنارش مباحث دیگر مثل قرابت را تمرین می‌کردم و سعی می‌کردم هر شب یک ربع هم که شده وقت برای لغت بگذارم و موارد حفظی هر شب یک ربع بود ولی در کنارش روزهایی که صبحش ادبیات داشتیم در طول روزش هم مطالعة جدا از آن برنامة شبانه‌ام داشتم!


چه طور شد خواستید برای ادبیات اینقدر زمان بگذارید؟ در آن ضعیف‌تر بودید خواستید قوی شوید؟

به ادبیات با اینکه به عنوان یک مبحث علاقه داشتم ولی در  طول سال‌های قبلی درصدم خیلی پایین بود (یعنی معمولاً %30-40 بود). چون خودم به ادبیات علاقه داشتم و به عنوان یک درس به ‌آن نگاه نمی‌کردم این باعث می‌شد هیچ وقت سمت آن نروم، چون فکر می‌کردم خودم به ادبیات علاقه دارم می‌توانم از پس آن بربیایم ولی وقتی در تابستان دیدم کار کردن کنکوری ادبیات واقعاً سخت است تصمیم گرفتم یک وقتی را بگذارم برای ادبیات به صورت جداگانه چون هم مباحث زیادی دارد هم تأثیر زیادی در کنکور دارد.


چند از ده شما در این درس تغییری کرد؟

ترم اول میانگین چند از ده من در ادبیات 6/7 بود، ولی در آزمون‌های آخر یعنی عید تا خرداد به 8 و 9 رسیده بود در کنکور هم فکر کنم 78% زدم.


زبان عمومی را چند از ده می‌زدید؟

معمولاً 9 از 10


چه توصیه‌ای برای داوطلبان منحصراً زبان دارید که به کمک ‌آن بخشی از مسیر برای آن‌ها روشن شود؟

مشکلی که من در ماه‌های آخر دیدم خیلی‌ها داشتند این بود که در طول سال فقط برای همان آزمون مطالعه کرده بودند تصورشان آن بود که فقط 2 هفته آن اطلاعات را نیاز دارند این باعث می‌شد که به مرور مطالعه فراموش شود من با اینکه به برنامه توجه می‌کردم همیشه با خودم می‌گفتم باید این مطلب را طوری بخوانم که تا کنکور یادم بماند. اگر تابستان بتوانند یاد بگیرند در طول سال خیلی می‌تواند به آن‌ها کمک کند. من به شخصه وقتی مفهومی خوانده بودم خیلی در آزمون‌های جمع‌بندی به من کمک کرد. چون من خودم خیلی زبان تخصصی نخواندم نکته خاصی به ذهنم نمی‌رسد .آن‌ها چون فقط می‌خواهند امتحان زبان بدهند، این می‌تواند به آن‌ها خیلی کمک کند که ساعت مطالعه‌شان را بالا ببرند چون این برتری‌ای است که به نسبت بقیه دارند.


زبان شما چطور خوب بود؟ کلاس می‌رفتید؟ فیلم می‌دیدید؟

قبل از کنکور یعنی یک سال قبل از اینکه کنکور شروع شود کلاس می‌رفتم ولی در طول دوره‌ای که کلاس می‌رفتم چیزی که به من خیلی کمک کرد این بود که محتوای انگلیسی خیلی استفاده می‌کردم. مثلاً وقتی از یک سایتی هم استفاده می‌کردم انگلیسی استفاده می‌کردم. بعداً در آزمون‌ها وقتی وقت می‌آورد سراغ یک تست می‌رفتم و سعی می‌کردم ببینم آن لغت یا اصطلاح یا جمله را آنجا شنیده‌ایم و این به من خیلی کمک می‌کرد و ‌آن مباحثی که به صورت قواعدی نمی‌دانستم که در منحصراً زبان آمده بود سعی می‌کردم به صورتی که شنیده بودم حل کنم. فیلم می‌دیدم. البته در طول کنکور زیاد استفاده نکردم.


تراز شما در آزمون‌ها؟

میانگین ترازم 7600 بود.


در نهایت برای شما آرزوی موفقیت روزافزون داریم.